Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija dejavniki tveganja

dejavniki tveganja

Pozdravljeni !

Star sem 36 let, visok 181cm, težak 74 kg, poleti redno kolesarim, pozimi redno tečem na smučeh in hodim v hribe, se zdravo prehranjujem in na splošno zdravo živim, izogibam se stresu(služba).
Ampak: mama je umrla pri 37. za možgansko kapjo, oče pri 65. za oslabelostjo srčne mišice.
Zanima me kakšni so dejavniki tveganja zame.

Hvala in lep pozdrav !

Vzrokov za nastanek možganske kapi je nešteto. Med njimi je na prvem mestu ateroskleroza, vendar dvomim, da je bila kriva v primeru vaše mame. Ženske v rodni dobi, če ne kadijo, nimajo hipertenzije in nimajo sladkorne bolezni izredno poredko zbolijo za možgansko kapjo. Morda so nevrologi, ki so vašo mamo zdravili, izključili srčnožilno bolezen zaradi ateroskleroze. Zato upam, da niste vi podedovali po mamini liniji nagnjenja za zgodnjo aterosklerozo.

Napisali ste, da je oče umrl v starosti 65 let zaradi oslabelosti srčne mišice. Tudi v tem primeru je več možnosti. Diagnoza, ki ste jo napisali, nas vodi najprej na misel, da je imel oče že od rojstva srčno mišico nekoliko šibkejšo, ki je dokončno odpovedala pri njegovih 65 letih. Ni pa izključena zgodnja ateroskleroza.

Ali imate zvišan krvni tlak? Kadite? Imate sladkorno bolezen ali zvišan holesterol v krvi?

Menim, da lahko nadaljujete s sedanjim načinom življenja in da se pogovorite z vašim zdravnikom o morebitnih dejavnikih tveganja za srčni infarkt ali možgansko kap.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

V naglici sem vam napisal premalo podatkov: pritisk imam nizek, sladkorne bolezni nimam in nimam povišane vrednosti holesterola.

Lep pozdrav !

Hvala za hiter odgovor. Vprašal sem vas za najbolj pomembne dejavnike, ki ogrožajo naše zdravje. Ker niso prisotni, lahko pričakujete, da boste še mnoga leta povsem zdravi.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close