Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Maščoba v krvi!

Maščoba v krvi!

Spoštovani dr. Cibič

Najprej se opravičujem, ker sem prvič narobe postavila vprašanje, ker sem pomotoma napisala o holesterolu in maščobi. Še enkrat se vam opravičujem.

Mislila sem samo za maščobo v krvi. Kaj menite ali je že veliko maščobe v krvi, če imam 6,7 ali 6,8 ???
Mislite, da je lahko vzrok tega, ker sem se zredila? Prej sem bila zelo suha skoraj anoreksična in izvide od krvi so bili zelo dobri, sedaj pa maščoba.
Stara sem 36. let visoka 162cm in 67kg. To težo imam že 5. let.

Prosim za vaš odgovor in hvala vam za vaš čas.

Lepo pozdravljeni
Doroteja

Dobro se z dobrim vrača:-)))

Ko določamo maščobe v krvi, določamo vrednosti celokupnega holesterola – LDL- in HDL-holesterol ter trigliceride.

Normalne vrednosti so:
celokupni holesterol pod 5,2 mmol/l
LDL holesterol pod 3,0 mmol/l
HDL holesterol nad 1,4 mmol/l (pri ženskah)
trigliceridi pod 1,7 mmol/l

Verjetno so pri vas določili samo celokupni holesterol (6,7), ki je nekoliko previsok. Če boste malo shujšali, se boste dovolj gibali, boste omejili maščobe živalskega izvora, itd., boste verjetno uspeli znižati celokupni holesterol, LDL holesterol in trigliceride (torej vse maščobe) na normalne vrednosti brez zdravil. V nasprotnem primeru pridejo v poštev zdravila, vendar, glede na vašo starost mislim, da še niso potrebna.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.

Mene pa zanima, koliko časa traja, da maščobne obloge na žilah in holesterol, telo samo zniža na normalno vrednost, če spremenim prehrano. To je : nič mesa, občasno ribe, mleko, jajca in seveda veliko sadja in zelenjave. Ali bi dodatki, kot so lecitin in soja, kaj pospešili ta proces čiščenja ? Kaj še, poleg hrane lahko to pospeši ? Gibanje ?

it

nova
Uredništvo priporoča

Rast maščobnih oblog in odlaganje holesterola v stene žil zelo upočasnimo z zdravim slogom življenja (čim manj mastne hrane, posneto mleko, pusto meso, ribe, sadje, zelenjava, čimveč gibanja, nekajenje, zdravljenje visokega krvnega tlaka, itd.). Dopustni so le občasni prekrški (različna praznovanja). Učinek zdraivl je prešibak, če “grešimo” prevečkrat. Lecitin, soja in zdravila, ki se dobijo v prosti prodaji zanesljivo koristijo vendar premalo, da bi povsem “raztopila” obloge in strdke. Zelo koristi redno gibanje – vsaj 3 krat na teden po pol ure hitre hoje, različne, glede na bolnikovo starost.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close