Najdi forum

bypassi

pozdravljeni – oče (57 let) je imel danes operacijo – štiri bypasse na arterijah okoli srca.
Zanima me kako hitro je okrevanje, in kakšne so lahko možne komplikacije po operaciji, če so mi zdravniki v bolnišnici pravkar rekli, da je sicer trenutno stabilen, ampak da se iz ure v uro ne ve, kaj bo?

Sem zelo zaskrbljena, in bi res bila zelo hvaležna za hiter odgovor.

Mogoče bodo pomembne še naslednje informacije…pred tremi tedni je bil oče hospitaliziran, zaradi infarkta in absolutno previsokega pritiska, in nato je koronarografija pokazala , da so zamašene 3 obsrčne glavne žile, kar je zdravnike pripeljalo k odločitvi za trojni bypass – tri bypase…vendar so kasneje pri ponovni preiskavi ugotovili še , da je tudi četrta žila zamašena v 50 %.(ostale tri – ena 95%, druga85% in tretja67/)..ter so se odločili za bypass tudi te žile – zato 4 bypassi…
Oče ima tudi začetni diabetes (približno leto dni jemlje najmanjšo dozo tablet za sladkorno).
Hkrati pa zdravniki ugotavljajo, da so vse ostale žile normalno prehodne.

Poznate vzrok, ki bi pripeljal do tega, da so zamašene oziroma neprehodne le te žile – ostale pa so ok?

Najlepše se vam zahvaljujem za vaš odgovor in vas lepo pozdravljam.

Ester iz Maribora.

Prepričan sem, da so vašemu očetu zdravniki povedali, da so se žile zamašile ali skoraj zamašile zaradi ateroskleroze.

Aterosklerozo srčnih žil imajo praktično vsi starejši ljudje, vendar v večini primerov v manjšem obsegu. Zato so brez težav.

Bolniki z visokim krvnim tlakom, s sladkorno boleznijo, kadilci, zbolijo razmeroma zgodaj, stari 40-50 let, lahko za hudo obliko ateroskleroze. Ateroskleroza v večini primerov ne napade samo ene žile, pač pa več žil v različnem obsegu. Na srečo je medicina v zadnjem času tako napredovala, da takim bolnikom pomagamo z vsaditvijo ene ali več zdravih žil. Rezultati takega zdravljenja so v veliki večini primerov zelo dobri.

V tem trenutku je v primeru vašega očeta še prezgodaj predivdevati ali napovedati končni izdi. Želim, da bi bil čim boljši.

Zakaj ateroskleroza napade ene žile bolj, druge manj ali nič, znanstveniki še niso v celoti razjasnili.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za hiter in izčrpen odgovor…
Očeta so danes že premestili s šok sobe na oddelek v sobo za intenzivno nego.
Je veliko boljši, pa tudi zdravnik, ki ga je operiral, mi je danes zatrdil, da se dobro drži, da je vse potekalo po načrtih, in da zdravljenje lepo napreduje…

Imam le še eno vprašanje…vem da je imela njegova mama arterosklerozo in je umrla pri 67 letih…potemtakem prav razmišljam, če sumim da je ta bolezen dedna?

Moram tudi sama bolj paziti zaradi tega?

Še enkrat se vam zahvaljujem za odgovor in vas lepo pozdravljam.

Esy

nova
Uredništvo priporoča

Ateroskleroza nastane zaradi številnih dejavnikov (hrana, kajenje, maščobe v krvi, visok krvni tlak, itd.). Pomemben je tudi vpliv dednosti.

Ker ženski hormoni ščitijo pred napredovanjem ateroskleroze, so ženske nekoliko zavarovane pred to boleznijo do nastopa menopavze, pod pogojem, da ne kadijo, da se redno zdravijo zaradi diabetesa, visokega krvnega tlaka, holesterola, da uživajo uravnoteženo prehrano, itd.

Upam, da se ravnate po navodilih za zdrav življenjski slog. O tem večkrat pišemo v reviji našega Društva “Za srce”.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close