Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Preskoki srca in razlaga dosedanjih izvidov

Preskoki srca in razlaga dosedanjih izvidov

Pozdravljeni,

Poslal sem že kar nekaj istih vprašanj pa nevem zakaj ni odgovorov..

Približno eno leto sem mi pojavljajo preskoki srca, ponavadi čutim dnevno kot eden močnejši utrip, zgodi se tudi ampak redko, da pride do več zaporednih, kot bi se srce opoteklo, ob tem ni bolečin, pride samo do straha. Star sem 36 let, TV 175, TT 77 kg, BMI 25, OT 85 cm. Opravljam pretežno sedeče delo, opažam da so se preskoki ob večji telesni dejavnosti-hitri hoji, zmanjšali oz. jih zdaj par dni ni bilo začutiti. Zaradi navedenih težav sem opravil kar nekaj pregledov, navajam:
1.Holter monitoring:
Osnovni ritem je sinusni. V 22 urah je bilo analiziranih 82860 QRS, kar je v območju pričakovanega. Ohranjena dnevno nočna variabilnost srčne frekvence. Povprečna frekvenca je bila 63/min. Razpon frekvenc od 42/min do 138/min. Beležili smo sinusno bradikardijo, Drugih prevodnih motenje ritma ni bilo. Ni bilo pavz daljših od 2 sek. Zanemarljiva supraventrikularna ektopična aktivnost. Brez paroksizma AF ali PSVT. Zanemarljiva ventrikularna ektopična aktivnost: le nekaj izoliranih monotonih VES. Ventrikularne tahikardije ni bilo. Ni bilo kompleksnih prekatnih motenj ritma. Ob sinusni tahikardiji je suspektna ishemija miokarda. subjektivnih težan ni navajal.

2. EKG:
Sinusni ritem. fr.56/min, normalna os.PQQ 0,13 sec.QTC doba 344 ms.ST segmenti brez posebnosti.

3.CIKLOERGOMETRIJA-OBREMENITVENI TEST (KOLO)
Preiskovanca smo stopenjsko obremenili do 200w. Dosežena max.predvodena obremenitev. Pri obremenitvi 200w tudi počitku 3.min vidne horizontalne do ascendentne denivelacije do 1,5 mm. Izvenijo v 5.min počitka.

4.UZ srca:
Parasternalno 2D:aorta čez zaklopko 2.2 cm, LA 2.8 cm, RVDD 2.5 cm, IVS 0.7 cm, LVDD 4.9 cm. Ascendentna aorta 2.9 . Apikalno : LA 3.6×3.2 cm, LVDD 4.6 cm. Globalna sistolična funkcija je ohranjena, EF čez 60 %, brez jasnih segmentnih motenj krčenja. Mitralna zaklopka: morfološko in funkcijsko primerna. Anterogradni pretoki: E val 0.9 m/s, A val 0.4 m/s. Zaklopka je kompetentna. Aortna zaklopka: Trilistna, maksimalna anterogradna hitrost 1.4 m/s in je kompetentna. Trikuspidalna zaklopka: fiziološko regurgitacija, hitrost jeta pod 1.5 m/s, tapse 2.1. perikard brez posebnosti.

5.Scintigrafija miokarda:
Na posnetkih po obremenitvi je levi prekat primerno velik (EDV 95ml). kopičenje radiofarmaka je zmanjšano v večjem deku spodnje stene in bazalnih segmentih inferolateralnega področja. EF po obremenitvi znaša 62%, brez segmentnih motenj krčljivosti. Na posnetkih v mirovanju je levi prekat mejno večje velikosto (EDV 113 ml). kopičenje radiofarmaka je v celotnem miokardu levega prekata dobro. EF v mirovanju znaša 42%, vidna je hipokinezija lateralne stene. Mnenje: mejno večji levi prekat, po obremenitvi se dodatno ne razširi. Miokard levega prekata v celoti kaže znake viabilnosti. Prisotni so scintigrafski znaki reverzibilne ishemije spodnje stene in bazalnega dela inferolateralnega področja, ki skupno znaša 3 do 20 segmentov miokarda LP. Globalna sistolična funkcija levega prekata je ohranjena, vidna je hipokinezija lateralne stene v mirovanju.

6.Pregled sčitnice ni pokazal nobenih posebnosti.

Prosim vas za razlago zgoraj navedenih preiskav… Po vseh teh preiskavah me je zdravnica napotila še na pregled koronarografijo ali je to pravilno? Ker imam velik strah pred tem pregledom in ga imam v kratkem me zanima ali obstaja kakšna manj invazivna metoda in kako do nje? Stanje in počutje po prakticiranju skoraj vsakodnevne hitre hoje, vnosa magnezija, uporabe kapljic iz gloga ter CBD kapljic se izboljšuje, ti preskoki so redkejši, manj občutljivi in jih tudi kakšen dan ali več ni več čutiti…

hvala za odgovor in lep pozdrav

Opravičujem se za pozen odgovor (bolezen). Pri scintigrafskem pregledu srca so ugotovili zmanjšano prekrvitev enega dela srca (inferolateralni in spodnji del), slabšo gibljivost lateralne stene srca in zmanjšano moč srca (42%). Pri preiskavi po Holterju (obremenitev srca) normalen potek. Kot ste brali so zdravniki v vašem srcu ugotovili točke sumljive za slabšo prekrvitev, zelo verjetno zaradi zoženih ali zamašenih žil. Od koronarografije bi izvedeli kakšno zdravljenje pride v poštev. Škoda, da se te preiskave bojite. Lahko se zanimate kako je prenesel navedeno preskavo kdo od vaših sorodnikov ali prijateljev. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

kot ste mi svetovali sem opravil tudi koronarografijo v bočnišnici NM, izvid ni pokazal nobenih posebnosti, vse BP… Glede na ostale prejšnje izvide nevem kje sem. Kaj mi svetujete?

hvala za odgovor in lp

New Report

Close