Najdi forum

hvala za odgovor. Mi lahko poveste v katero skupino spada Tenzimet in ali bi bilo katero zdravilo boljše (prej pa sem uporabljal Enap H in Enap 10).
lep pozdrav

Sleherno zdravilo ima, poleg glavnega učinka, še številne stranske, večinoma nezaželene učinke. Npr.: betablokatorji (Bloxan in drugi) delujejo proti bolečinam pri srcu, znižajo krvni tlak, upočasnjujejo hitrost bitja srca in v redkih primerih povzročajo tudi erektilno disfunkcijo (ED).

Pri pregledu načina delovanja zdravil, ki jih sedaj predpisujemo za znižanje krvnega tlaka, sem skoraj pri vseh dobil podatek, da v redkih primerih povzročajo tudi ED. Bolniku, ki ima ED zaradi zdravila, ki ga jemlje, damo zdravilo iz druge skupine. Teh imamo 5 kemično povsem drugačnih. Najnižji odstotek ED naj bi imela zdravila iz skupine Sartanov.

Tenzimet tablete sestojijo iz dveh zdravil (betablokator in diuretik), ki povzročata ED v majhnem odstotku primerov (približno 1 %). Kot sem vam že napisal, zdravila iz skupine sartanov povzročajo ED še manj kot v 1 % primerov. Ostala zdravila za znižanje krvnega tlaka povzročajo ED v 1-2 % primerov. V skupini sartanov je več zdravil (Aprovel, Cozaar, Diovan, Lorista, Pritor, Micardis).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close