Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Ponovno povišan krvni tlak

Ponovno povišan krvni tlak

Ponovno pozdravljeni!

Spet imam vprašanje, o previsokem krvnem tlaku in sicer pri sinu sedaj staremu 1 leto. Sedaj sva bila ponovni kontroli tlaka(24 urni meritvi ), kateri se je gibal (sistolni )od 92 do 122 in diastolni 43 do 99, pulz od 88 do 130. Merili smo mu vsako uro, ponoči pa na tri ure.Naj vam povem, da meitve so bile vešinoma vse meritve nad 95.( sistolni tlak).Predlagali so nam, naj si nabavimo aparat za merjenja krvnega tlaka. Žal sem imela 3 različne aparate in ni bil nobeden ustrezen. Namreč meritve niso bile realne.Namreč kolikor sem se pozanimala, morajo biti aparati umerjeni za določeno velikost manšete.
Sedaj pa k bistvu. Zanima me koliko časa je lahko povišan tlak za mojega otroka. Bojim se namreč, da ne bi bilo kaj narobe s srčkom in ožiljem. Odgovor moje zdravnice ( v bolnišnici) je bil namreč ta, da bojo sedaj samo spremljali RR, da se res ponovno prepričajo,preden dajo tudi kakšno koli zdravilo za zniževanja tlaka, če je res povišan tlak. Res je da ima sedaj samo eno solitarno ledvičko in jo je to treba čuvati. Po UZ je ledvička velika 6,8 mm in normalna.Več ni mogel pogledati, saj je bil otrok zelo nemiren pri pregledu.
Opažam, pa tudi, da je sedaj zelo nemiren, siten, sploh v času lun in krajcev. Na splošno bi lahko rekla, da je vremenski.Zanima me še to, ali se na UZ srčka vidi, če je povišan tlak?Lepo prosim za vaše mnenje, da se ne bi po nešotrebnem ekirala, saj živcev sem že izgubila precej s sekerancijo. Upam, da me zastopite in se vam iskreno lepo zahvaljujem za vaš cenjen čas in trud. Lep pozdrav in veliko uspeha pri vašem delu.

Verjamem, da vas je bolezen vašega otročička živčno izčrpala. Na srečo vam stojijo ob strani zdravniki, ki vodijo bolezen otroka na visoki strokovni ravni.

Vprašali ste koliko časa je lahko povišan tlak brez škode za srce in ožilje. Zvišan krvni tlak nenehno obremenjuje srce. Zato zdravniki priporočamo čim bolj dosledno zdravljenje in skrb, da je tlak v normalnih mejah čim večji del dneva. Kratki porasti tlaka, ki so možni tudi pri najbolj rednem zdravljenju ne povzročajo posebne škode, če se ne ponavljajo preveč pogosto.

Težko bi našel razlago za pogosto nemirno obnašanje otroka. Mislim, da krvni tlak nima pri tem nobene “krivde”. Pri odraslih bolnikih, ki imajo skozi leta stalno zvišan krvni tlak, srce postaja vedno večje. Verjetno se to zgodi tudi pri otrocih, če imajo tlak stalno zvišan.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close