Najdi forum

B-blokatorji

Spoštvani

Zanima me kako delujejo beta blokatorji. Kakšna je njihova vloga in koliko
časa po zaužitju začnejo delovati (uživam Bloxan).

Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem!

Jože

Betablokatorji imajo več učinkov: delujejo proti bolečinam pri srcu, proti aritmijam in znižujejo krvni tlak. Lahko so učinkoviti tudi proti migreni. Kot vsa zdravila imajo tudi betablokatorji številne stranske učinke od katerih je večina kratkotrajnih in blagih. Seznam je dolg. Najbolj pogosti stranski učinki so napisani na listkih priloženih zdravilu. Zdravniki želimo, da jih bolniki preberejo in se po potrebi obrnejo na svojega zdravnika. Na isem mestu je navedeno kdaj se začne kazati začetek delovanja. Bloxan začne kmalu delovati, maksimalni učinek pri zdravljenju visokega krvnega tlaka pa se pokaže po dobrem tednu zdravljenja.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Kako živeti z aritmijo?

Že pred časom sem vam pisal, da imam že nekaj let težave z nemirnim srcem ( neredni utripi, napade hitrega bitja srca itd). Prebral sem že veliko literature na imenovano temo dobil ogromno nasvetov pa vendar ne znam živeti z nemirnim srcem. Navedene tažave so povzročile socialno fobijo, nenadzrovan strah, in hudo depresijo. Želel sem živeti po nasvetih zdravnikov, prijateljev, znancev vendar je problem, da vsaka zadeva v meni sproži nelagodje, ki se rezultira z nerednim bitjem srca in posledično strahom pred napadom atrijske fibrilacije in možnostjo omedlevice. Ne upam se lotiti praktično ničesar. Rekreacija in družabno življenje, igranje kitare v katerih sem nekoč užival so danes moja nočna mora. Ravno včeraj sem bil na prednovoletni zabavi, ki je bila zame, kot velikega ljubitelja plesa eno samo veliko trplenje ( od pojava omenjenih težav, več ne plešem). Vsak vklop v pogovor je v meni sprožil preskakovanje srca. »Nafilal« sem se z pomirjevali vendar mi le ti niso dosti pomagali. Ne vem kaj naj še strorim, da bom vsaj kolikor toliko normalno zaživel. Ne upam praktično nikamor, izogibam se družbe. Postal sem popolnoma apatičen. Ne veseli me več nobena stvar zredil sem se skoraj za 20 kg. Zjutraj ko vstanem je moja prva misel uperjena v srce. Kaj bo danes? Ali bom ponovno suženj nemirnega srca? Kdaj bom lahko šel v hribe, smučat, na ples, k prijateljem ne da bi…?????

Ima še eno vprašanje? Kako lahko blokatorji receptorjev beta vplivajo na nemirno srce, če prvenstveno znižujejo pritisk in frekvenco? Kako lahko vplivajo na nenormalno pot takoimenovanih električnih impulzov? Ali je pri zdravem srcu problem v impulzih?

Hvala za tolažbo

LP

Jos

nova
Uredništvo priporoča

Jos piši mi na moj mail : [email protected]. Imava popolnoma iste težave in lahko malo podebatirava kako se pride skozi dan.

Ugotavljam, da vam nepravilno delovanje srca še vedno greni razpoloženje. Napisali ste, da ste prebrali veliko število prispevkov o srčnih aritmijah in o atrijski fibrilaciji. Žal niste nikjer našli podatka, katero zdravilo zagotavlja zdravljenje. In ga res ne.

Sleherno zdravilo, ki deluje proti aritmiji ima to slabo stran, da ni vselej učinkovito in pri vseh bolnikih. Zato zdravljenje aritmij zdravnika vselej postavlja pred vprašanje ali bo predpisana terapija učinkovita.

