Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Cakalne vrste

Cakalne vrste

Zanima me, zakaj so cakalne vrste za operacije srca tako dolge. Ali obstajajo kaksni podatki, koliko ljudi (na leto naprimer) umre prej, kot pride na vrsto za operacijo?
Hvala

Cakalna doba za operacijo srca postaja v razvitih drzavah vedno krajsa. Tako je tudi pri nas. S tocnimi podatki, koliko srcnih bolnikov umre zato ker
niso prisli do pravocasnega operativnega zdravljenja njihove srcne bolezni,
trenutno ne razpolagam. Vsekakor mislim, da je tudi pri nas stevilo takih
bolnikov zelo majhno, in da so razlogi za »zamujeno operativno
zdravljenje« zelo kompleksni.

Prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Mogoce se cakalne vrste res krajsajo, vendar stevilka 400-600 cakajocih na nove zaklopke je vendar vseeno velika stevilka. Moj oce je cakal na tako operacijo vec kot leto dni – zal je ni docakal. Zato me tudi zanima, koliko je se takih, ki je ne docakajo. Po vseh pregledih je bil nujen primer, stanje se mu je slabsalo. Soseda caka na tako operacijo ze dve leti, upa, da jo bo docakala. In vedno je odgovor samo ta, da se stanje zboljsuje?? Saj vem da nimate nic pri tem, vednar bi bilo lepo ko bi znal kdo povedati kaksno je realno stanje pri nas.
Lep dan

Težko bi odgovoril na vprašanje zakaj ni bil vaš oče pravočasno operiran. Morda je šlo za “nenadno srčno (nepričakovano) smrt”, ki lahko doleti slehernega srčnega bolnika. Kaj več bi lahko povedal le, če bi razpolagal z vso njegovo medicinsko dokumentacijo.

Verjetno vam je znano, da se pri mnogih srčnih bolnikih funkcija srca popravi pri doslednem upoštevanju zdravnikovih navodil. Verjetno je tako v primeru vaše sosede.

Ne mine mesec brez časopisnih informacij o čakalnih dobah za operacijo srca pri nas. Problem je zelo kompleksen (število operacijskih dvoran, število kardiologov, število kardiokirurških centrov, itd.). Zanesljivo lahko trdim, da bodo slovenski kardiokirurgi najbolj srečni, ko ne bodo čakalne dobe za operacijo srca daljše od enega meseca.

Pričakujemo, da bomo še pred koncem leta brali informacijo, ki vas zelo zanima. Kolikor mi je znano, naši kardiokirurgi sproti “ažurirajo” seznam kandidatov za srčno operacijo.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close