Najdi forum

UZ srca

Spoštovani!

Sin je star 14,5 let, velik 174 cm in tehta 54 kg. Pravkar je prebolel virozo (prehlad, v začetku vročina, potem kašelj). Včeraj je po 1 tednu šel v šolo. Domov je prišel utrujen, bolela ga je glava, bruhal je. Povedal je, da je med uro telovadbe megleno videl (pa še naslednjo uro), nakar je bilo dobro. Peljala sem ga v zdravstveni dom. Zdravnik (pediater) mu je poslušal srce (ugotovil ni nič nenavadnega), poslal ga je na EKG in krvno preizkavo. Kri je v redu (kar je pač bilo pregledano). EKG srca pa po mnenju tega zdravnika ni dober. Če sem pravilno razumela, je na levi strani srca nekaj narobe. Rekel je, da izgleda, kakor da je to srce 35 letnega človeka in naj opravimo UZ srca.
Danes sem šla k sinovi zdravnici (pediater) po napotnico, pokazala sem tudi izvide EKG-ja in krvne prizkave. Ona pa mi je rekla, da ni nič narobe, da je to EKG, ki je značilen za otroka njegovih let. Da je to posledica hitre rasti in prebolele viroze. Dala je sicer še dodaten pregled krvi (hemoglobin, trigliceride, holesterol, ščitnica).
Zdaj sem malo zmedena. Ne vem, koliko je potemtakem nujno, da vztrajam, da dobim napotnico za UZ. Če je ne dobim, prosim, če mi lahko poveste, ali lahko v Sloveniji kje opravimo UZ srca samoplačniško in koliko stane.

Naj povem še to, da otrok trenira košarko (5x na teden). Zdravnik, ki je predlagal UZ srca je rekel, da naj bi se s športom ukvarjal le rekreativno, sinova zdravnica pa je rekla, da lahko normalno trenira, kot je do sedaj.

Pa še to: pred približno pol leta je otrok prišel domov iz košarkarske tekme in tarnal, da vidi na eno oko megleno, bolela ga je glava, slabo se je počutil tudi še naslednji dan.. Sicer sem takrat preverila pri trenerju, če bi mogoče dobil kakšen udarec, kar bi lahko imelo za posledico pretres možganov. Ker je bilo to izključeno, smo mislili, da je otrok dobil malo sončarice, kajti dan pred tekmo je lovil ribe ob močni sončni pripeki.
Prosim, če mi odgovorite na naslednja vprašanja (kolikor je mogoče, saj vem, da vam niso na volji izvidi).

Upam, da nisem preveč zakomplicirala.
Hvala in lep pozdrav!

Iz zdravnikove izjave “da je na levi strani srca nekaj narobe” ne morem sklepati na morebitno spremembo zapisa EKG. Lahko, da so v EKG spremembe, ki kažejo samo na povečano srce, lahko pa na obremenjeno. Vzroki so različni.

Kolikor mi je znano, je v izjemnih primerih možna podobnost zapisov EKG mladega športnika in EKG rahlo prizadetega srca odraslega človeka.

Glede na različno interpretacijo zapisa EKG s strani konzultiranih zdravnikov ni zgrešena želja, da se pri bolniku opravi tudi UZ pregled srca. Mudi se ne.

Morda bo najbolj prav, če se pri bolniku opravi še en pregled EKG, ko naj bi izginile spremembe zaradi “prebolele viroze”.

Preiskava UZ srca v ambulanti “Barsos” v Ljubljani, Gregorčičeva ul. 9, stane 18.000 SIT. Tel.: 242-07-00

Oglasite se še.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani!

Najlepsa hvala za vas odgovor. Prosila bi se, če mi poveste ali naj otrok se naprej trenira kosarko (do preizkave z UZ), ali naj ta cas ne trenira?
Naj povem, da se sedaj tudi po preboleli virozi pocuti dobro.

Hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Spremembe v EKG po viroznem vnetju dopuščajo sum, da so virusi povzročili vnetje srca. V takem primeru odsvetujemo napore skozi več tednov, oziroma dokler sumljive spremembe ne izginejo. Verjetno bo prav, če bolnik še počiva 1-2 tedna, kljub temu, da se že zdaj dobro počuti.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close