Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Komentar EKG izvida

Komentar EKG izvida

Pozdravljeni dr. Cibic,

Prosim vas za komentar EKG izvida v priponki.

Nekaj besed o meni: Star sem 32 let, 184cm/76kg, pred kratkim sem začel intenzivno trenirat tek (5-krat na teden).

EKG sem opravil zgolj preventivno. Avtomatskega izpisa na EKG ni bilo, je pa kardiolog dopisal:
– possible right atrial enlargement
– abnormal non-specific repolarization.

Ali omenjeni anomaliji opazite tudi vi? Ali je repolarizacija vidna iz zapisa ali predvidena zgolj iz zmanjšanega PR intervala?

Kolikor vem je normalna vrednost PR intervala od 120 ms do 200 ms. Ali je vrednost 116 ms problematična/nevarna?

Prejšnji preventivni EKG sem opravil pred tremi leti. Takrat je bila prisotna sinusna tahikardija in možnost povečanega levega atrija. PR interval je bil 136 ms ter osi P-R-T 69-26-50.

Ali je repolarizacija lahko posledica intenzivnega treninga in ali je problematična?

Hvala vam za odgovor in lep pozdrav!
Peter

Visoki zobci T vidni v prekordialnih odvodih kažejo na vplive živčevja na sliko EKG. Razmeroma visok in širok zobec P v drugem odvodu je lahko izraz obremenitve levega preddvora (višina krvnega tlaka?). Mislim, da ni zadržkov za športno aktivnost. Indiciran obremenitveni poizkus.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Najlepša hvala za odgovor, dr. Cibic.

Obisk zdravnika me vedno spravi v nervozo, tako da je tudi moj krvni tlak takrat povečan. Tlak izmerjen doma je v območju 125/80.

Ali je trenutni krvni tlak med izvajanjem EKG tisti, ki vpliva na obliko zobca P v drugem odvodu ali povišan tlak v daljšem časovnem obdobju, ko le ta spremeni strukturo srca?

Če razumem pravilno PR interval malenkost pod 120 ms nima nobenega kliničnega pomena?

Hvala vam tudi tokrat in lep pozdrav!

Peter

nova
Uredništvo priporoča

Razširjen zobec P kaže bolj na kronično kot pa na trenutno obremenitev.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close