Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Razlaga izvida ter nasvet.

Razlaga izvida ter nasvet.

Pozdravljeni.
Stara sem 28 let in imam mali kupček zdravstvenih težav. Približno leto dni nazaj, sem kočala na urgenci sredi noči, z visokim srčnim utripom (cca 125) in občutkom, da bom padla v nezavest. Krvni testi so pokazali da imam težave s ščitnico (hipotiroza – Hashimotov tiroiditis). Predpisali so mi Euthyrox, vendar so se težave nadaljevale. Občutek omedlevice je bil prisoten celo poletje, prav tako pa tudi hiter srčni utrip (med 85 in 100 utripov na minuto).
Kardiologinja kateri sem takrat prišla v obravnavo, je rekla da vidi manjše spremembe na EKGju, ter mi je predpisala Concor in Plavix. Zakaj Plavix mi zdravnica ni znala razližiti prav tako mi ni znala ali pa hotela povedati kakšne spremembe na EKGju je videla. Opravila sem tudi UZ srca in obremenitveno testiranje, ki sta bila oba ok. Cca septembra sem opustila jemanje Concorja saj sem imela srčni utrip okoli 40, ter Plavixa ker sem začela dobivati modrice po telesu. Kardiologinja se je strinjala, da lahko preneham jemati oba zdravila.
Malo za tem, mi je tiolog priporočil menjavo kardiologa, tako da sem zaprosila za datum na UKCju. Težave z občutkom omedlevice so se umirile čez zimo, pojavila pa se je nova težava. Na sprehodih se mi je začelo pojavljanti preskakovanje utripa. Težavo sem začela opažati konec decembra. Na začetku je bilo samo na večji obremenitvi, sedaj pa ne morem sprehoditi niti 100 metrov. Prisotna je tudi zadihanost in vrtoglavica.
Ponovni pregled pri kardiologu je pokazal ponovne spremembe v EKGju.
Izvid pa se glasi:
sinusna tahikardija, 100/min, inverzni T valovi v II., III., AVF in v V3 do V6, QTC 450ms
Sedaj čakam na datum za MR srca, 24 holter in pa ponovno obremenitveno testiranje.

Prav tako pa že kakšnih 6-7 mesecev opažam, da čutim močnejši srči utrip po telesu, ter v trebuhu, natančneje okoli popka. Predvsem kadar ležim na trebuhu pred spanjem. Nisem prav zelo suhe postave (55kg – 161cm), imam pa občutek, da sem zaradi vseh težav v zadnjem letu postala malo preveč pozorna na bitje srca.

Prosila bi, če mi lahko svetujete glede moje situacije, ter tazložite pomen zadnjega izvida.

V dopisu ste navedli tudi EKG- izvid, ki ni normalen. Vprašal bi vas ali ga je vaš kardiolog že videl. Izvid je sumljiv za vnetje srčne mišice. Rad bi ga primerjal z izvidon EKG pred enim letom.Sedaj so v ospredju prezgodnji utripi (ekstrasistole), ki vas precej motijo in so lahko posledica stresnih vplivov. Proti njihovem ponavljanju priporočamo različna zdravila. Več krat dosežemo zboljšanje že z blagimi pomirjevali (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Upam, da boste kmalu prišli do pregleda pri kardiologu. Drago mi bo, če se boste oglasili po pregledu. Srečno

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za vaš odgovor.
EKG izvid narejen v Juliju 2017 (ob terapiji z Concor – 1,25 na dan):
Sinusni ritem 70/min, vertikalna srčna os, negativen T val v D3, motnje repolarizacije tudi anterolateralno.

Pri kardiologu sem bila prejšnji teden in mislim, da bom imela naslednji pregled šele po opravljenem MR, za katerega še zmeraj čakam na datum.

