Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Nenadne epizode hitrega bitja srca

Nenadne epizode hitrega bitja srca

Star sem 36 let, kaditi sem nehal 5 let nazaj, alkohola praktično ne pijem. Pred 20 leti sem imel prvič epizodo nenadnega hitrega bitja srca (nekje 160), ki je trajala 40 minut in je nenadno prenehala še preden sem prišel na urgenco. Takratni EKG na je bil na normalen. Izvidov nimam več, ker so bili izgubljeni v poplavah. EKG je bil normalen tudi na preventivnem v referenčni ambulanti 1 leto nazaj. Zadeva se od takrat ponavlja. Na začetku enkrat na dve tri leta, zadnje čase precej bolj pogosto (mesečno). Traja od nekaj sekund do 30 min. Drugih simptomov, razen rahlega ščemenja v glavi in mrzlih rok nimam. Občutek panike sem se navadil obvladovati. V družini imam zgodovino paničnih napadov (mati), pa tudi sam sem zadnje čase bolj rahlih živcev. Pišem samo zato, ker bi bitje srca opisal drugačno kot pri rekreaciji, kot da ne dela tu-dum, ampak po neki krivulji (drugače ne znam opisati).

Pospešeno bitje srca je prisotno pri vsaki telesni obremenitvi. Čim večja je obremenitev, toliko hitreje je bitje srca. Pospešeno bitje srca v obliki nenadnih “napadov hitrega bitja srca” pa večinoma imamo neodvisno od telesne obremenitve zaradi živčnih vplivov na srce. Take napade zdravniki imenujemo “paroksizmalna tahikardija”, za katero je značilno, da nastopi hitro bitje v mirovanju stalno z enako hitrostjo. Taki napadi nastopajo pri zdravem in bolnem srcu. Če so kratki (lahko samo nekaj sekund), počutja bolnike ne kvarijo. Kadar pa so dolgi se pojavi utrujenost.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close