Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Šum na srčku

Šum na srčku

Pozdravljeni,

Mojemu 7 mesečnemu fantku so pri 6-ih tednih ugotovili šum na srčku. Diagnoza: restrektiven defekt v mišičnem delu interventrikularnega septuma.
Pregled po 6-ih mesecih ni pokazal sprememb. STATUS:Levo spodaj parasternalno sistolni šum, 2.stopnje, visoke frekvence, propagacija preko prsnice v desno, vse ostalo opisano je b.p.

Pregled je bil tako nahitro opravjen, da z možem nisva utegnila se niti podrobno posvetovati, zato naprošam vas, če mi lahko zadevo bolj podrobno razložite. Zakaj se luknica ne zapira, je še možno, da se bo? Kaj pa če se ne, ima lahko sinek kakšne težave? KAko lahko to upliva na njegovo športno udejstvovanje in gibanje nasploh?

Za odgovore in nasvete se vam lepo zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

TaNiTa

Verjetno so pri vašem otroku ugotovili, da ima defekt (luknjico) v pretinu med desnim in levim prekatom srca in ga naročajo na redne kontrole. Težko bi napovedal “usodo” defekta. Nagibam se k mnenju, da bo potrebna operacija.

Mnogi bolniki z defektom pretina med desnim in levim srcem lahko doživijo normalno starost, vendar danes svetujemo operativno zdravljenje že v otroški dobi.

V zadnji novembrski številki naše revije Za srce je daljši prispevek prof. Koželjeve o prirojenih srčnih napakah pri odraslih. Če želite, vam jo lahko pošljemo. Posredujte nam vaš naslov (ne bomo ga objavili).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Najprej se vam lepo zahvaljujem za hiter odgovor, vendar vam moram povedati, da sem trenutno zelo prestašena ob prebiranji vašega odgovora. Na prvem pregledu so nam namreč pojasnili, da je to tako majhna napakica, da operatini poseg sploh ne pride v poštev. Ker pa verjamem, da se vsega neda v naprej predvideti vas prosim, če mi lahko malo bolj natančno opišete kdaj oz. v kakšnem primeru bi bil poseg potreben in kakšne bi bile lahko posledice. Še enkrat hvala za nasvete.

Prosim vas tudi za vašo revijo. Naslov, pa pošljem po mailu. Hvala.

nova
Uredništvo priporoča

Članek sem si prebrala kar na vaši internetni strani. Hvala,

Žal mi je, da sem vas prestrašil s svojim odgovorom. Napisal sem, da bi težko napovedal “usodo” defekta, ker nisem vedel za izjavo kardiologa, da ima otrok “tako majhno napakico, da operativni poseg sploh ne pride v poštev”. Verjetno ima kardiolog, ki je to izjavil, že velike izkušnje pri otrocih z defekti (luknjicami) v pretinu.

Želel bi, da bi se luknjica samodejno zaprla. V sedanjem stanju pričakujem, da se bo otročiček normalno razvijal in da ne bo posebno občutljiv za običajne prehladne bolezni. Če se luknjica nikakor ne bo zaprla v naslednjih letih, vam bo kardiolog zanesljivo povedal kdaj bo pravi čas za operativni poseg.

Prosim vas, da sprejmete danost. Operacija pretina je danes za kardiologa razmeroma lahek poseg in otroci ga dobro prenesejo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close