Najdi forum

Srčni utrip

Pozdravljeni.

Obicajno imam utripa okrog 65, 60 ali celo 58, ko mirujem.
Imela sem uz srca, vse ok.
Ali je zaradi nižjega utripa potreben kak drug pregled?
Ko sem si merila tlak danes pa mi je celo pokazalo meritev 53! Nisem sportnica niti slucajno. Grem pa veckrat na teden na enourni sprehod … en krajsi del je pp rahlem hribu.
Menite, da je to lahko nevarno? Tak utrip?
Veckrat sem omoticna … neodvisno od utripa, ne opazam, dabi bila pri 53 bolj kot pri 65 na primer.
Tlak pa imam obicajno 105 65 ali 110 70.
Sem tudi zelo pod stresom in vcasih se zgodi, ko sem ocitno podzavestno zelo napeta, da imam po par dni pritisk 135 85, ki sam od sebe pade.
Je pa res, da sem imela ma ekg enkrat zaznam nepopolni desnokracni blok.

Pozdravljena,

nič hujšega, če je občasno pulz nižji, tudi če niste športnica. Športniki (denimo profesionalni kolesarji) imajo v mirovanju pulz tudi pod 40/min. Tudi tlak je običajno normalen.

Če ste napeti ali pod stresom pa je zaradi delovanja nehotenega živčevja tlak in pulz (vsaj eden od njiju) praviloma višji in ne odraža bolezenskega stanja.

Hvala za odgovor. Vprašala bi še ali je to lahko od srca, na primer nekaj smo delali na njivi in sem bila ceč čas dokaj ok, na konncu, ko pa sem prišla na hrib pa sem začutila v ramenih obeh rok kot nek pritisk in v glavi oblutek kot da bom za hip omedlela, vendar nisem. To se mi včasih zgodi .. Obremenitveni test sem delala pred 2 letoma preventivno … bi mogla ponoviti?

nova
Uredništvo priporoča

Zdravo,

opisano je verjetni neke vrste ortostatska reakcija, kar je težko dokazati, preiskava je načeno t.i. tilt test, ki ga delajo na nevrologiji (tam vas iz ležečega položaja hitro postavijo pokonci in Vam dajo še dodatna zdravila). Zdravljenja tega praktično ni, je pa jasno hujša reakcija, če ste utrujeni in izsušeni. Kar po delu na njivi zagotovo ste (oboje).
Reakcija ni nevarna, ni povezana s srcem, obremenitveni test tu nima pravega pomena (ob le težavah, ki ste jih navedli). Pazite le, da – ob neprimerni reakciji nehotenega živčevja – ne omedlite in se potolčete. Če se prične megliti, vas slabiti, se hitro usedite in bo OK.

Hvala za odgovor. Ja, jaz pa sem začela potem, ko se mi je to zgodilo na njivi, kar hitro hoditi sem in tja pa je bilo ok 🙂 …
Imam pa eno vprašanje, ekstrasistol imam v zadnjem času kar veliko, zelo zelo sem pod stresom, ampak itak me je strah, da pa le ni vse stres. Po porodu pred 4 leti sem tudi imela celo leto omotico, utrujenost, ekstrasistole, opravila sem holter, ki pa ni bil problematičen.
Zdaj pa ponovno razmišljam o holterju.
Ko vdihnem se srce pospeši, ko izdihnem pa upočasno, če zadržim sapo, tudi kot da se srce bi skoraj ustavilo oz je res počasneje, to je normalno? Včasih opažam, da je srčni utrip tudi počasnejši zaradi načina dihanja, saj diham tako, da skoraj ne diham… kot bi zadrževala dih.
Je to še normalno?
Obremenitveni test sem opravila leta 2018 junija, razen slabe kondicije , ni bilo česa hujšega za opaziti. Le da sem bila ves čas testa vznemirjena in je bil tlak posledično že od začetka višji, drugače je tlak 110 70. Če bi imela kake motnje, bilokakšne, bi se to kljubtej razburjenosti pokazalo?
Drugače prehodim po hribu dol in gor okrog 10km brez težav, zadnjič sem bila s kolesom 15 km in to v hrib precejšen del in ni bilo težav. Imam verjetno tudi malo več kondicije kot sem imela leta 2018, ker se več gibam, takrat pa le sedeče delo. Če bi imela kake težave s srcem, bi verjetno tega ne zmogla ali?
Uz srca je brez posebnosti, v primeru ogromnega števila estrasistol, kateri pregled pride prav sploh?
Pa še to … nepopolni desnokracni blok je bil zaznan enkrat, kardiologinja ni posvečala pozornosti temu, takrat sem tudi imela uz, nato pa čez 3 tedne, ko sem imela pregled za delo je bil pa zaznan left atrial abnormality. Je to lahko zaradi napačn nameščenih elektrod?
Še to, večkrat občutim kot da bi imela ozko grlo občutek zadušjivosti, imam sicer težave z
želodcem, amoak me skrbi, da je srce? Je pa neodvisno od gibanja, lahko bilokaj delam, lahko sedim … lahko traja dlje časa, lahko kratek as, lahko več dni skupaj, lahko pa cele tedne in mesece nič.
Ko ste napisali glede ortostatske, tudi včasih, ko sem bila na sprehodu, sem začutila ta občutek. In me zato skrbi, ker je to prišlo med neko aktivnostjo, ne med mirovanjem.
Prosim vas za odgovore, kljub dolgemu spisu 🙂

Pozdravljena,

stres ima zelo nepredvidljiv vpliv na organizem in številne opisane težave lahko pojasnimo tudi s povečanim delovanjem nehotenega živčjeva…

Spremembe utripa med dihanjem je tudi normalno, saj se ob izdihu srce bolje napolni in zato potrebuje manjši utrip za zadosten iztis.

Vsekakor bi, za Vaš boljši občutek, priporočal ponovno obremenitveno testiranje, da se vidi kaj se z ekstrasistolami dogaja med telesnimi napori. Prepričan sem, da bodo ekstrasistol med naporom manj.

Opisane EKG spremembe, ki jih zapiše avtomatski analizator, so pogosto le napačen odčitek in niso zaskrbljujoče.

New Report

Close