Najdi forum

težave

Lepo pozdravljeni!

Stara sem 24 let. Pred nekaj časa sem vam že pisala, vendar sem bila precej nejasna. Redno se ukvarjam s športom, ne kadim. Sem pa psihično labilna, panična in me večkrat skrbi za svoje zdravje.
Pred dvemi leti sem bila pri kardiologu zaradi palpitacij, ker mi je srce hitro bilo tudi več kot eno uro. EKG in ultrazvok v redu. Take palpitacije se ne pojavljajo več, pojavljajo pa se takoimenovane ekstrasistole. Nikoli med fizičnim naporom, večinoma v popolnem mirovanju. Srce mi poskoči ali pa mi v sredini prsnice dobesedno zavibrira (kaj bi bilo to?). Lani junija sem imela po psihičnem šoku tudi napad zelo močnih udarcev srca (cca 12 v eni uri), EKG takoj zatem v redu.
Zdaj sem tudi v 10.tednu nosečnosti. Zanima me, kako je s tem v nosečnosti. Moti me tudi to, ko sem v postelji čutim utripe srca v ušesih, trebuhu, povsod, zato težko zaspim. Včasih imam tudi občutek (tudi čez dan), da je moj utrip odvisen od dihanja, malce globje vdahnem, pa se mi zdi, da utrip zastane. Je to normalno?
Pa še nekaj; zjutraj, ko se zbudim imam večkrat pulz 50 (počutim se super), čez dan imam od 60 do 75, ko hodim v hrib (zdaj med nosečnostjo) hitro narase čez 120, pa tudi zelo hitro pade.

Najlepša hvala za pojasnila in odgovor.

Izgleda, da vas je kardiolog skrbno pregledal in da ni ugotovil nobene bolezenske spremembe na srcu. Verjetno vam je dal navodila za zdrav življenjski slog in vam morda svetoval blaga pomirjevala.

nemalokrat se zgodi, da v času nosečnosti funkcionalne motnje srca postanejo blažje ali celo izginejo. Neredni srčni utripi (ekstrasistole), ki so prisotni v mirovanju, ne pa pri obremenitvah, zanesljivo mnogo bolj kažejo na zdravo srce kot na bolno. Izgleda, da je pri vas razvidno težje delovanje vegetativnega živčevja kar precej moteno. Zjutraj prevladuje delovanje živca, ki upošasnjuje delovanje srca (vagus) in se dobro počutite. Zadostuje manjši napor, da se vam hitrost delovanja srca zelo pospeši zaradi preživahnega odziva živca, ki pospešuje hitrost delovanja srca (simpatikus). Iz istega razloga nastopijo motnje srčnega ritma pri globokem dihanju zvečer, ko se uležemo, itd.

Poskusite ublažiti težave z rednimi živahnimi sprehodi in dihalnimi vajami. Porodničarji stojijo na stališču, da naj nosečnice ne jemljejo nobenih zdravil vsaj do 12. tedna nosečnosti.

V Ljubljani je v Stari porodnišnici (Šlajmerjeva ul. 3) v drugem nadstropju redna dopoldanska konziliarna služba za ženske v prvih tednih nosečnosti. Tam dela gospa dr. Veruška Meglič Matoh, tel.: 01/522-61-15.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor,

zanima pa me še naslednje; opažam, da ko se zjutraj zbudim in če ležim na hrbtu, mi utrip ob globljem ali tudi normalnem vdihu malce zastane. Je to normalno? Ko vstanem in se utrip zviša je vse v redu. Kakšne dihalne vaja bi lahko delala?
Zanima me še koliko ekstrasistol na dan ali na minuto je normalnih in ni potrebnih recimo zdravil? Zaenkrat nosečnost poteka v redu, le izostankov utripa ali pa vrinjenih utripov je malo več, kot prej.

Hvala za pojasnila in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Vsi ljudje imamo ekstrasistole, vendar jih večina ne zaznava. Če je njihovo število zelo veliko, jih začutimo in nas začnejo motiti. Bolnikom najprej priporočamo zdravljenje brez zdravil (dihalne vaje, joga, hitra hoja, mirno življenje, prepoved kajenja, močna omejitev kave in alkohola, itd.). Če zdravljenje brez zdravil ni uspešno, bolnikom predpišemo blaga pomirjevalna sredstva.

Ker ste noseči, vam priporočam, da stopite v stik z dr. Veruško Meglič Matoh (01/522-61-15), ki svetuje nosečnicam v zgodnji nosečnosti. Ste že bili pri njej?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close