Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija nizek srčni utrip

nizek srčni utrip

Star sem 36 let, težak 84 kg, velik 173 cm, krvni tlak, ki si ga merim doma, se giblje od 120/70 do 145/85, srčni utrip pa se v mirovanju giblje od 38 do 45 utripov na minuto. V zadnjem času čutim tudi stiskanje v predelu srca.
Zanima me, če je to stiskanje lahko povezano s tako nizkim utripom oziroma kaj pomeni tako nizek srčni utrip.
S športom se ukvarjam rekreacijsko dva do tri krat na teden in ne kadim.

Glede na vašo starost in na vašo telesno kondicijo, domnevam, da imate zdravo srce in da stiskanje pri srcu ni posledica zoženih srčnih žil.

Počasno bitje srca pod 60 utripov v minuti imenujemo bradikardija. Tako stanje je pogostoma prisotno pri zdravih, mladih športnikih in je znak zelo dobre športne kondicije. Znani so primeri vrhunskih športnikov, ki so imeli v mirovanju frekvenco srčnega bitja pod 30 utripov v minuti.

Zelo počasno bitje srca (30-40 utripov v minuti) lahko nastopi tudi zaradi raznih bolezni, pri starejših ljudeh večinoma zaradi aterokleroze. Taki bolniki imajo vrtoglavice in včasih padejo v nezavest. Stanje popravimo z vsaditvijo spodbujevalnika.

Točno diagnozo postavimo na osnovi izvida EKG.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

tudi moj oče ima le 38 utripov na minuto…ni športnik…star 51 let..zaposlen…naročen je na pregled v bolnišnici golnik…pred 12 leti je imel težko operacijo na glavi….opažamo tudi da zelo hitro zaspi…samo da zapre oči…že smrči:) drugače pa nasploh veliko prespi…skrbi me zanj…

nova
Uredništvo priporoča

38 utripov na minuto je nekoliko premalo za zadovoljivo vitalnost pri ljudeh, ki niso športniki. Drugače je v primeru športnikov. Mnogi športniki imajo srčno frekvenco pod 40 utripov na minuto, kar je znak zdravega, zelo treniranega srca.

Po hudih udarcih ali operacijah v glavi, se lahko zgodi, da bolnik dobi počasen pulz. Kardiolog, ki bo pregledal vašega očeta, bo lahko takoj presodil ali vaš oče že potrebuje srčni spodbujevalnik.

Očetova zaspanost gre morda na račun nizke srčne frekvence ali nizkega krvnega tlaka. Je morda slabokrven?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close