Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Prolaps mitralne zaklopke, blago do zmerna pljučna hipertenzija.

Prolaps mitralne zaklopke, blago do zmerna pljučna hipertenzija.

Spoštovani, stara sem 73 let, celo življenje nekadilka let in se danes na forumu oglašam prvič. Pred časom sem zaradi slabega počutja, občasnih bolečin v prsnici, utrujenosti (celo omedlevice) in občutka povišanega pritiska v grlu (občutek balona v zgornjem delu pljuč) obiskala kardiologa (test srčne obremenitve, ultrazvok srca, EKG). Ugotovljena mi je bila nižja aerobna zmogljivost, izražen prolaps mitralne zaklopke in povišani pljučni pritiski (38-44 mmhg +cpv). Na podlagi te diagnoze sem bila poslana na transezofagealno ehokardiografijo v splošno bolnišnico Izola. V času med obema preiskavama sem zaradi močne bolečine v prsih poiskala pomoč na IPP UKC LJ, kjer je bila ugotovljena preddvorna fibrilacija in undulacija. Prejela sem zdravljenje z antikoagulantom Eliquis 2x dnevno in bila napotena v antikoagulantsko ambulanto. V Izoli so nato potrdili manjši prolaps obeh lističev mitralne zaklopke, z blago do zmerno regurgitacijo, normalni velik in nezadebeljen levi prekat z normalni iztisnim deležem in zmerno diastolično disfunkcijo ter blago do zmerno pljučno hipertenzijo. Naj zgolj omenim da sem pred časom opravila tudi RTG pluč in test pljučne kapacitete, kje bistvenih težav ni bilo zaznati. Na podlagi teh izvidov in mojega slabega počutja (stopnjujočega) mi je lečeči kardiolog predpisal zdravljenje z Rhytmonormom – 3x na dan (terapije še nisem prejela). Osebni zdravnik mi je namesto tega predpisal 25mg Aldactone zjutraj in Nebilet 1,25mg – 2x denvno (pred tem sem namesto Nebileta 2x dnevno jemala 1,25mg Concorda). Poleg omenjenih zdravil jemljem enkrat tedensko še zdravilo Fosavance 70mg za osteoporozo.
Moje vprašanje je sledeče: Ali sem zdravljena pravilno? Stanje se je v zadnjem času (pol leta) bistveno poslabšalo. Pred tem sem bila fizično zelo aktivna, a utrujena. Sprehodi so bili vedno krajši, velikokrat sem potrebovala počitek itd. Sedaj praktično ne zmorem najosnovnejših hišnih opravil. Najmanjše delo na vrtu je zame nemogoče. Vsako jutro se po obroku zaradi slabega počutja uležem za 30 minut. Občutek je blizu tistemu gripoznemu, a s časom izzveni. Naj omenim, da je srčni pritisk takrat precej nizek – spodnji okoli 70mmHg zgornji okoli 100mmHg. Kave zaradi omenjenih težav ne pijem več. Besede mojega osebnega zdravnika so bile: “S stanjem se boste morali sprijazniti”. Še pred tem pa mi je večkrat dejal; “Kaj pa pričakujete še od življenja.” S tem se seveda nikakor ne morem sprijazniti in bi želela vedeti kaj naj človek z mojo diagnozo stori, da se bi mu življenje in zdravje izboljšalo. Ali je potreben še kakšen pregled, oziroma ali obstajajo načini zdravljenja,
po katerih bi se stanje vsaj malo izboljšalo. Za vaš odgovor vam bom neizmerno hvaležna.

Spoštovana gospa, hvala za zaupanje. Mislim da bolezen ni toliko napredovala, da bi povzročila takšno poslabšasnje, kakor ga doživljate. Mislim, da so zdaj v ospredju težave zaradi nizkega tlaka, ki ga imate v zadnjem času v jutranjih urah in ga prej niste imeli. Morda ste pili vsako jutro kavo, ki vam je prej koristila.
Nadaljujte s svetovano terapijo in zjutraj, ko vstanete, popijte malo kave. Če se stanje ne bo popravilo, pijte še drugo. Ker pričakujem, da boste po tem nasvetu boljše, se mi zdijo besede zdravnika malo preuranjene. Če ne bo bolje, mi lahko še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovana gospa, hvala za zaupanje. Mislim da bolezen ni toliko napredovala, da bi povzročila takšno poslabšasnje, kakor ga doživljate. Mislim, da so zdaj v ospredju težave zaradi nizkega tlaka, ki ga imate v zadnjem času v jutranjih urah in ga prej niste imeli. Morda ste pili vsako jutro kavo, ki vam je prej koristila.
Nadaljujte s svetovano terapijo in zjutraj, ko vstanete, popijte malo kave. Če se stanje ne bo popravilo, pijte še drugo. Ker pričakujem, da boste po tem nasvetu boljše, se mi zdijo besede zdravnika malo preuranjene. Če ne bo bolje, mi lahko še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, najlepša hvala za vaš odgovor. Ponovno se javljam z nekaj aktualnimi informacijami in prosim za vaše strokovno mnenje. Zadnjih deset dni poleg zgoraj zapisanih zdravil jemljem še PreductalMR 35mg, četrtinko vsako jutro in vsak večer. Kar se tiče zdravil, moram zapisati, da imam v roku ure po tem, ko jih vzamem, boljši občutek. Kljub vsakodnevnemu pitju kave pa moje zgoraj opisane težave niso pojenjale in želela bi vam še malo bolj podrobno opisati stanje v nadaljevanju.
Kar bom opisala, se mi je v zadnjih desetih dneh zgodilo najmanj sedemkrat. Ko zjutraj vstanem, zelo hitro začnem čutiti veliko neprijetnost v prsih, kar sem zgoraj skušala ubesediti kot “občutek balona v zgornjem delu pljuč”. Izredno neprijeten občutek spremlja težka, globoka in pekoča bolečina v prsih, močno razbijanje srca, pogosto tudi bolečine v srcu (zavedam se, da naj srce ne bi bolelo, je pa to lokacijsko gledano vseeno najboljši opis, ki ga lahko ponudim). Kljub občutkom tovrstnih pritiskov v zgornjem delu je moj tlak v času tega dogajanja normalen (danes npr. 110/75). Stanje lahko izzveni, ko se uležem po približno 30 minutah, so pa tudi težji dnevi, ko se tovrstno dogajanje ponovi večkrat. Seveda pomislim, da bi vse skupaj lahko potenciral tudi strah, a vseeno stanja ne bi pripisala zgolj temu.
Sedeč položaj v zgoraj opisanem stanju žal ni dovolj za izboljšanje, kar pomeni, da mi vsakodnevne aktivnosti izven doma predstavljajo v tem trenutku prevelik izziv. Tako bi vas vprašala, ali se moram z navedenim stanjem enostavno sprijazniti? Morda lahko storimo še kaj? Lahko pričakujem še izboljšanje, glede na to, da jemljem zdravila (šele) 10 dni? Vnaprej hvala za vaše razumevanje, čas in odgovor.

Objava čaka odobritev

New Report

Close