Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Visok pritisk

Visok pritisk

Spoštovani,

že nekaj let jemljem tablete Ampril (50 mg) za zniževanje krvega tlaka. Zadnja dva tedna pa se mi dogaja, da imam v jutranjih urah kljub temu visok spodnji krvni tlak, Zgornji ne preseže vrednosti 140, spodnji pa naraste tudi do 100, v povprečju imam tlak 135/95. Čez dan tudi po zaužiti tableti spodnji tlak ne pade pod 82 ali 83, tudi 87, medtem ko zgornji precej pade, tudi na 110, v povprečju 120. 6. junija sem naročena na ehokardiografijo.

Začasno živim v tujini in ne morem kar tako do zdrvnika, zato me zanima, ali so takšne vrednosti tlaka zaskrbljujoče oz. ali me lahko zadene kap. Stara sem 40 let in precej prestrašene narave, zato bi vas lepo prosila za hiter odgovor.

Vnaprej najlepša hvala in zelo lep pozdrav iz tujine,
Tinki

Hvala za zaupanje. Navedene vrednosti spodnjega krvnega tlaka so blago povišane. Morda gre le za posledico sedanjih večjih duševnih obremenitev. V dopisu niste navedli ure jemanja zdravila. Priporočam, da zaužite zdravilo v jutranjih urah. Skušajte se izogniti večjim telesnim in duševnim obremenitvam. Po možnosti opravite polurne sprehode 5 – 6 krat na teden. Ne kadite. Priporočam zadostne nočne počitke. Ni zadržkov za jemanje blagega pomirjevala, ki ga lahko kupite brez zdravniškega recepta. V dopisu ste navedli, da jemljete tablete Ampril 50 mg. V registru zdravil je najvišja vrednost 10 mg. Očitno ste napačno prebrali. Če bo blago povišanje spodnjega (diastoličnega) tlaka še prisotno, lahko nekaj časa jemljete zdravilo Ampril 2 x 5 mg na dan. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close