nova
Uredništvo priporoča

Zaradi izvida EKG je potreben posvet pri kardiologu. Če sem pravilno razumel ste že naročeni na pregled pri njem. Upam, da boste kmalu prišli na vrsto. Drago mi bo če mi boste sporočili izvid. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spostovani!
Potrebujem pomoc … too much complicated so pisani tej izvidi, za laike znanstvena fantastika 🙂
Citiram izvid spec.internist-kardiolog UZ srca: Bolecina v prsnem kosu ne imponira kot tipicna stenokardija,bolj je odvisna od polozaja telesa, pojavlja se v predelu epigastrija.Nima dejavnike tveganja ki bi bili za koronarno bolezen srca. Ugotovim LA in DA 3,6cm, area 16 cm2, AML 2,1, mitralna regurgitacija je prisotna v hemodinamsko nepomembni stopnji, je 0-1+, frakcije pod 10%. Ima ohranjeno sistolno funkcijo levega prekata z iztisnim delezem srca okrog 70%, E/A 1,0, diastolne disfunkcije levega prekata nima. Perikard je brez proste tekocine nezadebeljen, aorta 3,3cm, separacija 2,0cm, ni razsirjena. Desni prekat je 2,2cm, ni povecan, levi 2,2cm in 4,4cm, debelina sten srca je 1,0cm, hipertrofije levega prekata nima. Atrija okrog 3,5cm, nepovecana. RVSP 17+CVP, pljucne hipertenzije nima. Levi prekat se primerno krci, segmentnih izpadov krcljivosti ni videti, EF je preko 60%. EKG: sinusni ritem, fr.66/min, nima znakov ishemije lezije, motnje ritma nima in prevodne motnje nima.

V osnovi razumem da je izvid ok. Sicer osebno se pocutim ok. Imam 35let in 80kg.

Zanima me ce prav razumem a EKG zna oceniti ce gre za aritmijo srca oz.neenakomerno bitje?
Doma imam merilec krvnega pritiska ki ima to funkcijo katera zazna aritmije srca in se ta znakec pac prikaze.
Se pravi lahko imamo ljudje aritmijo pa tega sploh ne vemo?
No ker drugih znakov na svojem telesu in v pocutju ne opazim.
Pa sem brala gradivo na temo kaj ke aritmija samo jaz simptomov aritmije pri sebi ne opazam.
Pa ker sem panik ane pol sem z domacin merilcem vsem izmerila pritisk 🙂 vsem 5je pokazal znakec aritmija razen 2. Se pravi lahko imas aritmijo pa ne ves no da vas tako vprasam? Lahko sama od sebe izzveni ali se stopnjuje?
Bom hvalezna,ce dodate se vas komentar na izvid UZ srca in moja vprasanja. Lep vecer.

Kot ste pravilno napisali, imate zdravo srce, ki ima občasno prezgodnje utripe (ekstrasistole) in jih ne čutite.
Seznam vzrokov za pojavljanje ekstrasistol pri zdravem srcu je zelo dolg: trenutna živčna napetost, spremembe vremena, ciklus menstruacije, kajenje, čezmerno pitje kave itd. Če boste še registrirali ali čutili navedeno motnjo jo lahko poizusite zavreti z zdravim načinom življenja, izogibanjem stresnim situacijam in z morebitno podporo blagih pomirjeval. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni

Kot otrok sem bil operiran zaradi subaortnega vsd-ja, s prolapsom desnega koronarnega lističa. Operiran sem bil v starosti začetek 7 leta, sedaj sem star 21 let in se počutim vrhunsko. Na 3 leta opravljam preglede, ampak ker sem tekmovalen športnik opravljam vsako leto, in rezultati pregleda so vrhunski. Funkcija srca, arotne zaklopke, tlak, utripi, sistolična in diastolična funkcija sta povsem normalni. Vendar me zanima nekaj, namreč po operaciji eno 2-3 leta je bila prisotna majhna aortna regurgitacija, nato pa ko sem začel redno športati je to izginilo vse do danes, sepravi da že več kot 10 let ni aortne regurgitacije. Zanima me ali se lahko spet kar naenkrat pojavijo težave s tem ? Baje da se nebi smele. Toda zanima me še vaše mnenje .?
LP

Regurgitacija lahko ostane majhna vse življenje in je v takem primeru brez hemodinamskih motenj . Na njeno morebitno napredovanje vplivajo številni dejavniki (telesne obremenitve, genski vplivi, različne bolezni)

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni!
Spet bi rabila razlago izvida.

Avgusta sem končno opravila 24urni holter, ter danes prejela obvestilo od kardiologa.
Ugotovili pa so da je sinusni ritem z normalnim razponom ferkvenc. V času aktivnosti je bilo v EKG prisotnih nekaj ventrikularnih ES.

Ali mi lahko prosim razložite, kaj pomenijo ventrikularne ES?
Namreč, čakam še na MR srca s kontrastom, zato posveta pri svojem kardiologu še nekaj časa ne bom imela.

Najlepša hvala vnaprej!

Ventrikularne ES = prezgodni srčni utripi, ki se sprožijo v prekatih. Taki napadi so lahko prisotni pri zdravih in bolnih srcih.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan. Verjetno so v odpustnem pismu iz bolnišnice odgovori na vsa vaša vprašanja. Vsi opravljeni rezi so že zaceljeni.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovori že poslani.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovori že poslani.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Odgovor že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Že poslan.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close