Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Neobičajno gomazenje in razbijanje srca med ležanjem

Neobičajno gomazenje in razbijanje srca med ležanjem

Pozdravljeni,

vprašala bi vas za mnenje o moji težavi.
Že približno dobro leto opažam, da se mi ponoči in tudi zjutraj med ležečim položajem začnejo pojavljati VES v salvah in med tem občutim tudi nenavadno tresenje srca, tako da ne vem, ali gre tudi za priduženo A fibrilacijo ali ne. Vsakič imam tudi prisotne težave z napihovanjem oz. občutim zgago po požiralniku, nakar gredo od mene vetrovi. Ali lahko napihnjenost oz pritisk iz prebavil sproži začasno A fibrilacijo? Med napadom se počutim telečjo, dobim mehke noge in roke, v žrelu me stiska, pokašljujem (želodčna kislina?), srce pa tako vibrira in VES so tako moteče, da v ležečem položaju ne zdržim več kot kako minuto. Po celem prsnem košu in rokah občutim mravljinčenje oz. kožne parestezije, kakor mi je rekel zdravnik. Čim se usedem ali vstanem, vibriranje kmalu poneha. S preteklimi EKGji imam dokazane zelo pogoste VES in sinusno aritmijo. Med vsakim snemanjem je bilo srce dokaj v redu, nikoli mi niso ujeli “napada”, kar pa ne pomeni, da napadov ni. Sem čokate postave in se trudim tudi shujšati. Bi bil holter smiseln ali ne?

O delovanju srca pove mnogo več preiskava po Holterju kot običajen posnetek EKG.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani, se navezujem na to temo. Tudi jaz imam podobne težave. Istočasno z napihovanjem imam zelo neredno bitje srca, hitro in s preskoki, tudi predno grem na stranišče imam zelo hiter utrip. Gospe niste odgovorili ali zrak v prebavilih lahko povzroča Af, in sploh kako so povezane tezave s prebavili in s srcem. Hvala za odgovor in veliko zdravja v 2018 vam želim.

nova
Uredništvo priporoča

Kot sem že napisal, preiskava po Holterju “pove” mnogo več kot kratko snemanje pri rutinskem EKG. Pri nepravilnem delovanju srca ugotavljamo več vrst motenj (posamezni prezgodnji utripi (preddvorne in prekatne ekstrasistole), napadi rednega hitrega bitja srca, napadi povsem nerednega bitja srca (atrijska fibrilacija). Vse navedene motnje nastopajo pri “zdravih” in bolnih srcih (stresi, telesne obremenitve, motnje v prebavilih, menstruacijske motnje, spremembe vremena, virusna vnetja, itd.). Proti nastopu nerednih utripov so danes na voljo različna zdravila (sedativi (pomirjevala), antiaritmiki in operativni posegi).

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Napisali ste, da pri ležanju več krat občutite gomazenje v prsnem košu Prosite izbranega zdravnika, da vas pošlje na snemanje EKG. Morda bo nastopila motnja (gomazenje) že po kratkem ležanju. Mislim, da nastopi gomazenje ob napadu nerednega bitja srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Spoštovani g. BORIS CIBIC!

Najprej bi se vam raz zahvalil za vso pomoč ki jo nudite na tem forumu.

Star sem 33 let, malo močnejše postave, imam rahlo povišan krvni tlak,kateri pa že pada saj sem.na dieti.
Težavo pa imam z izredno močnim(nikoli hitrim) in vidnim bitjem srca, le ta se vcasih stopnjuje in potem zmanjšuje.
Primer ko držim neko stvar v roki se roka trese po srčnem utripu, slušalk sploh nemorem imeti v ušesih tako izrazito je vcasih bitje srca, utrip je viden levo v prstnem košu, vratu trebuhu in levi roki. Punca pravi vcasih da sploh nemore spat ob meni saj se celi tresem po ritmu srca. Osebni zdravnik mi je pred letom dni dejal da je to posledica stresa in da bo minilo, čeprav sem mu izrecno povedal, da imam dobro sluzbo ki jo z veseljem opravljam, fizično srednje zahtevno in zelo dobro urejene družinske odnose in da stresnega življenja praktično nimam.
Opravil je Ekg ter poslušanje srca.
Rekel je da je stanje v mejah normale.
Naj se povem to da imam povprečni srčni utrip 60.

