Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija PROSIM ZA RAZLAGA IZVIDA

PROSIM ZA RAZLAGA IZVIDA

Spoštovani!

Po pregledu pri kardiologu sem bil napoten na UZ srca in sem ga pred kratkim tudi opravil.
Včeraj sem prejel izvid, ki pa ga jaz seveda čisto nič ne razumem, zato Vas prosim za razlago na enostaven, meni razumljiv način.

IZVID

PR 150/78, višina 180, teža 93.
EKG: sinusni ritem, frek. med 52 in 58/min, sposameznimi monotopnimi VES s kompezatorno pavzo.

Dimenzije:
Aorte 3.0, levi atrij 6.3 (6,0 x 4.8), desni atrij 5.0 x 4.4, indeks volumna levega atrija 37 ml/m2.
Levi prekat EDD 5.8, ESD 3.4,, IVS 1.2 do 1.4, zadnja stena 1.2 do 1.4, EF 72%, FS 42%.

MNENJE
Sistolična funkcija levega prekata je ohranjena, velikost le tega je mejno povečana, segmentnih motenj krčljivosti ni. Tkivni doppler govori za začetno disfunkciji. E: 4.0, S: 4.9, E/E: 11.4.
Zmerno povečan sta preddvora izraziteje levi.

Mitralna zaklopka ima hiperehogena oba dva lističa, prisotna je centralna blaga do zmerna regugitacija, homodinamsko nepomembna, E: 0.45, A 0.68, E/A 0.67.

Aortna zaklopka trolistna, brez večjih morfoloških sprememb, V max. 1.40m/s, maksimalni gradient 7.95. VTI 33, iztočni trakt VTI 20,1 ob frekvenci 53, ocenjena AVA 3.0 cm2.
Pulmonalna zaklopka: akceleracijski čas 152ms.

Trikuspidalna zaklopka:blaga regurgitacija. Indirektno merjen tlak v pljučni arteriji je 22 mmHg, vena cava je relativno ozka okrog 10 mm in kolabira. Minimalna perikardialna špranja za desnim preddvorom do 0,6 cm, prav toliko za levim prekatom, vtočnih motenj to ne predstavlja.

ZAKLJUČEK:
Hipertono srce z ohranjeno sistolično funkcijo, blago povečan levi prekat z že hipertrofijo le tega, blaga do zmerna diastolična disfunkcija levega prekata. Tokrat pljučne hipertenzije ne potrdim.
.

Povem naj še, da imam težave s previsokim tlakom, za kar jemljem zdravila.

Za Vaše odgovore/nasvete vnaprej zahvaljeni!

Delovanje srca je povsem normalno, prisotne pa so blage spremembe (povečana levi preddvor in levi prekat) zaradi visokega krvnega tlaka

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close