Najdi forum

frekvenca!

Pozdravljeni!
Rada bi vaše mnenje o “težavi”, ki me sicer ne posebej obremenjuje.
Stara sem 28 let, sicer zdrava, športnica. Že v srednji šoli sem opazila, da moja srčna frekvenca po vadbi vedno presega 200utr/min. Od takrat jo vsakokrat merim s pomočjo “pulzmetra”, rezultati pa so prav nenavadni: frekvenca se iz 60-80utr/min v mirovanju kmalu povzpne do okrog 200/min in se tam ustali. Povprečna frekvenca po npr. eni uri teka se običajno giblje med 195 in 210 utr/min, kar se mi zdi absolutno preveč. Pri tem naj povem, da tak tek zame ni zelo naporen, saj sem v zelo dobri fizični kondiciji. Pri določanju max frekvence se je le-ta povzpela do 220utr/min.
Sicer s srcem nimam težav; zdravniki nikoli niso slišali nobenih patoloških šumov.
Zanima me, ali lahko gre za kakšno prirojeno srčno bolezen, glede na to, da so pri mami in sestri ugotovili okvarjeno srčno zaklopko.
Hvala za odgovor.

Po mednarodnem dogovoru je maksimalna srčna frekvenca 220 – starost. V vašem primeru naj bi bila 190 utripov v 1 minuti. Je pa nekoliko višja. Morda še v dopustnih mejah. Napisali ste, da zdravniki niso nikoli slišali nobenih patoloških šumov, zato domnevam, da imate zdrave zaklopke. Kakšne so vrednosti krvnega tlaka pri obremenitvah? Kakšni so izvidi EKG, obremenitvenega testa, Uz pregleda srca? Ali pade srčna frekvenca na izhodno kmalu po končani obremenitvi?

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Nikoli me niso testirali, zato vam na večino vprašanj ne morem odgovoriti. Srčna frekvenca po obremenitvi relativno hitro pade.
V zvezi s tlakom pa takole: običajno v mirovanju meri 100/70-60 ali pa manj (rada omedlim! :)); med obremenitvijo ga nisem merila. Vsekakor se med in takoj po vadbi počutim bistveno bolje. Nekaj časa sem jemala Ditamin, vendar so mi ga zaradi pogostih palpitacij ukinili.
Je taka frekvenca lahko preprosto kompenzacija nizkega tlaka?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Dr. Gorlin je pred nekaj desetletji prvi opisal bolnike pri katerih je srce ob obremenitvah prekomerno hitro utripalo. Sčasoma se je pokazalo, da nekateri taki bolniki ostanejo zdravi celo življenje ter da se pri nekaterih v poznih letih razvije zadebelitev srca in da srce rahlo ošibi. Danes imenujemo tako stanje “Gorlinov sindrom”. Mislim, da lahko živite brez skrbi, še nadalje izvajate aerobno vadbo in da opustite zdravljenje z Ditaminom. Vsekakor bi svetoval obremenitveni test.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close