Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija visok krvni pritisk

visok krvni pritisk

Z zanimanjem sem prebrala vprašanje Lučke – 1 in Vaš odgovor glede razlike med sistoličnim in diastoličnim krvnim tlakom. Sama se že približno dve leti zdravim zaradi visokega krvnega tlaka in sicer zjutraj in zvečer 3,75 tritace. Za mojo starost (35 let) je to kar huda doza, vsaj v lekarni se vsakič čudijo. Tudi sama opažam veliko razliko med sist. in diast. tlakom in sicer spodnji redkokdaj preseže 80, ponavadi od 65 do 75, višji pa je kljub zdravilom redkokdaj pod 135. Na to razliko nisem nikoli bila pozorna, do že navedenega vprašanja in vašega odgovora, še več, prepričana sem bila, da je dobro, če je spodnji krvni tlak nižji (saj veste, ljudska modrost). Kakšno leto nazaj sem bila na ultrazvoku srca (včasih pri poslušanju srca zdravniki slišijo nekakšen šum) in EKG, pa je vse BP. Prosim, če o razlogih za razliko napišete malo več oz. mi svetujte, če moram biti na kaj pozorna. Za odgovor se Vam zahvaljujem, Dani.

Verjetno so vam znana zadnja zdravniška stališča glede višine krvnega tlaka. Idealna višina je ne glede na starost 120/80 mmHg. Vrednosti nad 140 mmHg kažejo na “sistolično” in nad 90 mmHg na “diastolično” hipertenzijo. Nizek diastolični tlak (npr. pod 50 mmHg) dopušča sum, da ima bolnik blago puščanje (insuficienco) aortne zaklopke. To stanje zanesljivo potrdi UZ preiskava srca.

Število bolnikov z visokim krvnim tlakom, pri katerih dosežemo padec krvnega tlaka na normalne vrednosti z nizkimi dozami samo enega zdravila, je zelo majhno. V mnogih primerih so potrebne srednje velike doze in v večini primerov je potrebno dajati dvoje zdravil, po možnosti v eni sami tableti. Vrednosti diastoličnega tlaka od 60-80 mmHg so “zavidljivo” lepe.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close