Najdi forum

visok utrip

Lepo pozdravljeni!
Stara sem 46 let, moje težave pa so nizek pritisk, ki ga imam že od maldosti, zgornji nekje med 90 in 100 redkokdaj do 105, spodnji pa od 60 do 80, temu primerno pa je tudi maje stanje, zjutraj težave pri hitrem vstajanju, tudi čez dan in počepa ali predklona itd. Že v maldosti, ko sem bila pri zdravniku, ko sem nekjakrat omedlela, mi je zdravnik priporočal pitje kave.
Tako zjutraj običajno spijem 2-3 sklodelice kave, čez dan pa tudi še.Pred nekaj leti sem ponovno omedlela in bila pri zdravniku, ki mi je predpisal tablete, če se prav spomnim ditamin ali nakako tako. Vendar moje počutje ni bilo bistveno bolje, zato sem po nekaj mesecih prenehala. Sprašujem pa vas ali lahko to privede do kakšnih resnejših posledic. Namreč zadnje čase opažam, da imam vedno hitrejši ustrip srca. Običajno nekaj čez 90 včasih pa tudi do 110 brez posebnih obremenitev tudi v mirovanju. Včasih imam čuden občutek okoli srca in se mi utrip za nekaj trenutkov poveča izrazito, naprimer če ležim oz. spim in se obrnem in se zbudim. Prav tako imam tudi težave z zatekanjem, saj zjutraj traja nekaj časa da otekline na prstih rok in na ngoah izginejo, pojavijo pa se spet popoldan oz. zvečer. Je hitrješe bitje srca lahko povezano z prenizkim pritiskom in kakšne so lahko posledice oziroma ali se lahko stanje v starosti še poslabša. Kaj priporočate? Hvala za vaš trud z odgovori in lep pozdrav!

O nizkem krvnem tlaku govorimo, ko je tlak nižji od 100/80 mmHg. Od ljudi, ki imajo nizek krvni tlak, so nekateri, ki nimajo posebnih težav, večina pa toži za hitro utrudljivostjo, za pogostimi omedlevicami, za težko prenašanje vročine (ki še zniža krvni tlak) in podobnimi težavami. Zadovoljivo učinkovitega zdravila, ki bi bolniku rahlo dvigalo tlak, še nimamo. Bolnikom v tolažbo pravimo, da nizek krvni tlak ne povzroča nobene škode v telesu in da taki bolniki lahko pričakujejo, da bodo dolgo živeli. Nekoliko si proti težavam bolniki pomagajo z uživanjem kave, slanih juh in z redno rekreativno telovadbo. Pred mnogimi leti so bila na trgu razna zdravila za dvig tlaka. Tista, ki so premalo pomagala, so počasi šla v pozabo drugo za drugim. Morda malo pomagata Redergin in Ditamin, ki sta še na trgu. Hitro bitje srca kaže na ošibelost srca, slabokrvnost in druge bolezni. V sedanji zelo topli sezoni je lahko prisotno pri povsem zdravem srcu. Jutranja zatečenost prstov rok in nog kaže na počasni krvotok, ki je pri mnogih ljudeh prisoten ponoči v spanju. Ker nastopijo otekline nog tudi v večernih urah je treba izključiti srčno bolezen.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close