Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija visok krvni tlak pri športniku

visok krvni tlak pri športniku

Pozdravljeni!

Pred 2 leti smo pri mojemu sedaj 18 letnemu sinu ugotovili ima visok krvni tlak (vrednosti zgornjega tlaka 125-150 in spodnjega 70-80 mmHg). Na pediatrični kliniki so mu opravili UZ srca, UZ doppler ledvičnih arterij, ki sta bila v mejah normale. 2 x je imel tudi 24 urni holter, ki je pokazal, da se tlak ponoči nekoliko premalo zniža. Glede na to, da je sin športnik in trenira košarko (5x tedensko + tekme za vikend) je opravil še cikloergometrijo, ki je pokazala sistolično hipertenzijsko reakcijo med obremenitvijo in primerno stagnacijo diastolnega tlaka. Opravil je tudi ciklospiroergometrijo pri kateri je izstopal povišan porast sistolnega tlaka med obremenitvijo. Ostali respiratorni in kardiovaskularni parametri med obremenitvijo so bili v mejah normale, pljučna funkcija je bila normalna, subjektivnih težav ni imel. Iz tega razloga mu je nefrolog predpisal zdravilo Bioprexanil 5mg. Sedaj prejema terapijo 6 mesecev. Tlak se je normaliziral (125/70), ponovili pa smo tudi obremenitveni test: trajanje 11 minut, obremenitev z 12 MET. Krvni tlak na koncu 1. st. 215/73 mmHg, na koncu 2. stopnje 192/75 mmHG, na koncu 3. stopnje 215/73 mmHg, 4. stopnja ni bila dokončana zaradi utrujenosti. Normalna kardiorespiratorna sposobnost.
Lepo prosim za vaše mnenje, ali je sin sposoben tako intenzivno trenirati košarko, glede na rezultate obremenitvenega testa. Ali bi svetovali kakšne dodatne preglede? Moti me tudi to, da ima velikokrat ledene roke in noge, kar se mi zdi čudno pri športniku.

Najlepša hvala in lep pozdrav,

zaskrbljena mama

Verjetno je pri vašem sinu prisotna primarna vrsta hipertenzije (Hipertenzija zaradi dednih vplivov). Nujen je zdrav način življenja (pravilna telesna teža, čimmanj slana hrana, obilo sadja in zelenjave v hrani, čim manj stresno življenje, nekajenje, omejeno uživanje kave in alkohola, normalne ure spanja (7 – 8 ur), itd. Priporočam enkratno natančno izmerjenje krvnega tlaka: merjenje tešč, manšeta v višini srca, 2 – dni brez zdravil, sede, ko se mu nikamor ne mudi (sobota, nedelja), v mirnem okolju, trikratna meritev v presledkih 2 – 3 minut, vsaka meritev sproti natančno napisana, brez prekrižanja nog, lahko po blagem pomirjevalu (na primer tableta Persen, ki je prosti prodaji). Po preiskavi me lahko pokličete (031. 334.334).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close