Najdi forum

tahikardija

Pozdravljeni dr.Cibic

Dva dni pred porodom so na EKG-ju ugotovili nepravilno utripanje srca pri otročku. Sin je bil kasneje rojen s carskim rezom. Ko je bil star en teden so ga zaradi napada hitrega bitja srca (325 udarcev/min) prepeljali v Klinični center, kjer so mu postavili diagnozo supraventrikularna tahikardija. Od takrat dalje dobiva 3 krat dnevno zdravilo Rytmonorm. Sedaj pri starosti 21 mesecev že po 40 mg naenkrat. Po prvem napadu je dobil v istem tednu še enega in potem pri starosti 8 mesecev (lanskega julija) še enega. Od takrat napadov ni imel. Kontrolo imava januarja 2004, če bo do takrat vse uredu. Kljub trditvam njegovih zdravnikov, da otroček lahko živi normalno življenje (kar seveda tudi ga), pa jaz živim v nenehnem strahu, kdaj se bo spet pojavil kakšen napad. Tako vedno kadar joka, pa naj bo iz trme ali zaradi drugi razlogov, preverjam utrip in upam, da ne bo kaj hujšega. Bojim se, da se ne bi česa preveč ustrašil in bi zaradi tega bilo kaj narobe, itd….Njegov kardiolog je zelo prijazen in pripravljen pomagati, ampak jaz pa vseeno živim v strahu. Vem, da mi kaj dosti ne morete pomagati, prosila pa bi samo, če mogoče poznate kak tak primer in kako se je zaključil. Bo moral sin celo življenje jemati zdravilo, ali lahko pride do popolne ozdravitve in če, kako bomo to zagotovo vedeli?
Naj povem še, da v družini nimamo srčnih bolnikov in cela nosečnost je potekala popolnoma normalno.

Se opravičujem, ker sem bila dolga, vendar le tako sem lahko popolnoma opisala situacijo.

Najlepša hvala za odgovor,

zaskrbljena mamica Milena

Iz vsebine vašega vprašanja sklepam, da je vaš otročiček pod redno kontrolo pediatra kardiologa, ki se je odločil za njegovo zdravljenje z Rytmonormom, da bi ga zavaroval pred napadi hitrega bitja srca. Verjetno vam je kardiolog že povedal, da še nimamo zdravila, ki bi za vselej odpravilo napade hitrega ali nerednega bitja srca. Izgleda, da je Rytmonorm v sedanjih odmerkih zelo učinkovit. Svetujem nadaljevanje dosedanjega zdravljenja. Morda so vam kdaj že povedali, da nastopajo napadi hitrega bitja srca tudi pri zdravem srcu iz povsem neznanih vzrokov ali zaradi drugih bolezni. Ko ne pomaga več nobeno zdravilo, bolnikom pomagamo z operativnim posegom. Pričakujem, da bodo napadi hitrega bitja srca vedno redkejši in vedno lažje obvladljivi.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close