Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Tezave s srcem

Tezave s srcem

Pozdravljeni,

teden dni nazaj sem zacutila preskok srca. Obcutek je bil, kot, da srce zastane in nato zelo mocno udari. To se mi je prvi dan zgodilo morda 2x, dan kasneje 3x, naslednji dan 5x, dan za tem pa nekje okrog 10x. Zadnji dan se mi je zgodilo tudi med mestno voznjo s kolesom in med intenzivno vadbo joge (utrip okrog 130).
Preskoki so se zatem nehali in jih do danes, 5 dni po tem, se nisem obcutila. Cutim pa obcasen pritisk v prsih, ki je nelagoden in zaradi dogodkov se precej sekiram.

Zadnjih par let obcasno cutim pritisk v prsih, hitrejsi utrip (vendar po mojem mnenju ne preko 100, utrip je predvsem mocnejsi), ter obcasno vibriranje v prsih. Tu in tam se mi zgodi, da me pri zelo globokem vdihu mocno zaboli v prsih (obcutek, kot da v srcu).

Zanima me, kaj bi lahko bil vzrok tezavam in kako jih lahko resim? Predvsem me skrbi, ker se je preskok zgodil tudi med srednje intenzivno obremenitvijo. Ali je na mestu obisk pri zdravniku? Na spletu sem veliko prebrala o aritmijah in preskokih in vacinoma pise, da so nenevarne – kako vedeti, da so nenevarne in kako lociti med njimi?

Stara sem 30 let in na splosno nagnjena k razmisljanju. Zadnje case imam morda malo vec psihicnega pritiska zaradi sprejemanja pomemnih odlocitev na zivljenjski poti.

Sicer ne kadim, pijem obcasno, vendar v mejah normale, prehranjujem se zelo zdravo (morda malo prevec sladkorja), gibam se v zadnjem casu manj, kot nekoc, ampak vseeno dovolj (sprehodi, obcasni krajsi pohodi, 2 tedna nazaj sem spet zacela tect, obcasno kolesarjenje, joga). Pritisk imam normalen (merjen enkrat v preteklih dneh), v druzini pa ima oce visok pritisk.

Najlepsa hvala za odgovor in lep pozdrav

Hvala za zaupanje in hvala za natančen opis težav, ki kažejo na napade hitrega bitja srca in posamezne prezgodnje srčne utripe. Sprašujete kako uspemo ugotoviti, ali gre za motnje pri zdravem oziroma bolnem srcu. Vprašanje je umestno, vendar pri zdravem srcu so precej drugačne kot v prisotnosti bolnega srca. Bodite brez skrbi. Take motnje kot so sedaj prisotne pri vas so značilne za motnje, ki nastanejo pri ljudeh, ki so duševno preobremenjeni zaradi številnih vzrokov (prevelike delovne obveznosti, brezposelnost, neskladja v družini, ekonomske težave, kajenje, čezmerno uživanje kave ali alkohola, kronične bolezni, stresi, itd.). Priporočam zdrav način življenja, omejene telesne in duševne obremenitve, redno gibanje (vsaj polurne sprehode 5 – 6 krat na teden) in po potrebi blaga pomirjevala (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close