Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Povišan spodnji krvni tlak

Povišan spodnji krvni tlak

Spoštovani dr. Cibic

Stara sem 30 let, visoka 169 cm in težka približno 57,5 kg, nekadilka, alkohola ne pijem, rada pa spijem kavico. Kar se tiče rekreacije kar precej hodim na sprehode, kaj drugega pa (zaenkrat) ne izvajam.

Moje težave so se začele nekako nekaj dni pred novim letom, ko sem se zjutraj zbudila s povišanim spodnjim krvnim tlakom, in sicer bil je kar 92, kar je zame zelo veliko. Bila sem zelo presenečena. Želela bi poudariti, da sem bila do tedaj človek z izrazito nizkim krvnim tlakom, kar pomeni da se je gibal okoli 90/65. Vedno sem imela tudi tipične simptome nizkega krvnega tlaka (omotica, utrujenost…), zato je bil ta občutek zame popolnoma nov.

Ker se stanje ni izboljšalo sem čez čas odšla k zdravnici, ki mi je takrat opravila krvne preiskave, vključno s TSH in EKG. Takrat so bili vsi izvidi brez posebnosti. Ker je bilo takratno obdobje precej stresno v mojem življenju, predvsem pritiski v službi, in tudi zaradi splošnega slabšega psihičnega počutja sem dobila predpisano Asentro 1x dnevno, zjutraj, ki mi je pomagala v smislu duševnega počutja, krvni tlak pa se praktično ni spremenil. Morda vmes nekaj dni nekoliko nižji. Ponovno sem zdravnici potožila glede mojega tlaka, vendar me nekako ni vzela preveč resno, saj pravi, da je to posledica stresa.

Ker mi to ni dalo miru sem se odločila za ponovni samoplačniški pregled krvi in tokrat bolj obsežni.

Navajam samo vrednosti, ki so izven normale:
K-Eritrociti: 5.20 (3.86-5.08) H
S-Holesterol: 6.2 (do 5.2) H
S-LDL-holesterol: 4.6 (do 3.3) H
S-TSH: 4.63 (0.27-4.20) H (presenečena saj je bil TSH pri pregledu pri zdravnici bp)
S-Kortizol: 570.3 (med 6 in 10 uro: 166-507) H
S-VitaminD, celotni: 10.12 (nad 30) L

Glede na zgoraj navedene vrednosti mi je zdravnica le dala napotnico za tirologa, vendar sem dobila datum pregleda šele naslednje leto, zato sem se odločila še za sampolačniški UZ ščitnice, ki pa je tudi bp.

Po pogovoru z zdravnico, ki je opravljala ultrazvok ščitnice mi je omenila, da pri tako mladem človeku kot sem jaz nebi pristala samo na to da je to posledica stresa in bi stvar raziskala. Omenila je tudi, da bi bilo fino pregledati kri v smislu delovanja ledvic, ki ga takrat žal nisem opravila, eventuelno pa tudi 24-urni monitoring krvnega tlaka.

Zanimivo mi je tudi, da mi nagaja samo spodnji krvni tlak, ki je bil včeraj zvečer 90, zgornjega pa imam najvišjega 115, večinoma časa nekoliko čez 100. Opazila sem tudi, da mi v mirovanju oz predvsem pri ležanju zvečer v postelji “trzajo” mišice predvsem na nogah.

Resnično ne čutim slabega duševnega počutja, imam voljo do dela, me pa tale pritisk skrbi predvsem zato, ker sem celo življenje imela nizek pritisk. Lepo vas prosim za mnenje kaj mi predlagate v nadaljevanju, hkrati pa se opravičujem za dolgo sporočilo, vendar sem le želela čimbolj natančno opisati moj problem.

