Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija prosim za razlago

prosim za razlago

Spoštovani,prosim za razlago naslednjih pojmov:
-status:evpnoična,acianotična
-EKG:sin. ritem 90/min, normotip, bifazni T valovi v D3
-svetuje antilipemično dieto

Je ta EKG v redu?
Hvala za vaš čas in lep pozdrav.

Evpnoična je sestavljenka iz dveh starogrških besed in pomeni, da pregledovana oseba normalno diha.

Acianotična je prav tako sestavljenka iz dveh starogrških besed in pomeni, da koža ni modrikasta.

Bifazni T valovi v D3 so lahko še fiziološka varianta. Ali je bil predhodni EKG normalen?

Antilipemična dieta je hrana, ki vsebuje malo maščob, zlasti maščob živalskega izvora.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani prim.,
iskrena hvala za res hitro pojasnilo.
To je bil moj prvi EKG.
Kardiologa sem obiskala zaradi bolečin v prsih.Dvakrat je bilo zelo hudo, trajalo je nekih 15 min in bilo je kot bi mi nekdo sedel na prsih.Nisem bila za nobeno delo.Bolečina je bila topa in dolgo ni popuščala, po 15-20 min je nekako postopno izzvenela. Pred bolečino ni bilo fiz. napora, temveč hud stres.Kard. svetuje le dieto in ob nastanku bolečin ob naporu predlaga obremenitveni test.
Kaj to pomeni, da so bifazni T valovi v D3 lahko fiziološka varianta?
Nekoč mi je pulmologinja ob ogledu rentg. slike pljuč rekla, da imam močno razširjeno srce.
Ali se na srcu pozna infarkt.Kako se to vidi?UZ?
Stara sem 32,indeks tel. mase 43.RR med 140-160/90 ,že deset let tak in ga ne zdravim z zdravili.Sem upala, da jih bo kard. predpisala, pa ni. Svetuje le manj soli in redno kontrolo.
Kri, holesteroli,sladkor,ščitnica in urin zelo dobro, le trigliceridi 2,12.
Hvala za vaš čas in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Morda ste kdaj videli risbo “idealne” krivulje EKG. Take krivulje v resnici ni. Pri slehernem človeku je krivulja malo drugačna od “idealne”. Polagoma so raziskovalci ugotovili katera krivulja je najbolj podobna “idealni”. Vse ostale so malo drugačne in jim pravimo fiziološke variante. Včasih je razlika med krivuljo, ki je še normalna in krivuljo, ki je bolezensko spremenjena, minimalna. V takih primerih je pomembna večkratna kontrola EKG, po možnosti ob obremenitvi. Bifazni val T je velikokrat prisoten pri povsem zdravih srcih. Včasih je prisoten pri visokem krvnem tlaku. Ne vem, če je kardiolog posumil, da je bila 15 minut trajajoča bolečina posledica trenutne slabše prekrvitve srca zaradi porasta krvnega tlaka ali srčne frekvence.

Pri ITM 43 je srce prečno položeno in zato izgleda veliko. Lahko pa gre v vašem primeru za “povečano srce”, na račun maščobe, ki ga obdaja ali na račun zvišanih vrednosti krvnega tlaka.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close