Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Mnenje, razlaga izvida UZ srca

Mnenje, razlaga izvida UZ srca

Pozdravljeni.

Že v naprej se opravičujem za dolg dopis in kar nekaj vprašanj. Naj omenim, da sem star 31 let (velikost 188 cm, 85 kg).

V mesecu aprilu sem v službi ob sedenju za računalnikom doživel napad – pospešeno bitje srca (okoli 120-130 utripov na minuto), slabo počutje, omotičnost, bil sem brez moči. Ta napad je trajal par minut, nato pa se je stanje izboljšalo. Za vsak slučaj sem šel na urgenco, kjer so opravili EKG in rekli, da je vse vredu. Čez 2 dni se je vse skupaj ponovilo doma, zopet odšel na urgenco (EKG) in so zopet rekli, da je vse OK. Po tem se je začelo slabo počutje in utrujenost skoraj vsak dan. Preveriti sem dal tudi kri in ščitnico in tudi to je bilo bp.

Osebna zdravnica je mnenja, da je tesnoba. Vseeno sem dobil napotnico za kardiologa. Ker sem dobil datum za pregled šele konec avgusta, sem šel samoplačniško na UZ srca in obremenitveni test že v aprilu – mnenje: normalen izvid UZ srca in brez posebnosti pri obremenitvenem testiranju. Opravil sem tudi pregled žil v vratu, tudi brez posebnosti.

Nato me je zdravnica poslala še na RTG prsnega koša, kjer so opazili infiltrat v levem spodnjem pljučnem režnju – dobil sem antibiotike in ponovno slikanje čez 6 tednov, kjer infiltrata ni bil več viden.

Tudi po tem je bilo počutje še vedno slabše, oziroma odvisno kak dan sem bil vredu kak dan pa čisto podrt. Glede na vse izvide oz. nobenih posebnostih sem sprejel dejstvo, da gre za tesnobo ( kdaj sem vzel persen forte, helex 0,25 pa sem vzel le 2x in to ponoči ko nisem mogel spati).

Vmes je minilo tudi več dni, ko sem bil čisto OK. Nato pa spet dnevi slabega počutja in utrujenosti. Naj omenim še, da je bilo napadov povišanega srčnega utripa (nad 110) vsega skupaj recimo 6x (od tega 3x v prvem tednu v aprilu, ko so se težave začele).

V začetku avgusta sem opravil tudi 24urni Holter srca, kjer ni bilo zaznati večjih posebnosti (utrip ponoči med spanjem je padel na 34 utripov/minuto). Tudi sicer opažam, da imam nizek srčni utrip (med mirovanjem se giblje nekje med 48-54).

Pred dvema tednoma pa sem prišel na vrsto pri kardiologu (na napotnico).
Izvid: Levi preddvor je normalno velik, desni preddvor je povečan. Levi prekat je normalno velik, je blago hipertrofičen, segmentnih motenj krčenja ni, sistolična in diastolična funkcija levega prekata sta normalni, desni prekat je povečan, glede na BSA pa je še normalno velik, sistolična funkcija desnega prekata je normalna. Aortna zaklopka je trilistna, funkcijsko in morfološko je normalna. Mitralna zaklopka morfološko normalna, regurgitacija je minimalna. Trikuspidalna regurgitacija je minimalna, normotenzija v pljučni cirkulaciji. Pulmonalna zaklopka je funkcijsko normalna, ascendentna aorta je normalno široka, perikard brez izliva, brez jasnega levo/desnega spoja.
Mnenje: Verjetno gre za paroksizme tahikardij, ki do sedaj še niso bile opredeljene. UZ srca je pokazal nekoliko večje desne srčne votline, lahko še na račun konstitucije. Prisotna je tudi blaga hipertrofija levega prekata.
Diagnoza: Preddvorna fibrilacija in undulacija (osebni zdravnici glede na izvid ni jasna diagnoza, ali se je morda zatipkal?)

Tri tedne nazaj sem opazil tudi bistveno bolj vidne krčne žile na levi nogi, občasno občutim tudi manjše bolečine v nogi in občutek v stopalu, kot da bi se mi nabirala tekočina- vidnega otekanja sicer ni (je to lahko povezano s srcem ali je le posledica vročih dni in krčnih žil?).

Naj še omenim, da grem skoraj vsak dan na sprehod s hitrim tempom (30-50min), seveda v dneh ko se počutim slabše, je sprehod počasnejši in krajši.

Prosim vas za vaše mnenje in predvsem za razlago izvida in diagnoze UZ srca. Že v naprej se zahvaljujem za odgovor.

Glede na vsebino dopisa niste imeli posebnih problemov z lastnim zdravjem do letošnjega meseca aprila, ko so vas presenetili napadi hitrega bitja srca. Kljub številnim pregledom zdravniki do sedaj še niso ugotovili natančnega vzroka. Vzrokov je lahko več. Morda gre predvsem za posledice stresnih vplivov na srce. Pogrešam izvide krvnih preiskav in izvid 24-urne meritve krvnega tlaka. V terapiji priporočam redne polurne sprehode, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, nekajenje, zmernost v uživanju kave in alkohola, izogibanje stresnim obremenitvam in po potrebi jemanje zdravila proti anksioznosti (na pr. Persen, Helex). Indicirana občasna kontrola pri kardiologu.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close