Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Hypertension & Stress test

Hypertension & Stress test

Ze vnaprej bi se opravic za nekoliko daljse besedilo. Hkrati pa upam, da mi bo uspelo podati vse pomembne podatke, ki vam bodo omogocili podati koristen nasvet.

Pred dobrim mesecem dni sem med intervalnim treningom teka (treadmill) obcutil mocno topo bolecino v okolici srca, blizu sredine prsnega kosa. Bolecina me je prisilila, da sem se ustavil in pocakal par minut, da je minila. Po zacetnem soku sem se vseeno odlocil nadaljevati s treningom. Vendar se mi je ze v naslednjem intervalu visoke intenzivnosti ponovila enaka bolecina. Vse skupaj je prislo silno iznenada in se ni zgodilo se nikoli prej.
Precej prestrasen sem v vecernih urah obiskal ER, vendar ker ni EKG pokazal nic posebnega in ker nisem zgledal kot rizicna oseba, so me napotili domov.
Teden kasneje sem pridelal enako bolecino pri intervalnem treningu na kolesu, spet ob visoki intenzivnosti. Angina? In ker imam ves ta cas ob skoraj vsaki stresni situaciji motec bolec obcutek tesnobe na levo srediski strani prsnega kosa, sem se odlocil ponovno obiskati osebnega zdravnika.

Opravili smo se en EKG test, ki spet ni pokazal nic posebnega. Tudi pritisk pri mirovanju je bil, kot vedno prej, 120/70. Prepricevali so me, da moja bolecina najbrz nima veze s srcem, da gre le za bolecino v steni prsnega kosa. No, na moje vstrajanje pa sem vseeno pred dnevi opravil obremenitveni test, ki sicer ni pripeljal do enakega bolecega obcutka v prsnem kosu, je pa pokazal, da mi pri vecjih obremenitvah pritisk (pre)mocno naraste. Test sem delal do 182 HR/min. Pri tem so mi izmerili 195/90. Od testa sem odnesel kup literature o hypertension in se vec odprtih neodgovorjenih vprasanj. S kardiologom nisem govoril.

Imam 33 let, pri 185cm tehtam 78kg. Vecino zivljenja sem fizicno zelo aktiven. Sicer imam zelo staticno delo, vseeno pa obiscem fitnes skoraj vsakodnevno in tam prezivim precej casa (izmenjujoce utezi in kardio). Skratka, vzrdrzujem dobro telesno kondicijo. Skrcni utrip pri pocitku ~51. Tudi nivo holesterola v krvi, izmerjen pred meseci, je bil idealen. Hranim se skrajno pazljivo. Imam v grame podrobno razdelan jedilnik (malo mascob, bogat z beljakovinami) s katerim sem v zadnjih 6 mesecih pridobil po dober kg misicne mase mesecno. Je to lahko problem? Od prehrambenih dodatkov ne jemljem nic cudnega, le vitamine. Noben od starsev (se) ni imel kaksnih tezav s srcem (oce preminil za cirozo jeter – alkohol). Morda je vazno, da je mama pred leti dozivela zivcni zlom.

Namrec moj glavni rizicni faktor za bolezni srca in ozilja je kvecjemu dejstvo, da ze dolga leta zivim izjemno stresno zivljenje s vsakodnevnimi frustracijami ter pogostimi obcutki nemoci in brezizhodnosti. Zal glede stresa ni za pricakovati skorajsnjih izboljsanj. A je mozno, da kljub vsemu kar delam dobrega za srce, lahko ta komponenta naradi toliko slabega?

Po branju na internetu dosegljivih clankov na te teme, sem ugotovil, da je morda vseeno nekaj kar bi lahko spremenil. Namrec spoznal sem, da zauzijem nadpovprecno veliko soli. Pa ne da jem slano hrano, ampak spijem precej sportnih napitkov, konkretno Gatorade-a. Le ta ima okoli 400mg sodiuma na liter. Zadnja tri leta v povprecju spijem po 3l dnevno. Od tega obicajno le polovico med aktivnostjo, ostalo kar tako, med dnevom, za zejo. Ali je mozno, da so moje zdravstvene tezave kaj povezane s tem? Razmisljam, da bi presel na vodo, ki pa je obicajno ne morem prav dosti popiti. Ker pa v kratkem nacrtujem poseci po kreatinu, ki prav tako zadrzuje vodo v telesu, me zanima, ce tudi utegne povzrociti kaksne probleme v mojem primeru?

Sicer sem ze med besedilom zastavil vec vprasanj, bi vas pa prosil, ce mi lahko svetujete, kaj mi je sedaj za storiti. A se visok pritisk pod stresom da odpraviti? A moram kaj spremeniti glede fizicne aktivnosti? Sem rekreativni tekmovalec (kolo).

Eden vecjih problemov je tudi dejstvo, da zivim v tujini in mi je pogosto tezko zdravniku natancno opisati bolecino. Marsikdaj se mi tudi zdi, da se me le hocejo na hitro znebiti.

Hvala za pomoc!

Hvala za izčrpen opis težav.

Najprej glede natrija (soli). Povprečna hrana evropejca vsebuje nad 10 g soli. Pri zdravih ledvicah ni nevarnosti, da bi bila ta količina soli nevarna. Vsekakor pa je prevelika, če ima bolnik hipertenzijo ali če spada v skupino ljudi, ki so občutljivi na sol. Če popijete dnevno 3 litre Gatorade, je to približno 2-3 g soli, kar ni preveč, če čimbolj omejite uživanje slane hrane. Pravimo, da je najboljše, če zaužijemo manj kot 5 g soli na dan, kar je približno 2000 mg sodiuma (natrija). Izgleda, da ste nagnjeni k visokemu tlaku in da je zato priporočljiva omejitev soli. Glede na to, da ste rekreativen športnik in da se večkrat znojite, ne bi vztrajal, da morate omejiti uživanje soli.

Še ni jasno, če je bolečina v prsnem košu posledica pomanjkanja kisika v srcu pri obremenitvah. Nagibam se k mnenju, da imate srčne žile še zdrave in da gre za srčno (?) bolečino, ki se lahko pojavi pri večjih obremenitvah srca pri bolnikih z visokim krvnim tlakom. Ste še premladi, da bi posumil na aterosklerozo srčnih žil. Nekoliko preseneča ugotovitev, da se ni pojavila bolečina v prsnem košu pri obremenitvenem testu. Ali je bila premajhna?

Sprašujete, če so vsakdanji stresi in frustracije lahko vsaj delno “krivi” za težave. Vsekakor.

Ker izgleda, da imate zdrave ledvice, ni bojazni, da bi se vam nabirala voda v telesu. Morda je celo prav, da uživate čim več tekočin. S tem tudi odstranite iz telesa morebitno odvečno sol.

Ne nasprotujem, da nadaljujete s sedanjim rekreativnim tekmovanjem, če vas to veseli. Primerne telesne obremenitve zmanjšajo stresne vplive na telo in nižajo krvni tlak. Ob sedanjih 185 cm višine in 78 kg teže se vam ni več treba posebno truditi za pridobivanje dodatne mišične mase.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za izčrpen odgovor!

New Report

Close