Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija UZ srca_izvid

UZ srca_izvid

Spoštovani!

Po pregledu pri kardiologu sem bil napoten na UZ srca in sem ga pred kratkim tudi opravil.
Včeraj sem prejel izvid, ki pa ga seveda čisto nič ne razumem, zato Vas prosim za razlago na enostaven, meni razumljiv način.

IZVID

PR 141/78, višina 180, teža 90.
EKG: v osnovi sinusni ritem 56/min. redke VES.

Dimenzije:
Aorte 3.1, levi atrij 4.7, diameter: 2.7, vena cava: 21.7 mm. Indeks volumna levega atrija 43 ml/m2.
Levi prekat EDD 5.7, ESD 3.4, IVS 1.1 do 1.4, zadnja stena 1.0 do 1.4, EF 72%, FS 42%.

Mitralka E: 0.63, A: 0.71, E/A: 0.89.
Aortqa: LVOT VTI 25.7, ob frekvenci 57.
Aorta V max: 1.3 m/s. maksimalni gradient 6.76.
AVA: 4.3 cm2, Pulmonalka: akceleracijski čas: 118 ms
Trikuspidalna: maksimalni gradient 36 mmHg.
Tkivni doppler: 58 s: 6.2, E/e:10,5.

MNENJE
Sistolična funkcija levega prekata je ohranjena, velikost le tega je mejno povečana, začetna hipertrofija prekata, vendar brez segmentnih motenj krčljivosti z prisotno blago do zmerno diastolično disfunkcijo levega prekata ob vsaj zmerno povečanem levem preddvoru.

Mitralna zaklopka je brez večjih mofoloških sprememb, regurgitacija je več kot blaga, hemodinamsko ne izgleda pomemba, dokaj centralna.

Aortna zaklopka je trolistna, ni pomembne regurgitacije ali stenoze. Pulmunalna zaklopka bp.

Trikuspidalna zaklopka: daljša lističa, sprednji nekoliko uvihan v sprednjem delu z blago do zmerno rerguitacijo, s povsem začetno pljučno hipertenzijo z širšo veno cavo, ki respiratorno delno kolabira.
Perdikardialnega izliva ni.

ZAKLJUČEK:
Mejno povečan levi prekat z začetno hipertrofijo a ohranjeno sistolično funkcijo, blago do zmerna diastolična disfunkcija, zmerno povečan levi preddvor. Zaklopke brez večjih morfoloških in funkcijskih sprememb, začetna pljučna hipertenzija.

Povem naj še, da imam težave s previsokim tlakom, za kar jemljem zdravila.

Za Vaše odgovore vnaprej zahvaljeni!

New Report

Close