Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija CT angiografija vs. MR angiografija

CT angiografija vs. MR angiografija

Spoštovani,

Star sem 52 let. Približno tri leta čutim občasne bolečine v prsnem košu levo in pod levo pazduho, ki se prenašajo na levo roko. Zaradi tega sem pri kardiologu že opravil UZ srca in UZ vratnih žil ter obremenilno testiranje srca. Vsi izvidi so BP. Kardiolog predlaga še CT angiografijo koronarnih arterij, da bi izključil koronarno bolezen.
Na internetu sem prebral, da je CT angiografija koronarnih arterij s kontrastom invazivna metoda – diagnostika. Torej, zaradi stranskih učinkov do pacienta (negativni učinki kontrasta ter velika količina radioaktivnega sevanja), se v zadnjem času za pregled srca (tudi angiografijo koronarnih arterij), uporablja ne invazivna metoda – MR (kardiovaskularna magnetna resonanca). Glede na to, da so rezultati dosedanjih mojih preiskav bili BP, se sprašujem, zakaj bi sedaj moral iti na tako invazivno diagnostiko s stranskimi učinki, ko pa obstaja druga ne invazivna MR diagnostika?

Zaradi vseh navedenih dejstev vas lepo prosim, če mi lahko potrdite, če z metodo MR (kardiovaskularno magnetno resonanco) lahko opravimo koronarno angiografijo arterij in tako izključimo koronarno bolezen?

V naprej se vam lepo zahvaljujem.

Pregled z MR je najbolj natančen pregled, je pa zelo drag. Ga predpišemo, ko nismo dobili zadostno informacijo z drugimi postopki.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pregled z MR je najbolj natančen pregled, je pa zelo drag. Ga predpišemo, ko nismo dobili zadostno informacijo z drugimi postopki.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Kardiolog mi je zaradi občasne bolečine v prsnem košu svetoval preiskavo CTA koronarnih arterij. Jaz pa imam vprašanje, ali bi namesto cta lahko opravila MR koronarnih arterij , ker bi baje bila ta preiskava neinvazivna in ne povzroča sevanja. MR če treba bi tudi opravila samoplačniško da bi bilo hitreje.

Hvala za odgovor in lp

Pozdravljeni!

Obe preiskavi sta ne invazivni. Pri obeh preiskav se uporablja kontrastno sredstvo. Preiskava CTA je hitrejša in bolj zanesljiva preiskava  za snemanje koronarnih arterij, zato se MRA koronarnih arterij praktično (rutinski) ne izvaja.

Edina pomanjkljivost CTA preiskave je sevanje, ki pa je res minimalno in popolnoma nenevarno. Prejeta doza sevanja je minimalna in ni razloga za skrb. Zelo pomembno je, da je preiskava koronarnih arterij čim bolj natančna zato svetujem CTA. CTA namreč pokaže tudi prisotnost kalcija v arterijah, kar MRA ne omogoča.

LP

Pozdravljeni,

vas lahko prosim vprašam kje se lahko naredi kardiovaskularna MR.

V naprej hvala.

 

 

 

Spoštovani

MR preiskave srca in velikih žil ter koronarnih arterij se izvajajo v naslednjih ustanovah:

Splošna bolnišnica Slovenj Gradec

UKC Ljubljana

UKC Maribor

Splošna bolnišnica Celje

Splošna bolnišnica Nova Gorica

MTC Fontana d.o.o

Splošna bolnišnica Izola

LP

 

New Report

Close