Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Razlaga izvida

Razlaga izvida

Pozdravljeni.

Prosim za razlago izvida:
Analiziranih je bilo 118.684 QRS kompleksov v 22urah in 18 minut.
Povprečna srčna fr. je 90/min, minimalna 53/min (4:52) in maksimalna 154/min (7:00). Ventrikularna ektopična aktivnost je prisotna, vsebuje 1209 VES, vezanih 29. Ni videti VT.
EKG zapis je nekoliko strešen.
Supraventrikularna ektopična aktivnost vsebuje 28 SVT, ob 13:00 uri opažamo SVTS srčna frekvenca okoli 153. Bradikardije niso prisotne, pavze niso prisotne. Ni videti atrijske fibrilacije.
Diagnoza: R00.0 Tahikardija, neopredeljena

Hvala za odgovor.

Izvid o srčni frekvenci v teku 24 ur: kot pri večini ljudi srčna frekvenca ponoči nizka (53/min) , največja zjutraj (154/min) pri jutranjih opravkih, povprečna v teku dneva (90/min). V teku snemanja so prisotne redke ventrikularne ekstrasistole (1209) in supraventrikularne (153). V teku snemanja ni bil bil prisoten povsem nereden ritem (atrijska fibrilacija) in niti ventrikularna tahikardija (ni videti VT). Neopredeljene motnje srčnega ritma in srčne frekvence.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Izvid o srčni frekvenci v teku 24 ur: kot pri večini ljudi srčna frekvenca ponoči nizka (53/min) , največja zjutraj (154/min) pri jutranjih opravkih, povprečna v teku dneva (90/min). V teku snemanja so prisotne redke ventrikularne ekstrasistole (1209) in supraventrikularne (153). V teku snemanja ni bil bil prisoten povsem nereden ritem (atrijska fibrilacija) in niti ventrikularna tahikardija (ni videti VT). Neopredeljene motnje srčnega ritma in srčne frekvence.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni! Stara sem 55 let, zdravim se zaradi hipotireze, nagibam se k nižji srčni frekvenci in tlaku, jemljem tudi Asentro 50, ima povišan holesterol 7,85. Včeraj sem dobila izvid od kardiologa, ki ga ne razumem najbolje. EKG: normogram sin. ritem 74/min, blage IV prevodne motnje, podaljšan koregiran QT interval 490 milsek, PQ interval 140 milisek, RR 122/85. UZ vratnega ožilja: levo soPozdravljeni! Stara sem 55 let, zdravim se zaradi hipotireze, nagibam se k nižji srčni frekvenci in tlaku, jemljem tudi Asentro 50, ima povišan holesterol 7,85. Včeraj sem dobila izvid od kardiologa, ki ga ne razumem najbolje. EKG: normogram sin. ritem 74/min, blage IV prevodne motnje, podaljšan koregiran QT interval 490 milsek, PQ interval 140 milisek, RR 122/85. UZ vratnega ožilja: levo so v področju arterije carotis communis interne eksterne razmere normalne, intima media ni zadebeljena. Arterija vertebralis ej primerno prehodna z hitrosti pretoka,ki os normalne, pretok je ortograden. Na desni strani v predelu bulbusa posteromedialno prikažem hipoehogen plak debeline maks. 1,9 mm ter dolžine 2,15 cm, ki povzroča stopnjo stenoze bulbusa do 20 5 ter hemodinamsko nepomembno zožitev arterije carits eksterne. Arterija vertebralis je primerna. UZ srca: aorta v ascedentnem delu 2,85, levi atrij 3,15, normalen LVDD 4.6. LEvi atrij 4.3×3.6, desni atrij 3.9×3.4, LVDD 3.9, RVOD 2.9, na mitralni zaklopki so blage sklerotične spremembe z blago rgurgitacijo. Transmitralni pretok je primeren. NA aortni zaklopki blago pojačani odmevi, max. hitrost v sistoli 1.6 m/sek, pristona je blaga regurgitacija 1/3. NA trikuspidalni zaklopki regurgitacija 1-2/4, jet je usmerjen proti lateralni steni desnega atrija sicer maksimalna hitrost regurgitacijskega jeta do 2.3 m/sek, gradient 22 mmHg. Densi prekat je normalnih veliksoti 2.5 cm v diastoli, krčljivost proste stene desenga prekata je primerna. LVDD 3.6 