Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Srčne zaklopke

Srčne zaklopke

Pozdravljeni g. prim. Boris Cibic, dr. med., spec. kardiolog. Pred devetimi leti, ko mi je bilo 15 let, me je začelo zelo zbadat v levem delu srca, bolečina se je včasih razširila tudi v levo ramo in dol v levi del želodca, včasih pa je bila tako huda, da mi je vse padalo iz leve roke. Ker je dedek, zaradi nepravočasne operacije umrl, atija pa so zadnji hip operirali in so mu zamenjali aortno zaklopko, me je osebni zdravnik po dolgem pregovarjanju vseeno poslal naprej do kardiologa. Kardiologinja mi je na UZ srca diagnosticirala pulmonalno regurgitacijo in mi je rekla, da naj mirno in brezstresno živim naprej, ter bo vse vredu, gospa pa se je odločila tudi da nadaljnji pregledi in kontrole niso potrebni. Živim dokaj normalno, razen brezstresno na žalost ne morem živeti. Bolečina se res ponavadi pojavlja ob stresu ali naporu. Takrat me zelo zbada in mi zmanjkuje sape. Zadnji mesec pa so se mi začeli pojavljati zvečer med spanjem napadi zelo hitrega bitja srca, ki so včasih trajali tudi več kot eno uro, vse tja do štiri ure, čedalje pogosteje pa se mi je začelo pojavljati tudi to, da mi zmanjkuje sape, počutim se kot da mi je vrat zelo otekel in me duši. Kaj se dogaja z mano? Ali mislite, da se je moje stanje poslabšalo. Ali mislite, da bi ponovno morala prositi za nov UZ srca?

Vsebina vašega dopisa kaže na težave zaradi pretiranih duševnih obremenitev (neskladja v domačem okolju ali na delovnem mestu, čezmerne duševne obremenitve, brezposelnost, ekonomski problemi, itd.). Skušajte se izogniti stresnim situacijam. Napadi hitrega bitja srca niso nevarni, so pa moteči. Priporočil bi vam čim bolj zdrav način življenja, kamor sodijo tudi polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden (v vsakem vremenu), zadostni nočni počitki in tudi blaga pomirjevala (na primer tablete Persen, ki so vprosti prodaji ali zdravila na zdravniški recept).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close