Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija holesterol in diabetes

holesterol in diabetes

Spoštovani,

imam eno vprašanje za vas.

Sem diabetik, jemljem tablete Aglurab, in imam holesterol (jemljem Tulip), sem stara 41 let.

Ko se takole pogovarjam z raznimi znanci, ki imajo tudi povišan holesterol, mi nekateri pravijo sledeče:

– prijateljica ima povišan holesterol, pa pravi, da ji zdravnik ne predpiše tablet, ker da je še premlada (44 let) in da so tablete premočne za njo (je v menopavzi)

– sorodnik pravi, da mu je zdravnik predpisal tablete, vendar jih ne jemlje, ker da imajo preveč stranskih učinkov. Holesterol je znižal na normalno vrednost v 6-mesecih samo z dieto in brez tablet. Dodatno jemlje nenasičene maščobe???

Zdaj pa mene zanima: Ali je nujno jemati zdravila za znižanje holesterola, ali se mi bo holesterol znižal le z zdravo prehrano brez tablet?

Navodila zdravnika strogo upoštevam in sem v 3 mesecih shujšala 7 kg. Diabetes se počasi lepo ureja, holesterola pa že 3 mesece nisem merila.

Pozdravljeni

Ni pravila o začetku zdravljenja zvišanih vrednosti krvnih maščob (holesterola) s tabletami statinov (Tulipalistično zdravilo). Obstajajo primeri, da predpišemo zdravila že mlademu bolniku. Če ima bolnica samo rahlo zvišane maščobe v krvi in je še v rodni dobi (starost pod 50 let), lahko poskusi urediti vrednosti holesterola samo z zdravim slogom življenja (uravnotežena prehrana, gibanje, itd). Če pa ima še druge dejavnike tveganja (npr. diabetes) se kmalu odločimo za zdravljenje zvišanih maščob v krvi s tableti. So pa izjeme. Ni zdravila brez stranskih učinkov: majhnih stranskih učinkov se bolnik ne sme bati, če ima od zdravila več koristi.

“Premočnih” tablet proti maščobam v kriv ni.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close