Hvala za zaupanje. Rad bi vam pomagal, imam pa premalo podatkov. Zelo verjetno imate napade prezgodnjih srčnih utripov, ki so zelo moteči, vendar ne nevarni. Lahko pride do takih napadov tudi pri zdravem srcu. V veliki večini primerov se taki napadi ponavljajo pri mladih ljudeh zaradi neznanih (?) vzrokov. Včasih zadostujejo (?) majhno sekiranje, žalost, razočaranje, velik dobitek na stavah, spremembe okolja ali vremena, majhne napetosti v družbi ali v privatnem življenju, prehladi, kajenje, čezmerno pitje kave ali alkohola, nezadostno zdravljenje visokega tlaka in še bi lahko našteval. Za točno ugotovitev diagnoze je potrebno 24-urno snemanje EKG. Na srečo je to potrebno malo krat, saj uspemo zboljšati stanje že z mahnimi ukrepi: bolnikom priporočamo zdrav način življenja (nekajenje, zmernost v uživanju kave in alkohola, zadostni nočni počitki, izogibanje stresnim situacijam, redni polurni sprehodi, delno s ospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden in po potrebi jemanje blagih pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

zopet se vam oglašam glede mojih težav. Naj vam povem, da sem se odločila, da v kratkem opravim samoplačniški pregled pri kardiologu, saj se moje težave ne nehajo. Zanimivo je to, da se mi v budnem stanju oz kadar sem pokonci, utrip na zapestju po kaki minuti merjenja pulza “izgublja”, kakor da se žila skrije ali pa da se krvni tlak zmanjša. Če tlak zmerim, je sicer v normalnem območju (sistola 120-130, diastola 75-90), se mi pa občasno dogaja, da je pri prvi tlačni meritvi prvi udarec zelo močan (čutim ga v prsih, kako butne – palpitacija ob VES?) in rivaroči takrat pokaže vrednost okoli 160, pri drugi meritvi pa je tlak npr. 120/75 (vsi pravijo, da je treba tlak meriti 3x zapored ob krajši pavzi med posameznimi meritvami). Se mi pa zadnje dni vsako jutro dogaja stopnjevano gomazenje, ki sem ga opisala že prejšnjič (srce se “kotali”, žgečka me vse od vratu do stranskih reber in želodca, ampak samo po levi strani telesa. Pojav se sproži med ležanjem na boku, praviloma levem, včasih pa tudi med ležanjem na desnem boku. Včeraj zjutraj sem prav čakala, koliko časa bo stvar trajala, in je trajalo kake pol ure brez prave možnosti, da bi se gomazenje ustavilo, reč pa sem prekinila tako, da sem (kakor vedno) vstala iz nadležnega telesnega položaja in je pojav izginil. Zdi se mi že prav hecno. Opažam tudi, da opisano gomazenje prehaja tudi na hrbet med lopaticama. Je to lahko posledica dogajanja v hrbtenici? imam namreč kronične bolečine v hrbtu, razne mišične krče tik ob hrbtenici. Kadar ležim na boku “zgužvana” (prsni koš stisnjen skupaj, rama blizu druge rame), lahko že prav napovem, kaj se bo dogajalo.
Kakor sem rekla, v kratkem grem h kardiologu na celostno obravnavo, pa bomo videli. Skrbi me, ali imam AF, ampak v mojem primeru bi se pojavljala samo med ležanjem, pa še to v jutranjih urah (ko se zdramim in se telo čez kako minuto “prebudi”, vse skupaj občutim, kakor da sem “vržena” v beli dan). Gre lahko za vzdražene živce prsnega koša? Ravno prejle sem brala vaš dopis nekemu dekletu, ki je sicer imelo bolečine v prsnem košu, in ste opisovali možnost vzdraženosti živčevja v predelu toraksa. Pri meni gomazenje občutim kot nekakšno “tresenje” oz. globinsko trzanje prsnega koša na “dolge staze”. Podobnih težav nisem zasledila še pri nikomer na forumu, pa tudi ne pri ljudeh iz vsakdanjega življenja, moja mama je sicer zdravnica v pokoju, pa mi pravi, da se preveč opazujem (??). Ampak težave so in rada bi razčistila, za kaj gre. Hvala bogu, če ni nič posebnega.

Hvala za odgovor!

Hvala za zaupanje. Ponovno sem prebral vaš prvi dopis in moj odgovor. Kljub pisani simptomatiki bi težko posumil na kronično organsko bolezen srca ali živčevja. Verjetno gre za funkcionalne motnje zaradi srtresnih vplivov. Priporočil bi preiskavo krvi (sedimentacijo krvi, krvni sladkor,..) in od medikamentov blaga pomirjevala). Zelo priporočam zdrav način življenja (gibanje, obvladovanje stresnih (fizičnih in duševnih) obremenitev, itd.). Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Hvala za zaupanje. Ponovno sem prebral vaš prvi dopis in moj odgovor. Kljub pisani simptomatiki bi težko posumil na kronično organsko bolezen srca ali živčevja. Verjetno gre za funkcionalne motnje zaradi srtresnih vplivov. Priporočil bi preiskavo krvi (sedimentacijo krvi, krvni sladkor,..) in od medikamentov blaga pomirjevala). Zelo priporočam zdrav način življenja (gibanje, obvladovanje stresnih (fizičnih in duševnih) obremenitev, itd.). Lahko mi še pišete.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

