Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija prosim za pomoč, zdravila

prosim za pomoč, zdravila

Spoštovani!
Imam 60 let. Imam TIO ( nevrolog) in občasne napade angine pektoris ter povišan pritisk. Pred nekaj leti sem jemala Bioprexanil, Coryol in aspirin. Po epizodi zelo visokega pritiska in motnjah z vidom mi je zdravnik kardiolog zamenjal terapijo s Prenewelom, Assasantinom in Concorjem. Assasantin je osebna zdravnica zamenjala z aspirinom. Eno leto mi je bilo v redu. Ker sem stalno kašljala, je zdravnik pulmolog zahteval zamenjavo zdravil. , naj ne bi jemala ACE inhibitorjev in ne inhibitorjev angiotenzinskih receptorjev (prepisano z izvida). Občasno uporabljam Berodual. Zaradi hiatalne kile in bakterije tudi Nolpazo. Ker na pregled pri kardiologu čakam že več kot eno leto, mi je osebna zdravnica napisala Lacipil, Concor cor in zvečer Kornam. Dober teden jemljem Lacipil in zaradi aritmij Concor cor, a mi pritisk ne pade. Tudi težave s prekrvavitvijo glave so se ponovile (ob visokem pritisku). Kaj naj s Kornamom? Ali ob težavah, ki jih opisujem, obstaja kakšna uravnotežena terapija, ker mi ta zdravila ne pomagajo. Zdaj je težko priti do osebnega zdravnika, zato se obračam na vas za nasvet, Hvala za razumevanje,

Pozdravljeni,

krvni tlak tekom dneva ni vedno povsem stabilen in mora malo poskakovati. V mirovanju, ko ste umirjeni in spočiti, je nižji, po naporih, kadar ste pod stresom, je vedno višji.

Najboljše zdravljenje, ki se priporoča ta hip, je kombinacijsko – najpogosteje uporabljamo kombinacije ACE inhibitorjev, blagega diuretika in kalcijevih antagonistov (denimo Amlewel, Triplixam, …), ki imata številne možnosti odmerkov in se jih sčasoma titrira (povečuje odmerke) za dosego tarčnega krvnega tlaka. Le-ta je pri Vas izpod 140/90 mmHg (povprečno).

Vkolikor je pri Vas ACE inhibitor sprožil kašelj, kar je pogost sopojav, bi moral nastopiti praktično sočasno z začetkom jemanja teh tablet in tudi kmalu po prenehanju jemanja kašelj povsem izginiti. Takrat se resnično, kot ste zapisali, menja za zaviralec angiotenzinskih receptorjev oz. po “domače” sartan; tudi ti so v kombinacijah s prej omenjenima zdraviloma (Valtricom, Exforge, …).

Concor Cor je tudi dobro zdravilo, ki zmanjša tudi učinek nehotenega živčevja na samo srce.

Kornam, ki ga opisujete, v kardiologiji kot antihipertenziv praktično ne predpisujemo, uporablja se bolj za denimo težave s prostato. Je pa tudi antihipertenziv.

Kaj bi torej pri Vas svetoval – zagotovo kombinacijsko zdravljenje – s tem bo manj tablet in boljša “komplianca”, nujni pa so seveda nemedikamentni ukrepi, kot so večja telesna aktivnost, hujšanje, omejitev vpliva stresa na Vas, kakor seveda tudi pravilna, mediteranska prehrana in predvsem manjši vnos soli.

Vsaka modifikacija ukrepov se dela po vsaj 14 dneh rednega spremljanja krvnega tlaka. Razumem, da je sedaj dostopnost do nenujne zdravniške pomoči, iz razloga Vaše in naše varnosti, okrnjena. Vsekakor pa, četudi je tlak prehodno (nekaj mesecev) manj urejen, to ne privede do trajnih posledic.

New Report

Close