Najdi forum

Težave

Kaj pomeni angina pektoris? Prijatelj je star 45 let, športnik (borilne veščine), teče itd. Šel je k zdravniku zaradi bolečin v grlu, ker ga že dolgo peče v predelu grla in tudi v pljučih. Ima težave z želodcem – močno povečan refluks, pljuča bp, grlo pa……kot nekakšno kronično vnetje oz niso odkrili nič rakavega. To se pojavlja približno zadnje leto ali dve.Že ko začne hodit v hrib, ga peče v pljučih in v grlu, torej našli zaenkrat niso nič posebnega. Ko gre tečt ga tudi peče, ko preneha se stanje umiri glede grla, še vedno pa ga nekako “stiska” v pljučih ??? So mu pa merili srčni utrip z aparatom (24ur), pa je moral zabeležiti vse, kar je delal. In glej ga zlomka, ugotovili angino pektoris. Mi lahko lepo porosim razložite kaj to je? Nekako tega ni vzel ne vem kako resno (čes, mene boli grlo in ne srce, kaj so mi to zdaj odkrili, saj si lahko predstavljate…..).
Mene pa zares zanima, kaj to je in na kaj mora biti previden. Dobil je strogo dieto (ampak zaradi previsokega holesterola). Zdravnica (osebna) mu je edino svetovala, naj ne pretirava s športom oz mu odsvetovala borilno veščino zaradi premočnih hitrih stiskov trebušne predpone (sama treniram karate in vem da so sunki močni in zahtevajo hitro kontrakcijo mišic). Povem vam, da s tem ne bo kar tako odnehal – je poklicni trener dokler ga telo zares ne bo opozorilo, na žalost je tako.
Rada bi vam dala čim več informacij…..naj povem še to, človek je kar dosti živčen po naravi, vse te zdravstvene težave pa se mu dogajajo zadnja tri do štiri leta. Kadil je 20 let (kljub špotrnim aktivnostim skozi vse življenje) Zdaj je 4 leta odkar ne kadi, tudi alkohola ne pije (2x letno par kozarčkov vina) sicer pa nič.
Kakršne koli informacije bom dobila, vam bom zelo hvaležna.

Lepo pozdravljeni.

Maša

Besedi “angina pektoris” zdravniki napišejo, ko ugotovijo, da so bolnikove bolečine v prsnem košu, v rami, med lopaticama, v grlu, v čeljusti, v zgornjih okončinah, v “želodcu” posledica nezadostne prekrvitve srca zaradi zoženih srčnih žil. V veliki večini primerov, so srčne žile zožene zaradi ateroskleroze in ne dovajajo zadosti krvi v srce, zlasti, ko srce, pri telesnih obremenitvah dela več kot v mirovanju.

V danem primeru gre zelo verjetno za začetno aterosklerozo srčnih žil pri, sicer še mladem športniku. Bolnik je pri svojem zdravniku že dobil navodila, kako se mora ravnati: zdrava, uravnotežena prehrana, zdravljenje visokega krvnega tlaka, zdravljenje visokega holesterola v krvi, nekajenje, itd. Vsekakor se mora izogibati sunkovitih naporov in gibov ter se “umiriti”. Verjetno bi bilo prav, da opravi slikanje srčnih žil – o tem bo odločil kardiolog, ki ga zdravi.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Pošlji oblikovano (14-10-03 12:28)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close