cm, krčljivost je ohranjena, brez regionalnih motenj krčenja, brez diastolne disfunkcije, perikard b.p. Kardiolog me je naročil na kontrolo čez 1 leto in uvedel Aspirin 100 ter Sorvasto 20 mg ter naj se izogibam hrani, ki povečauje slabi holesterol. Diagnoze so: hiperholesterolemija, hipoehogen aterosklerotičen plak v področju desnega bulbusa, zdravljena hipotireoza, podaljšan QC interval ob zdravljenju z Asentro. blaga mitrlna regurgitaciaj ob blagihsklerotičnih spremembah, blaga aortna regurticija, lažja do zmerna trikuspidalna insuficienca brez pljučne hipertenzije. Zanima me zlasti, ali se ta plak lahko zmanjša in ali lahko pride do odkrušenja delčka plaka ter ali se lahko ta plak odpravi. Poleg tega pa me zanima še kako zdraviti te regurgitracije in kakšne so posledice. v področju arterije carotis communis interne eksterne razmere normalne, intima media ni zadebeljena. Arterija vertebralis ej primerno prehodna z hitrosti pretoka,ki os normalne, pretok je ortograden. Na desni strani v predelu bulbusa posteromedialno prikažem hipoehogen pla debeline maks. 1,9 mm ter dolžine 2,15 cm, ki povzroča stopnjo stenoze bulbusa do 20 5 ter hemodinamsko nepomembno zožitev arterije carits eksterne. Arterija vertebralis je primerna. UZ srca: aorta v ascedentnem delu 2,85, levi atrij 3,15, normalen LVDD 4.6. LEvi atrij 4.3×3.6, desni atrij 3.9×3.4, LVDD 3.9, RVOD 2.9, na mitralni zaklopki so blage sklerotične spremembe z blago rgurgitacijo. Transmitralni pretok je primeren. NA aortni zaklopki blago pojačani odmevi, max. hitrost v sistoli 1.6 m/sek, pristona je blaga regurgitacija 1/3. NA trikuspidalni zaklopki regurgitacija 1-2/4, jet je usmerjen proti lateralni steni desnega atrija sicer maksimalna hitrost regurgitacijskega jeta do 2.3 m/sek, gradient 22 mmHg. Densi prekat je normalnih veliksoti 2.5 cm v diastoli, krčljivost proste stene desenga prekata je primerna. LVDD 3.6 cm, krčljivost je ohranjena, brez regionalnih motenj krčenja, brez diastolne disfunkcije, perikard b.p. Kardiolog me je naročil na kontrolo čez 1 leto in uvedel Aspirin 100 ter Sorvasto 20 mg ter naj se izogibam hrani, ki povečauje slabi holesterol. Diagnoze so: hiperholesterolemija, hipoehogen aterosklerotičen plak v področju desnega bulbusa, zdravljena hipotireoza, podaljšan QC interval ob zdravljenju z Asentro. blaga mitrlna regurgitaciaj ob blagihsklerotičnih spremembah, blaga aortna regurticija, lažja do zmerna trikuspidalna insuficienca brez pljučne hipertenzije. Zanima me zlasti, ali se ta plak lahko zmanjša in ali lahko pride do odkrušenja delčka plaka ter ali se lahko ta plak odpravi. Poleg tega pa me zanima še kako zdraviti te regurgitracije in kakšne so posledice.

Zdravnik, ki vas je pregledal, je ugotovil blage (komaj prisotne) aterosklerotične spremembe v žilah pri srcu in pravtako komaj prisotne spremembe na zaklopkah. Kot ste ugotovili je priporočil zdrav način življenja ( zdrava uravnotežena prehrana (čim več zelenjave, čim manj maščobe), nekajenje, skrb za pravilno telesno težo, redno gibanje, zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim situacijam, itd.). Priporočil je tudi redno jemanje ustreznih zdravil (Aspirin in Sorvasta). Pričakujem, da, ob upoštevanju priporočil in ob rednem jemanju zdravil, ateroskleroza sploh ne bo napredovala. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Se najlepše zahvaljujem za pozitiven odgovor. Kljub temu me zanima ali lahko dalje jemljem Asentro 50 mg ter ali lahko tečem, hodim v hribe ipd, ker se namreč zelo zadiham in se mi zdi, da mi v srcu kar nekaj plapola…lp

New Report

Close