Najdi forum

krvni tlak

Doma imam sobno kolo. katerega kar pridno uporabljam. Zanima me, koliko je normalno, da se dvigne krvni tlak – zgornji in spodnji.
Kakšna pa je razlika med povišanim krvnim tlakom zaradi bolezni in povišanim krvnim tlakom pri rekreaciji.
Vem da je v obeh primerih pritisk na žile – samo kakšna je razlika ?

Še eno vprašanje imam. Včeraj na sprehodu sem kar naenkrat videla vse rdeče pred seboj. Potem se je ta rdečina zmanjšala na veliko rdečo piko, ki je v parih minutah izginila in potem je bilo vse v redu. Včasih pa mi migeta pred očmi in se pojavlja rumeno – zelena pega.

Najlepša hvala za odgovor.

Visok krvni tlak, neodvisno od vzroka zakaj je nastal, škoduje srcu. Škoda je toliko večja, čim dlje trajajo zvišane vrednosti. Kratkotrajna zvišanja (telovadba, tek, napor, razburjenje, itd.) so brez posledic, če je srce zdravo. Pri bolnikih, ki se zdravijo zaradi visokega tlaka, pa smo zadržani glede dopustnih zvišanj.

Če ste mladi in nimate nobenega dejavnika tveganja za srčnožilno bolezen, so porasti sistoličnega krvnega tlaka pri kratkotrajnih obremenitvah do 200 mmHg še v dopustnih mejah. Ob obremenitvah spodnji (diastolični) tlak navadno pretirano ne poraste. Lahko tudi pade.

Ste mi posredovali premalo podatkov, da bi ugotovil zakaj ste pred sabo videli vse rdeče. Se ta pojav ponavlja? Migetanje pred očmi je večkrat spremljajoči pojav nizkega krvnega tlaka.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Krvni tlak imam velikokrat prenizek – tudi pod 120/70 in utripa okrog 60.
Včeraj pa mi je bilo sploh ves dan malo slabo, tako nekako vremensko, ko se ti nič ne ljubi in bi kar nekje občepel. Pa sem se vseeno prisilila in šla na sprehod. Zvečer pa je bilo vse v redu – in tudi danes je. To se mi zgodi nekako na par mesecev enkrat, zdi se mi kot da bi slabo prenašala južno vreme, oziroma spremembo vremena.

Najlepša hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Zdravniki še niso enotni kaj je vzrok in kaj je posledica v primeru slabega počutja ob nizkem krvnem tlaku.

V večini medicinskih učbenikov je podatek, da je šele krvni tlak pod 100/60 mmHg lahko kriv za trenutno slabo počutje. Na drugi strani pa je tudi res, da se nekateri ljudje počutijo slabo pri krvnem tlaku oktog 110/60 mmHg, zlasti ob spremembah vremena. Takim “srečnežem” zavidamo nizke vrednosti tlaka zaradi katerih so “zavarovani” pred možgansko kapjo.

Zanesljivo učinkovitih zdravil za zdravljenje nizkega krvnega tlaka še ni v lekarnah. Bolnikom svetujemo redno aerobno vadbo, nekoliko bolj slano hrano, pravi čaj, itd.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor in vam želim veliko uspehov pri vašem delu.

LP

New Report

Close