Najdi forum

Aritmija

Mama ima aritmijo, stara je 60 let.
Ob napadih močnega neenakomernega utripa se zelo slabo počuti, boli jo cela leva stran, težko diha.
Na preglede je naročena šele čez nekaj mesecev.
Ima pa izvide nekaterih delnih pregledov:
Holter Monitoring: med drugim piše: izvid je značilen za paroksizmalno AF. (Po potrebi Vam prepišem vse!)

Zanima me zlasti:
Kaj lahko mama sama naredi za izboljšanje težav?
Kako pomagamo bližnji, če dobi hujši napad?

Lepa hvala za odgovor in prijazen pozdrav!
Dona

Pri vaši mami so pri preiskavi “Hocter monitoring” ugotovili napad atrijske fibrilacije (napad nerednega bitja srca). Taki napadi so včasih zelo kratki in trajajo slabo minuto, včasih pa dolgi, lahko tudi ves dan. Čim daljši so in čimvečkrat se ponavljajo, toliko bolj bolnika utrudijo in povzročajo težko dihanje.

Za take napade so krive, razen bolnega srca, še številne druge bolezni.

Mama naj opravi pregled krvi, da se izključi bolezen ščitnice ali druge bolezni. Dokler ne bo šla na pregled h kardiologu, naj prosi izbranega zdravnika, da ji predpiše eno od zdravil, ki napade preprečijo ali vsaj skrajšajo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani dr. Cibic,

tudi moj mož ima isto diagnozo že 15 let. V začetku so bili napadi zelo redko ( nekajkrat na leto), kasneje vedno pogosteje ( nekajkrat na mesec), v zadnjem mesecu pa kljub zdravilom, ki jih jemlje dve leti, skoraj vsak dan, včasih celo večkrat na dan, pa tudi trajajo dalj časa ( v začetku največ eno uro, to nedeljo pa celo 5 ur!). Izgleda, da je polovička tablete na dan premalo, cela pa bi ( po njegovem mnenju, saj je iz medicinske stroke) preveč znižala puls, ki je že sedaj kritično nizek, včasih celo samo 42 udarcev na minuto.
Kot sem vam že pisala – ablacijo zaenkrat odklanja iz strahu, da bi se ponesrečila.
Mene pa skrbi, ali ti večurni napadi niso neposredno nevarni, saj srce zelo utrudijo. Se res ne more nič zgoditi ?
Mož ob napadu vedno vzame aspirin, verjame, da ga to zaščiti. Po koliko urah je potrebno iti v bolnišnico po injekcijo?
Ali bi morda sprememba zdravila ( sedaj jemlje Concor) lahko kaj izboljšala?

Najlepša hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana gospa,

po vsebini vašega posta sklepam, da bolniku nekoliko pomaga Concor, kljub temu, da ga jemlje v razmeroma majhnem dnevenem odmerku. Škoda, da mu preveč upošasni srčno frekvenco in da bi se zato težko odločili za večje odmerke.

Concor sodi v skupino zdravil z imenom “zaviralci beta adrenergičnih receptorjev” ali na kratko “betablokatorji”. V tej skupini je več zdravil. Če bi se odločili za nadaljevanje zdravljenja z drugim zdravilom iz te skupine, bi poizkusil “Dilatrend” ali “Coryol”. Od zdravil iz drugih skupin, bi morda prišel v poštev Cordarone.

Verjetno je bolnik že poiskusil razna zdravila, ki so bila še manj učinkovita kot Concor. Zgleda, da so zdravniki, ki bolnika zdravijo, ugotovili, da ni pričakovati ozdravljenja z antiaritmičnimi zdravili in so se zato odločili za ablacijo.

Zgleda, da je bolnik prišel do ugotovitve kateri dejavniki pridejo najbolj v poštev kot morebitni sprožitelji napadov (katerakoli hrana v večji količini?, hladne jedi, npr. sladoled?, čokolada? večji fizični napori, preštevilne obveznosti in funkcije?). Bolnik ima večletno izkušnjo z napadi. Domnevam, da je že ugotovil, da mu samo motijo življenjski sistem in da niso življenjsko nevarni. Iskanje pomoči v bolnišnici pride v poštev ob daljšem napadu s prizadetostjo počutja.

Aspirin zmanjša bolečine in neprijetne senzacije. Ni mi znano, če ima Aspirin kakšen vpliv na srčno frekvenco. Ni zadržkov, da ga ob napadih vzame.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close