Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija prolaps zaklopke in kontraceptivi

prolaps zaklopke in kontraceptivi

pozdravljeni!

stara sem 23 let in pred kakšnim letom so mi ugotovili prolaps srčne zaklopke. internist mi je dejal, da je občasno pikanje pri srcu ali v prsih normalen, spremljajoc pojav te manjše srčne napake. pikanje pri srcu se mi res pojavi zelo redko, tako da ni hudega. pred dvema mesecema pa sem zacela jemati konracepcijske tablete Logest in vceraj me je do zdaj najmocneje zagrabilo pri srcu. zato me zanima, ce je tukaj povezava med kontrac. tabletkami in prolapsom, saj sem v navodilih Logesta brala, da kontrac. in srcne napake “ne gredo skupaj”. sem morda le prevec panicna?
hvala za odgovor in lp. marija

Pregledal sem obsežno literaturo, da bi našel podatek, če je jemanje kontracepcijskih tablet (Logest) kontraindicirano pri prolapsu mitralne zaklopke. Nisem ga našel. Je pa podatek, da so kontracepcijske tablatke kontraindicirane pri hujši okvari srčnih zaklopk, pri visokem krvnem tlaku, pri nerednem bitju srca, pri boleznih jeter, pri podatkih o vnetju dovodnic na nogah itd.

Če bom izvedel še kaj v zvezi z vašim vprašanjem, vam bom sporočil.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani dr. Čibič

Jaz jemljem KT (sicer take z najnižjim odmerkom hormonov) in imam včasih nekakšne napade nerednega, hitrega bitja srca (preskoki), včasih pa se pojavljajo kar sami od sebe. Jemljem bloxan in kadar je tako tudi kakšen persen (redko). Kardiolog pravi, da imam preveč razvito vegetativno žovčevje in je to posledica tega. Mene pa zanima, glede na to, da ste napisali, da so pri nerednem in hitrem bitju KT kontraindicirane zanima, ali bi bilo priporočljivo jih nehati jemati (jemljem jih 5 let). Stara sem 23 let.

nova
Uredništvo priporoča

KT so kontraindicirane pri nerednem in hitrem bitju srca, če je prisotno preddvorno migetanje, ki je izredno redka motnja srčnega ritma pri mladih dekletih. Če pa imate samo ekstrasistole (kar je zelo verjetno), menim, da ni zadržkov glede nadaljnjega jemanja KT.

Bloxan vam je predpisal kardiolog, da bi zmanjšal število ekstrasistol. O tem, kako dolgo sme mlada ženska jemati KT, odločajo ginekologi.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close