Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Ultrazvok srca

Ultrazvok srca

Pozdravljeni

Stara sem 32 let. Leta 2016 sem bila zaradi stevilnih ekstrasistol sprejeta v bolnisnico na kardiologijo(nakljucno so mi jo ugotovili na zdravniskem pregledu, sama je nisem cutila). Aritmija kot taka me v vsakdanjem zivljenju ne moti. Zaenkrat sem bila brez zdravil. Opravila sem tudi MR srca, kjer je bila diagnoza: sum na blago obliko nekompaktne kardiomiopatije brez zapletov. Pretekli teden sem imela kontrolni Uz srca in vas prosim za razlago izvida:

Aorta 2,2 cm. Levi atrij 3,7 cm. LVDD 4,8 cm. RVDD 2,5 cm. IVS in PW 10 mm.
Iz apikalnih projekcij levi atrij 4,9 cm x 4,3 cm. Desni atrij 4,8 x 3,3 cm. Volumen levega atrija 29 ml / m2. LVDD 4,8 cm. IVS 10 mm. Enddiastolni volumen levega prekata 63 ml/m2.
Med preiskavo vseskozi ekstrasistolija s sirokim QRS kompleksom kot bigeminus tako tezko korektno ocenjujem krcljivost levega prekata, Po Simpsonu izracunana EF sicer 60%.
Na mitralni zaklopki ob ekstrasistoliji signal minimalne do blage regurgitacije. Transmitralni pretok E val 0,88, A val 0,64 m/s. E/E medialno 8,6.
Aortna zaklopka morfolosko in funkcijsko primerna. Na trikuspidalni zaklopki ni patologije. Prosta stena desnega prekata primerno krcljiva. TAPSE 2,8 cm. Pulmonalna zaklopka v mejah normale.
Perikardialnega izliva ni. Vena cava inferior ni dilatirana. Vidna je izrazitejsa trabekulacija miokarda levega prekata predvsem v podrocju apeksa oz. apikolateralno.

Mnenje: Normalne dimenzije srcnih votlin. Normalna krcljivost levega prekata, brez patalogije na zaklopkah. Nekoliko izrazitejsa trabekulacija levega prekata predvsem v podrocju apeksa oz apikolateralno. Med preiskavo vseskozi ekstrasistolija s sirokimi qrs kompleksi kot bigeminus.

Prosim za razlago zgornjega izvida. Glede na sum diagnoze iz leta 2016 me je vsakega pregleda izredno strah, saj sem si kar nekaj prebrala o nekompaktni oz spongiformni kardiomiopatiji. Dobila sem tudi zdravilo lekoptin zaradi aritmije 2 krat dnevno 40 mg. Vendar kolikor sem razumela kardiologa, da aritmije ne povzrocajo blage spremembe na levem prekatu temvec prihaja iz raznoraznih predelov srca. Torej aritmija in te spremembe naj ne bi imele nic skupnega. Ali naj jemljem lekoptin kljub temu, da me aritmija ne moti? Na holterju sem imela okrog 25 000 ekstrasistol v 24 urah. Leta 2016 sem jemala Darob mite takrat sem imela na holterju 4000 dodatnih utripov. Vendar kljub manjsemu stevilu ekstrasistol se zavedam vseh stranskih ucinkov tablet.

Najlepsa hvala za odgovor in lepo pozdravljeni.

M.

New Report

Close