Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Mitralna insuficienca

Mitralna insuficienca

Spoštovani dr. Cibic !

Z zanimanjem sem prebrala vaš odgovor glede prolapsa mitralne zaklopke,
saj se mi zdi, da veliko teh informacij velja tudi za mojo hčerko.
Pa vendar me zanima še nekaj stvari in če lahko nanje odgovorite, bi bila
zelo hvaležna. Sem namreč izredno zaskrbljena za hčerko, ki že od 11 leta ( sedaj je stara 19 let ) hodi na občasne kontrole v kardiološko ambulanto
zaradi blage mitralne insuficience. Nekaj dni nazaj je bila na kontroli ( po
3 letih ) in je bilo ugotovljeno, da mora zaradi dopolnilnih preiskav ( cikloergometrija ) in uvedbe ACE inhibitorja na krajšo hospitalizacijo.
To nas je precej šokiralo, saj nismo računali na tak razvoj te bolezni, še pomislili nismo, da je zaradi tega v skrajni fazi možna tudi operacija- nikoli
nam noben ni povedal nič v tej smeri, pa tudi sami se nismo kaj dosti
poglabljali, priznam, saj je bilo vedno vse bp in ni imela nobenih težav (čeprav je aktivno trenirala ples – 3x na teden).
Sedaj smo se obrnili na kardiologa, ki jo je pregledal, in bili smo zelo
prijetno presenečeni, saj je bil izredno prijazen in razumevajoč in nam je z veseljem pojasnil vse kar nas je zanimalo in nas je precej pomiril.

Pa vendar, ko smo dobili izvide s tega pregleda, so se porodila dodatna
vprašanja in skrbi. Kaj je prolaps mitralne zaklopke sedaj že vem, mislim
pa da gre tukaj za kaj več, ker piše še naslednje: da je tudi miksomatozno degeneriran in v anteriornem listu mitralne zaklopke je viden tudi manjši kleft s posledično zmerno insuficienco. Prisotna je tudi blaga centralna
insuficienca. Piše še:
Ventrikla: primerno velika prekata z normalno krčljivostjo in funkcijo. Konotruncus: bp, Velike arterije: normalna morfologija in funkcija semilunarnih zaklopk brez znakov za PDA ali koarktacijo aorte.
AV kanal: normalna morfologija trikuspidne zaklopke.
Velike vene in arterija: normalen vtok velikih ven. Levi atrij je blago dilatiran.
Strukturna analiza srca: SDS.
EKG: sinusni ritem s fr. 70/min, intermediarna srčna os. Primerni prekordialni
odvodi. Torej: zmerna mitralna insuficienca, kot posledica klefta anteriornega lista mitralne zaklopke; prolaps ant. lista mitr. zaklopke je
tudi miksomatozno degeneriaran.

Omenjeni zdravnik je sicer rekel, da ni zaenkrat nič alarmantnega,
pa tudi dodatne preiskave bodo verjetno kaj več pokazale, pa vendar
me zanima vaše mnenje o tem.
Prosila bi, če mi lahko poveste kaj več o teh dopolnilnih preiskavah,
o ACE inhibitorjih in o operaciji ( umetna zaklopka in življenje po njej – kardiolog je sicer rekel, da o tem zaenkrat ni potrebno razmišljati, pa vendar) ker o tem res ne vem popolnoma nič.
Zahvaljujem se že v naprej za kakršnokoli informacijo – lahko tudi
samo nasvet, kje si lahko kaj o tem preberem. Ne bi vam rada po
nepotrebnem kradla dragocenega časa – moja velika ( mogoče prevelika? )
zaskrbljenost naj bo opravičilo, da sem bila tako dolga.

Hvala še enkrat in lep pozdrav,

Zaskrbljena mama Helena.

Prolaps mitralne zaklopke je kar pogosta bolezen (zlasti pri ženskem spolu), ki v veliki večini primerov ni potreben zdravljenja. V redkih primerih, ko je prizadeta zaklopka precej “šibka”, se ob skrčitvi prekata močno upogne in v tistem hipu odteka nekaj krvi nazaj iz prekata v preddvor. To se sčasoma pokaže z zadihanostjo ob naporih in drugih znakih. Včasih je prizadeta zaklopka tako “šibka”, da je potrebno zdravljenje z operacijo, ki je v principu pri mladih malo drugače kot pri starejših.

Kot vam je že povedal vaš zdravnik, na operacijo še ni treba misliti, zato, ker pričakuje, da bo z ACE inhibitorji in zdravim slogom življenja bolnice, dosegel normalno delovanje srca. Bolnica naj bo pod redno kontrolo kardiologa. Verjamem, da je za vas hčerkina bolezen huda preizkušnja, naj pa vam bo v tolažbo dejstvo, de je današnja kardiologija sposobna vrniti bolniku samozavest in veselje do življenja.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close