Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Atrijska Tahikardija ob požiranju

Atrijska Tahikardija ob požiranju

Pozdravljeni g. Cibic,

na vas se obračam s prošnjo za obrazložitev diagnoze, ki sem jo prejela po celodnevnem snemanju srčnega ritma. Sem 29 letna ženska, nerodka, rekreativna športnica. V preteklosti nisem imela težav s srcem. Pred približno tremi meseci so se nenadoma pojavili občutki palpitacij v prsih, ki so še posebej izražene ob požiranju (med obroki, pitjem vode ipd). Zmanjšanje fizične zmogljivosti ali kakšnih drugih simptomov ne opažam. Imam pa že skoraj celo življenje težave z neredno prebavo (predvsem zaprtjem) in občasno napihnjenostjo in posledično bolečinami (kot bi mi se mi v trebuhu napihnil balon). Drugih težav nimam.

Omembo aritmije, ki se pojavi ob požiranju sem našla zgolj v nekaterih angleških člankih (npr. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1351842/ ). V slovenski literaturi takšnega primera nisem zasledila. Ko mi je fant poslušal srčni ritem (z ušesom na prsih) je skoraj ob vsakem požiranju jasno zaznal preskok srca oziroma spremembo ritma (predvidevam da atrijsko tahikardijo kot je zabeleženo spodaj v izvidih), ki sem je občutila tudi sama.

Holter izvidi so sledeči, citiram:

EKG pred snemanjem pokaže sin. ritem, fr. 76/min, vertikalna os, brez sprememb ST spojnice, QTc 445 ms.

Snemanje je trajalo 23ur in 59 min. Ves čas snemanja ugotavljamo sinusni ritem, povprečna frekvenca 69/min (podnevi 80/min, ponoči 50/min). Maks. frekvenca 177/min (med fizično aktivnostjo), minimalna 39/min (med spanjem).
Prekatna ektopična aktivnost je rahlo povečana. Registrirano je 384 posameznih VES, bolj združenih oblik ni bilo. Nadprekatna etktopična aktivnost je močno povečana. Registrirane so številne epizode atrijske tahikardije s fr 160-190/min v trajanju od 3 do najdlje 11 sekund. Registriranih je tudi 59 posameznih SVES, 27 SVES v parih in 3 v tripletu. Pomembnejših pavz ali AV prevodnih motenj ni bilo. V dnevniku, ki ga je gospa vodila med snemanjem so velikokrat zapisane težave v smislu palpitacij, v tem času so na EKG-ju registrirani paroksizmi atrijske tahikardije.

Bila sem tudi na testiranju za hormoni ščitnice. Rezultati so bili v mejah normale.

Vnaprej se vam zahvaljujem za kakršenkoli komentar, mnenje…

Izredno vam bom bila hvaležna!

Lep pozdrav,

Ajda

Hvala za zaupanje. V dopisu ni podatkov o spremembah v življenju (duševne ali telesne obremenitve, spremenjeno delovno mesto, spremenjeno stanovanje, motnje menstruacije, bolezni zob in žrela, sprememba prehrane, itd.). Predstavljam si, da ste opravili tudi več preiskav krvi in, da ste začeli jemati ustrezna zdravila. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

hvala za odziv. Do sedaj sem opravila določitev vrednosti TSH in elektrolitov – vse je bilo v mejah normale. Telesne in duševne obremenitve se v tem letu niso znatno spremenile, niti se do do pojava težav z aritmijo nisem počutila (pre)obremenjeno. Redno se ukvarjam s športom, pri hrani se poskušam držati zdravih navad. Če je mogoče pomembno, sem imela 4 mesece nazaj uspešen lletz poseg zaradi CIN III diagnoze – rana naj bi se mi po ocenah zdravnika lepo (za)celila. Mogoče bi dodala še, da imam od začetka tega tedna težave s pekočim občutkom v želodcu in žlički – sklepam da je lahko zgaga – do sedaj sem slednje v življenju občutila nekajkrat in je vsakič spontano minilo, brez zdravniške diagnoze in pomoči.

Vseeno pa si nikakor ne znam pojasniti kaj bi sprožilo začetek aritmije – sploh ker je prisotno skoraj izključno ob požiranju. Občutek imam, da ko mi vsebina (hrana, voda, slina) drsi po požiralniku navzdol na neki točki doseže mesto v požiralniku (ali mogoče želodcu), ki sproži aritmijo.

Bi po vaših izkušnjah rekli, da je težava na srcu ali mogoče kje drugje – draženje srca s požiralnikom? Lahko takšna aritmija, ki jo občutim ob požiranju pusti trajne spremembe na srcu? Kako lahko sama pristopim k reševanju težave?

Ker sem izvide prejela včeraj in sem pri svojem osebnem zdravniku naročena v naslednjem tednu z zdravili še nisem začela.

Hvala za pomoč!

Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Zanima me še ali priporočate zdravljenje z zdravili za srce? Je slednja oblika aritmije nevarna in me ogroža? Je resno? Lahko preraste v še kaj bolj resnega?

Sama še vedno upam, da obstajajo možnosti da bo aritmija spontano izginila, kot se je tudi nenadoma pojavila…

Opravičujem se za toliko vprašanj, vendar mi trenutna situacija povzroča veliko skrbi.

Hvala in lp, Ajda

New Report

Close