Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Mnenje pred nosečnostjo

Mnenje pred nosečnostjo

Pozdravljeni.
Pred leti(7) so se mi začele pojavljati težave s pulzom in krvnim tlakom. Oboje mi je precej nihalo, pojavljale so se pavze med utripi, občasno povišan krvni tlak(150/100), velikokrat nizek pulz(45-50). Nikoli pa nisem opazila kakšnega izrazito slabega počutja, bolečin(razen občasnega zbadanja pri srcu), vrtoglavice, omedlevice..samo kot neko neprijetno dogajanje v prsnem košu. Takrat sem imela “generalni” pregled pri kardiologu-ekg, uz, obremenitev, 24-urni holter. Na ekg-ju in holterju(le nekaj VES in SVES) ni bilo opaziti ničesar, kar bi bilo nevarno(ekg enkrat sneman tudi med tem, ko sem imela pulza le 47/minuto), UZ brez posebnosti, pri obremenitvi pa sem bila uvrščena v drugi najvišji razred po zmogljivosti. Vse težave so potem s časom prenehale in nekaj let se ni zgodilo nič, kar bi pritegnilo mojo pozornost. Pred pol leta pa sva se s partnerjem odločila, da bi imela otroka. Nekako istočasno s tem ali pa malo pred tem pa sem spet začela čutiti neredne(močne) utripe, tlak tokrat normalen ali celo nizek. 100-110/60-70, utrip v mirovanju 60-80(včasih tudi pod 60). Pred dvema mesecema pa sem začela z aerobno vadbo za začetnike in hitro hojo. Med vadbo ne opazim kakšnega tiščanja v prsih in se mi ne zdi, da bi bila pretirano utrujena. Pulz med vadbo je 120-140, za tlak ne vem. Med ohlajanjem in raztezanjem mišic po vadbi se mi utrip počasi umirja(recimo da v nekaj minutah pade na 90-100). Ko končam z vsem skupaj pa si ponavadi(po nekje 10ih minutah) izmerim tlak ki je precej nizek(okoli 100/55-60)pulz pa ponovno naraste na okoli 90. Težav ob tem nimam, čutim samo tisto prijetno utrujenost. In sedaj me zanima, če je normalno, da je tlak tako nizek in da pulz po nekaj minutah mirovanja in ohlajanja ponovno naraste? Bi morda morala dlje izvajati vaje za ohlajanje?
Naj dodam še to, da me je ginekolog zaradi moje želje in glede težav v preteklosti ob omembi načrtovanja zanositve poslal na pregled h internistu. Zaenkrat sem opravila osnovni pregled(ekg, pritisk, poslušanje srca..), kjer je bilo vse v redu razen slišnega rahlega šuma-pred leti ga ni nihče slišal/omenil. Čakam še na UZ-zaradi šuma.
Bi pa res rada slišala še vaše mnenje glede zanositve in nosečnosti/poroda. Priznam, da sem zaradi teh težav malo zatrla željo po še enem otroku(prejšnja nosečnost in porod-9let nazaj- je potekala normalno).

Mislim, da imate povsem zdravo srce. Ponovite štetje pulza več krat v intervalih nekaj minut. Prepričan sem, da boste 10 – 15 minut po končani obremenitvi dobili vaš osnovni ritem v mirovanju. Pričakujem, da bo rezultat kakršnega pričakujete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close