končno so mi opravili pregled s Holterjem, in rezultati so sledeči: srednje pogosto pojavljajoče se VES (9100 v 24h), med spanjem pa občasni trigemini in idioventrikularni ritem. Vse ostalo mi je jasno, edino kar me zanima, je to, kaj pomeni idioventrikularni ritem. Zasledila sem marsikaj o tem, a pri meni ne gre za kako popuščanje srca ali za preboleli infarkt. Edino, zaradi česar so me okregali, je povečana telesna teža, v igri pa so tudi prebavila (svetovali so mi preiskave glede GERB, rahel občasni refluks sicer imam, ampak mislim, da prave hiatus hernije nimam, ščitnica pa je tudi v redu). V glavnem pravijo, da česa hujšega ni, odločam pa se, ali naj poskusim s predlaganim Nebiletom. Brala sem, da antiaritmiki v primerih, podobnih mojemu, večkrat sploh ne pomagajo … Pred leti sem imela nekakšen infekt, ob katerem se mi je izločal troponin I ultra, vendar miokarditisa niso dokazali, bila sem 10 dni v bolnišnici na preiskavah in opazovanju, stara 29 let. Morda sem imela posledice po preboleli mononukleozi (pol leta pred tem) ali pa mi je škodoval kak coxsackie virus? Mikrobiološke preiskave so bile vse negativne … Takrat so mi zaradi tahikardije in ekstrasistol (ob sumu na infarkt oz. miokarditis) uvedli Byol, a po Byolu se utrip ni prav nič upočasnil, padel pa mi je tlak, da sploh nisem mogla hoditi, lotevala se me je vrtoglavica, čutila sem šibkost v nogah, itd., zato se sprašujem, ali je Nebilet sploh primeren zame. UZ srca so mi v življenju opravili 3x, nazadnje pred mesecem dni, in izvidi so ok. Nisem pa še dala preiskati kateholaminov. Bi bilo to smiselno? Že vnaprej vem, da bodo skoraj gotovo v redu. Kje naj iščemo vzrok za moje VES? Simpatično vegetativno živčevje?

Na srečo rednega bitja srca ne zaznavamo, sicer bi mnogo krat težko ločili rednega od nerednega bitja. Sedaj pa še kar ločimo ali gre za posamezne prezgodnje utripe (ekstrasistole), ali za pospešeno redno bitje srca (tahikardija), ali za počasno redno bitje srca (bradikardija), ali pa za popolnoma neredno bitje srca. (atrijska fibrilacija) . Pospešeno bitje nastane ob telesnih, včasih tudi ob psihičnih obremenitvah. Posamezne ekstrasistole nastanejo pri bolnih srcih in pri zdravih srcih zaradi psihičnih vzrokov. Povsem neredno bitje nastane pri organskih boleznih srca. Vse navedne motnje lahko nastanejo tudi zaradi pritiska polnega želodca ali nenavadnih leg srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Na srečo rednega bitja srca ne zaznavamo, sicer bi mnogo krat težko ločili rednega od nerednega bitja. Sedaj pa še kar ločimo ali gre za posamezne prezgodnje utripe (ekstrasistole), ali za pospešeno redno bitje srca (tahikardija), ali za počasno redno bitje srca (bradikardija), ali pa za popolnoma neredno bitje srca. (atrijska fibrilacija) . Pospešeno bitje nastane ob telesnih, včasih tudi ob psihičnih obremenitvah. Posamezne ekstrasistole nastanejo pri bolnih srcih in pri zdravih srcih zaradi psihičnih vzrokov. Povsem neredno bitje nastane pri organskih boleznih srca. Vse navedne motnje lahko nastanejo tudi zaradi pritiska polnega želodca ali nenavadnih leg telesa in srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Na srečo rednega bitja srca ne zaznavamo, sicer bi mnogo krat težko ločili rednega od nerednega bitja. Sedaj pa še kar ločimo ali gre za posamezne prezgodnje utripe (ekstrasistole), ali za pospešeno redno bitje srca (tahikardija), ali za počasno redno bitje srca (bradikardija), ali pa za popolnoma neredno bitje srca. (atrijska fibrilacija) . Pospešeno bitje nastane ob telesnih, včasih tudi ob psihičnih obremenitvah. Posamezne ekstrasistole nastanejo pri bolnih srcih in pri zdravih srcih zaradi psihičnih vzrokov. Povsem neredno bitje nastane pri organskih boleznih srca. Vse navedne motnje lahko nastanejo tudi zaradi pritiska polnega želodca ali nenavadnih leg telesa in srca.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close