Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija pritiiiiiisk….

pritiiiiiisk….

Pozdravljeni!

Vem, da sem še precej mlada, da bi pisala v to rubriko, pa vseeno. Kmalu bom dopolnila 18 let. Imam nekaj težav, ki sicer najverjetneje niso nevarne, so pa precej neprijetne. Na 1., 2. in zadnje čase tudi na 3. prstu desne noge se mi že ob najmanjšem padcu temperature pod 15°C (tudi če nosim debele nogavice in podložene čevlje) pojavijo bele, včasih celo modrikaste lise, ki so čisto ledene, jih ne čutim, včasih pa me tudi pečejo (ob dolgotrajnem stanju na mrazu oz. malce nižji temperaturi). Ko pridem na toplo se nočejo ogreti, postanejo vijolične, šele čez kakšno uro spet “človeške”. Splošna zdravnica je postavila sum na Reynauldov sindrom (ne vem če sem prav napisala) in me poslala k angiologu. Ta je na licu mesta ugotovil le zelo nizek pritisk (97/52) in me poslal na druge preiskave. Mene zanima, če je nizek pritisk možen krivec za neprekrvavljenost okončin (tudi ušesnih mečic, nosu in prstov na rokah) in za neprestano utrujenost, zaspanost in glavobole. Zanima me še, kaj je možen vzrok za tako nizek pritisk (visoka sem 170 cm in imam 63 kg) – vsa družina ima povsem normalnega, nekateri še celo povišanega, in kako bi se ga dalo zvišati (razen s soljenjem)? Najlepša hvala, pa upam, da nisem preveč zakomplicirala in, da sem se obrnila na pravo osebo!

Lep pozdrav!

Pri Raynaud-jevi bolezni ločimo dve vrsti:
Raynaudjev sindrom in Raynandjev fenomen.

Raynaudjev fenomen je bolezen, ki nastopa v poteku druge, osnovne bolezni, Raynaudjev sindrom pa je samostojna bolezen.

Zelo verjetno imate vi Raynaudjev sindrom. Za obe bolezni so značilni “napadi” s prekinitvijo krvotoka v eni ali več žilah po telesu (zlasti v prstih rok in nog). Napadi trajajo nekaj minut ali več ur. V napadih se barva kože spremeni. Postane najprej bleda, zatem modrikasta in na koncu napada koža pordi. Med napadom ima bolnik (v večini primerov mlado dekle) neprijetne občutke in bolečine v prizadeti okončini.

Napade izzove ohladitev okončine ali obraza, duševni stresi, kajenje, delo s tresočimi stroji, itd. Napadi minejo brez posledic, če so redki in kratki. Če jih je dosti, lahko nastanejo trajne spremembe na koži in na obeh okončinah je bolj verjeten Raynaudjev sindrom, vendar ni pravilo.

Od bolezni pri katerih lahko nastopi Raynaudjev fenomen pridejo predvsem v poštev revmatične bolezni, premajhno delovanje ščitneice, avtoimunske bolezni, pretirano kajenje, zdravljenje z “betablokatorji”, zdravila proti migreni.

Bolezen ima mnogokrat blag potek in lahko povsem izzveni. Žal učinkovitih zdravil, ki bi vplivala na napade ali ki bi jih preprečila, ni. Nekateri raziskovalci priporočajo vitamine (B6, E, D, riboflavin, pantotensko kislino) in razna zdravila: nifedipin, prazosin, pentoksifilin in razna zelišča. Predvsem je nujna dobra zaščita proti shladitvam.

Kronično nizek krvni tlak, ki ga imajo pogosto mlada, visokorasla, gracilna dekleta, lahko povzroča hude težave (zaspanost, hitro utrudljivost, glavobole, itd.). Dobrega zdravila za zvišanje krvnega tlaka ni. Bolnikom (bolnicam) svetujemo nekoliko bolj slano hrano, pitje obilo tekočin, kavo ali čaj 2-3 krat na dan, predvsem pa redno rekreativno športno dejavnost (aerobiko), s katero uspemo nekoliko zboljšati “tonus” (napetost) žil in stabilizirati krvni tlak. Koristni so obiski savne, po možnosti s hladno prho na koncu (če vas ne bo motil Raynaudjev fenomen).

Prekrvitev spodnjih okončin je vedno zadovoljiva tudi pri nizkem krvnem tlaku. Za slabšo prekrvitev ušesnih mečic, nosu in prstov rok je pri vas zelo verjetno kriv Raynaudjev fenomen.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!

Na vas se obračam še z enim vprašanjem – kaj je kapilarografija in kaj kapilaroskopija in kako ti dve preiskavi potekata? Pa še nekaj… sedaj se mi s prsti, ki so bili včasih ledeno mrzli dogaja ravno obratno – sedaj, ko so temperature višje, pa so prekrvavljeni tako zelo, da je tudi to že neprijetno ker občasno prav “žgejo” žarijo. Bi tudi to lahko bil Raynaudjev fenomen?

Najlepša hvala za vaš odgovor!

nova
Uredništvo priporoča

Kapilaroskopija pomeni gledanje najbolj drobnih žilic (lasnic) tik pod kožo ali na nohtih.
Kapilarografija pomeni slikanje lasnic. Preiskava ni boleča. Domnevam, da vam bo dermatolog, ki vas bo pregledal, razložil vzrok za nastanek prekrvitvenih motenj.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close