Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija mitralna insuficienca

mitralna insuficienca

Pozdravljeni!
Sem 23-letna studentka z insuficiennco mitralne zaklopke (prolaps levega lističa- zmerna insuficienca). Diagnoza postavljena pri 4. letu, po škrlatinki. Od takrat redno spremljana najprejna pediatriji in kasneje v kliničnem centru. Sem pacientka dr. Koželjeve. 6 let sem jemala zdravila; najprej olivin in lasix (oboje vsak dan), kasneje od 2001 naprej pa tritace 1,25 vsak dan in lasix vsak drugi dan. S terapijo sem prekinila pred parimi mesci, saj sem se odločala za nosečnost in sem sedaj ravno v 5. tednu nosečnosti. Zanima me predvsem, ali obstaja kakšna možnost, da bi se mi stanje v nosečnosti (zaradi višjega krvnega pritiska kot sicer in nejemanju zdravil) lahko drastično poslabšalo in bi bila z otrokom v nevarnosti. Kakšni postopki sledijo ob morebitnem zapletu- in do kakšnega zapleta bi lahko prišlo. Kako naj se “pazim”?
Hvala za odgovor, lep vikend.

Iz vsebine vašega posta sklepam, da imate prolaps mitralne zaklopke z zmerno insuficienco in da ste bolnica, ki se zdravite pri dr. Koželjevi.

Zdravnica vam je že pred 6 leti predpisala Olivin in Lasix, ki ju je pred 2 letoma zamenjala za Tritace 1,25 mg na dan in Lasix-om – eno tableto vsaki drugi dan. Priporočeno terapijo ste opustili (po dogovoru z dr. Koželjevo?) pred nekaj meseci in zdaj ste v 5. tednu nosečnosti. Želeli bi izvedeti, ali vam grozi nevarnost za “drastično” poslabšanje vašega zdravstvenega stanja in za zdravje ploda, zdaj, ko ne jemljete nobenih zdravil in obstaja možnost porasta krvnega tlaka.

Verjetno vam je dr. Koželjeva predpisala Olivin, Tritace in Lasix, ker je ugotovila, da morate jemati zdravila za znižanje krvnega tlaka in za odvajanje vode. Želela je, da bi vi živeli brez težav, oziroma s čim manj težav. Nimam odgovora zakaj niso nastopile nobene težave, ko ste prekinili zdravljenje. Ali zdravila sploh niso bila potrebna in jih je dr. Koželjeva predpisala samo preventivno?

Po sedanjih navodilih morajo biti vse nosečnice, ki so pred nosečnostjo bolehale za visokim krvnim tlakom ali za popuščanjem srca, pod tesno kontrolo svojega ginekologa zaradi pravočasnega ukrepanja ob morebitnem ponovnem porastu krvnega tlaka, ki lahko močno ogrozi zdravje nosečnice in ploda.

Verjetno je moj odgovor zelo pomanjkljiv. Ob skopih podatkih, s katerimi sem razpolagal, žal ne more biti boljši.

Ali ste kdaj z dr. Koželjevo govorili o indikacijah za operacijo srca?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Pošlji oblikovano (26-01-04 09:17)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ponovno pozdravljeni!

Dr. Koželjeva in že prej Dr. Drobnič sta mi olivin, lasix predpisala preventivno, saj sem ob pogovorih z zdravnikih vedno prisla do zaključka, da nimam nikakršnih težav s strani srca, da jih tudi nikoli nisem imela. O operaciji smo se vedno pogovarjali, da s preventivno terapijo želimo opreacijo prestaviti na čim kasnejši čas, torej poporodu, to pa je tudi vse. Predvsem je dr. Koželjeva vedno rekla, da o operaciji ne moremo govoriti, dokler ne bom imela težav s strani srca, da je vse v mejah normale.
Toliko o opisu… Zanima me le, kako se mi v času nosečnosti lahko stanje poslabša. Hvala

Glede na to, da niste imeli nobene težave v času, ko niste jemali nobenega zdravila, predvidevam, da boste brez težav (brez znakov popuščanja srca) tudi med nosečnostjo. Vsekakor je potreben skrben zdravniški nadzor, v tem primeru redni kontrolni pregledi pri ginekologu.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spelca oz. Nevednica, a se mi lahko oglasis na moj mail? Tudi sama sem pacientka dr. Kozeljeve, mitralna insuficienca – vendar operirana.

Lep pozdrav, Simona

[email protected]

meni je kardiolog pred 2 leti ugotovil prolaps mitralne zaklopke, vendar je rekel da je to nenevarno in sploh ni govoril o kaksnih tabletah oz. operaciji. Sedaj pa sem prebrala to sporocilo in me zanima v kaksnem primeru je potrebno jemati tablete oziroma zakaj operacija? menda vecina bolnikov s to diagnozo nima tezav oziroma jih veliko niti ne ve za to. Hvala za odgovor!

Z diagnono prolaps mitralne zaklopke povemo, da je en listič zaklopke manj čvrst in da tesno ne zapira zaklopke. Nenormalnost je lahko komaj prisotna in jo ni treba zdraviti, lahko pa je tako huda, da moramo bolnika (bolnico) operirati.

Verjetno gre pri vas za blago nenormalnost in ni potrebno nobeno zdravljenje.

Ker je zaklopka pri prolapsu mitralke bolj dovzetna za vnetja, vam priporočam antibiotično zaščito pri slehernem operativnem posegu (tudi pri izdrtju zoba).

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close