Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija srčni vzpodbujevalec

srčni vzpodbujevalec

Lepo pozdravljeni!
Po kardiološki obravnavi so mi postavili diagnozo Sinoatrijska bolezen z nadomestnim nodalnim ritmom, Vazovagalna sinkopa. Zadnji izvid sem dobila po pošti – priporočili so mi, da se, če imam dosti težav takoj vrnem nazaj v ambulanto, sicer pa do poletja. Domnevam da zaradi vstavitve srčnega vzpodbujevalnika. Nekaj težav imam, vendar mi jih navadno uspe prebroditi s fizično aktivnostjo. Vendar me je malo strah, če mi to enkrat v kakšni gondoli polni ljudi ne bo uspelo. Še bolj pa me je strah vstavitve vzpodbujevalnika. Zato me zanima, če je možno, da se moja bolezen izboljša, ali pa vsaj ostane v tem obsegu? S čim lahko pripomorem k temu?
Stara sem 48 let, kar precej fizično aktivna (takrat se tudi čisto dobro počutim), ne jemljem nobenih zdravil. Ali lahko brez škode odlašam z vstavitvijo vzpodbujevalnika?
Najlepša hvala za odgovor

Vesten zdravnik doživlja pri svojem delu sleherni dan veliko stisko, ko se mora odločiti med dvema zelo različnima postopkoma zdravljenja. Ali bo bolniku bolj pomagal z izbranim priporočilom kot bi z drugim.

Pri vas so zdravniki ugotovili nekoliko redko srčno bolezen, za katero je značilno, da je bitje srca enkrat zelo hitro, drugič zelo počasno, in da ob počasnem bitju bolnik pada v nezavest.

Verjetno so vam zdravniki tudi povedali, da še nimamo zanesljivo uspešnih zdravil za zdravljenje te bolezni, in da je najbolj učinkovit vzpodbujevalnik. Verjamem, da imete določen strah pred njim. Pred operacijskim posegom? Pred njegovo nošnjo?

Sinoatrijska bolezen nastane zaradi različnih, dosti krat nepojasnjenih vzrokov. Če se izkaže, da je bolezen zelo verjetno posledica ateroskleroze, je zdrav slog življenja (nekajenje, gibanje, zdravljenje zvišanih maščob v krvi, itd.) zelo zaželen. Težko bi vam zagotovil, da bo uspešen.

V postu je premalo podatkov, da bi se odločil za takojšnjo ali proti takojšnji vsaditvi vzpodbujevalnika. Mislim pa, da vam bo vstavljen vzpodbujevalnik vrnil samozavest.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close