Za odgovor se vam že vnaprej iskreno zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Dolgih poročil se ne bojim, bolj se kratkih.
O višini spodnjih vrednosti tlaka. Pri obravnavi vrednosti krvnega tlaka enako upoštevamo vrednosti nizkega kot visokega. Povišan sistolični krvni tlak je zelo pogost pojav in je večinoma “primaren” ali deden, to je tlak, ki je v večini primerov visokega tlaka. Povišan diastolični (spodnji) tlak pa je bolj redek kot samostojen pokazatelj bolezni (visok krvni tlak). Nekoliko vas preseneča, da imate sedaj visoke vrednosti samo spodnjega tlaka, saj ste bili do sedaj “hipotonik”. Odprto je le vprašanje ali je pri vas visok tlak “primaren” (v večini primerov dedni) ali “sekundaren” ( bolezni ščitnice, ledvic, nadledvičnih žlez, itd). Pri obeh vrstah povišanega tlaka in neodvisno ali je visok zgornji ali spodnji zdravimo z enakimi zdravili. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Dolgih poročil se ne bojim, bolj se kratkih.
O višini spodnjih vrednosti tlaka. Pri obravnavi vrednosti krvnega tlaka enako upoštevamo vrednosti nizkega kot visokega. Povišan sistolični krvni tlak je zelo pogost pojav in je večinoma “primaren” ali deden, to je tlak, ki je v večini primerov visokega tlaka. Povišan diastolični (spodnji) tlak pa je bolj redek kot samostojen pokazatelj bolezni (visok krvni tlak). Nekoliko vas preseneča, da imate sedaj visoke vrednosti samo spodnjega tlaka, saj ste bili do sedaj “hipotonik”. Odprto je le vprašanje ali je pri vas visok tlak “primaren” (v večini primerov dedni) ali “sekundaren” ( bolezni ščitnice, ledvic, nadledvičnih žlez, itd). Pri obeh vrstah povišanega tlaka in neodvisno ali je visok zgornji ali spodnji zdravimo z enakimi zdravili. Lahko mi še pišete. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,

najprej se zahvaljujem za odgovor. Naj povem, da sem dne 26. 3. 2018 samoplačniško oddala tudi kri za S-Kreatinin, ker sem tudi sama pomislila na ledvica, izvid pa je bil v mejah normale, in sicer: 87,6 (45-104). Mislite, da je to dovolj podroben pokazatelj, ali bi morala opraviti razširjeno krvno v zvezi z delovanjem ledvic?

Žal pa moja osebna zdravnica nima posluha zame, kar me zelo žalosti, saj vse to pripisuje stresu, zato tudi sama hodim okoli kot samoplačnik. Pravi da je spodnji tlak 90 ok zame, jaz pa vem, da ni, ker mi na momente zleze tudi čez 90. Zvečer oziroma ko je tišina tudi slišim nekakšno šumenje oz. piskanje v ušesih. Kadar imam povišan spodnji tlak mi je tudi nekoliko vroče in se potim v dlani. Menite, da bi bil vzrok za povišan spodnji tlak lahko tudi povečan kortizol? Ga lahko kako sama znižam? Priznam, da sem ta moment zbegana kaj naj sploh naredim. Naj grem na ponovni odvzem krvi za TSH, kortizol? Ali lahko pridem tudi na pregled (samoplačniško) k vam?

Za odgovor se vam ponovno iskreno zahvaljujem in vas lepo pozdravljam.

Izgleda, da ni vaš povišan tlak posledica bolezni ledvic, pač pa dednih vplivov ali posledica sedanjih duševnih (stresnih) vplivov. Manjka mi podatek o vrednosti tlakov ob pravilnem merjenju (meritev v sedečem položaju, tri meritve v presledkih vsaj 2 minut, v mirnem okolju,
aparat (merilec) v višini srca. Mislim, da je vaša sedanja zasrbljenost prezgodnja. Ne zanemarite ugodnega vpliva na višino krvnega tlaka rednih polurnih sprehodov (5 – 6 krat na teden) in blagih pomirjeval, na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji. Lahko pridete, po dogovoru (tel. 01. 234.7555), na posvet na sedež društva “Za srce”, Damatinova 10, Ljubljana. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close