Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Razbijanje srca

Razbijanje srca

Spoštovani, 19 letna hči je bila danes na urgenci, ker ji je 15 minut nenormalno močno razbijalo srce – prvih nekaj minut tako, da je tudi težje dihala, kasneje nekoliko manj, a še vedno toliko, da se je utripanje videlo od trebuha do vratu. Do takrat, ko je prišla na vrsto, se je stanje povsem umirilo. Naredili so ji EKG, izmerili pritisk – vse je bilo v mejah normale. No pritisk je bil 145/90, drugače ima zelo nizkega 90/60 včasih še manj. Ker to ni bilo prvič, sem bila pa prvič zraven, ko se je to zgodilo ( do sedaj dvakrat – za novo leto in prej še kake 3 mesece nazaj ), sem jo odpeljala na urgenco predvsem zato, da z EKG-jem preverijo delovanje srca. Če sem za prejšnje dva napada pomislila, da gre vseeno morda za panični napad, čeprav nisem videla razloga, lahko sedaj rečem, da zelo težko verjamem, da je šlo za to. Namreč ne občuti nobenega strahu, napad se je pojavil, ko sva skupaj skuhali kosilo in ravno začeli jesti, pri tem sva se zabavali, smejali – zadeva se je pojavila kot strela z jasnega. Zanima me vaše mnenje – bi bilo vseeno dobro narediti še kakšne dodatne preiskave, morda UZ srca ali kaj drugega. Moja mami je umrla pri 33 letih zaradi srčne napake – točno žal ne vem, kaj je bilo, saj sem bila takrat stara 7 let, moj oče je pri 48 letih umrl zaradi srčnega infarkta, prav tako dedek. Zato me še bolj skrbi, da ni vseeno kaj narobe, saj mi je tudi zdravnica na urgenci ( sicer splošna ) dejala, da se kake srčne napake na EKG-ju ne vidijo. Naj povem še, da ima diagnosticirano fibromialgijo in Raynaudov sindrom, zaradi česar je že tako bila napotena k veliko specialistom, da je sploh prišla do diagnoze in je težko zdaj osebno zdravnico prositi še za eno napotnico. Zato bi rada slišala še vaše mnenje – če mi boste kot strokovnjak rekli, da bi bilo dobro opraviti še dodatne preiskave, bomo vsekakor vztrajali. Najlepša hvala, lep pozdrav, zaskrbljena mama Mojca

Zelo verjetno se pri vaši hčerki ponavljajo kratki napadi hitrega, rednega bitja srca. Taki napadi se lahko ponavljajo tudi pri zdravih srcih pri duševnih obremenitvah, pri spremembah vremena, pri prizadetosti ščitnice, pri motnjah menstruacije, itd. Ni izključen vpliv sindroma Raynaud ali fibromialgije Priporočil bi UZ pregled srca in in pregled ščitnice. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor.

Lp, Mojca

nova
Uredništvo priporoča

pozdravljeni,
tudi jaz imam en problem. In sicer se mi je v zadnjih 2 tednih 4-krat zgodilo, da sem se prebudil iz spanja, ker mi je srce začelo utripati bolj intenzivno. Utrip sem čutil v grlu, vratu in bil je nekoliko povišan. ampak ne preveč, mogoče tam do 130 udarcev na minuto. to se je dogajalo 2 ali 3 minute, nato se je umirilo. Med tem dogajanjem me tudi pritisne na blato in začutim, da imam nekoliko mehke noge. Ko se mi je to zgodilo drugič, sem šel k svoji zdravnici. Dala mi je 24 urno merjenje krvnega tlaka. rezultat je bil 130/79 utrip 78. to je podatek za povprečni tlak. Naredila mi je tudi EKG in je bil normalen. ni mi dala napotnice za noben drug pregled. rekla je, naj si opazujem spremembe. star sem 33 let, visok sem 188 cm in tehtam 110 kg. redno obiskujem fitnes in imam nekaj več mišične mase. redno tudi tečem, hodim v hribe in kolesarim. Prehranjujem se zdravo (brez industrijsko predelane hrane). Počasi me začenja skrbeti. Komaj še upam it spat. Je pa res, da se mi trenutno dogaja nekaj zelo odločilnih življenjskih stvari (selitev, drugo delovno mesto, diploma) in mogoče je tukaj nekaj stresa. Naj pa omenim tudi to, da se te težave dogajajo ravno v obdobju, ko mi zobar zdravi gronulom na spodnjem zobu. dlesen se mi je tudi zagnojila, imam zatečeno. jedel sem 5 dni tudi antibiotike (amoksiklav). Je mogoče, da to kaj vpliva na celoten potek?

hvaležen vam bom za vsakaršni odgovor.

hvala in lep pozdrav

Opravičujem se za pozen odgovor. Mislim, da imate zdravo srce in živčne napetosti. Priporočam zdrav način življenja, kamor sodijo polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, izogibanje stresnim situacijam, zadostni nočni počitki. Ni izključena možnost toksičnih vplivov vnetnega procesa v ustih. Čestitam vam za veliko telesno in duševno aktivnost. Priporočam vam vsaj malo shujšati. Ni zadržkov za jemanje blagega pomirjevala, na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close