Verjetno ste poizkusili že več zdravil, ki delujejo proti aritmijam. Izgleda, da je pri vas doseženo zadovoljivo zboljšanje z Bloxanom. Ne vem, če ga jemljete v maksimalnih dnevnih odmerkih. Izplača se poizkusiti. Verjetno vam je znano, da se kardiologi pri trdovratnih aritmijah odločijo za elektrofiziološke študije, da ugotovijo mesto kjer se sprožijo aritmije in ustrezno ukrepajo.

Pogovorite se v zvezi s tem z vašim kardiologom. Ali ni tudi pri vas tako, da imate manj aritmij, ko se športno rekreirate? Beta (Bloxan) delujejo tako, da zasedejo receptorje beta in s tem preprečijo delovanje fiziološkega transmiterja noradrenalina.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani! Jaz že 1 leto dobivam Darob zdravila. Po tem času je utrip še vedno previsok zato mi je kardiolog omenil poseg pri katerem ti z laserjem zažgejo točko, katera je vzrok te motnje(upam da sem prav napisala).
Zanima pa me predvsem kaj so slabe strani tega posega, ali se težava s tem popolnoma odpravi?

Spoštovani

Hvala za odgovor!
Na podlagi registriranih težav (paroksizmi atrijske fibrilacije in undulacije), in suma na povečan krvni tlak za katerega se je izkazalo da je posledica »belih halj«, sem dobil terapijo z Bloksanom (2x dnevno po ¼). Terapije z drugimi aritmiki nisem imel. Bloksan sem povečal na 2 x ½ dnevno vendar mi je frekvenca v nočnem času močno padla zato sem prešel nazaj na prvotno stanje. Po terapiji z bloksanom se je stanje izboljšalo. Ca 2 leti sem imel občasno na 2 mesece težave, kar nekajkrat pa sem paroksizme sprožil z večjim fizičnim naporom (intenziven ples, kolesarjenje navkreber) čeprav to ni bilo pravilo. Dogajalo se mi je tudi, da sem pred odhodom na smučišče imel velike težave z nerednimi utripi, ki so se med samo fizično aktivnostjo umirile. Imenovano je v meni vedno znova in znova zbujalo dvome. Ko že mislim, da mi neka stvar pomaga dobim nož v hrbet. V zadnjem času je aritmija bolj pogosta. Pojavlja se na dva do tri dni in traja tudi več kot polovico dneva. Zanimivo je to, da jo umirim z sedenjem, ležanjem oz mirujočim stoječim položajem, da jo sprožim, ko malo hitreje vstanem iz sedečega in ležečega položaja, kar zopet ni pravilo takrat, ko težav nimam. So dnevi, ko sem popolnoma brez težav. Zanimivo je tudi, da v nočnem času težav praktično nimam zato se najbolj veselim ure nočnega počitka.

Lepo bi vas prosil če poveste kaj več o takoimenovani izsušitvi prevodenga tkiva oz. ablaciji (upam, da sem napisal prav)

Še enkrat se vam zahvaljujem za odgovore, ki so mi bili v veliko pomoč!

Jos

Ko zdravniki nikakor ne uspejo “umiriti” ali pozdraviti neredno bitje srca z zdravili bolniku predlagajo radiofrekvenčno ablacijo (odstranitev, izsušitev) tistega žarišča v srcu, ki sproža neredne utripe. Na kardiološki kliniki v Ljubljani imajo že večletne izkušnje. Sam postopek lahko traja nekaj ur in je v zelo visokem odstotku uspešen. Redkokdaj je pri postopku potrebna splošna anestezija. Verjetno imajo prav tako dobre izkušnje na kardiološkem oddelku v bolnišnici v Mariboru.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Ko zdravnikom ne uspe bolnika “rešiti” nerednega delovanja srca z nobenim zdravilom, bolniku svetujejo radiofrekvenčno ablacijo (uničenje) neželene poti prevajanja ali neželenega žarišča, ki je “kriv” za neredno delovanje srca. Taki način zdravljenja so vpeljali na kliniki v Ljubljani in v bolnišnici v Mariboru že pred dobrimi 15 leti in imajo že veliko izkušenj. Uspehi takega zdravljenja so skoraj 100 %. Zdravniki vršijo postopek v večini primerov pri budnem bolniku.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close