Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Aritmija Srca

Aritmija Srca

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem bil v bolnišnici na pregledih za srce. Naredili so mi EKG na katerem je bilo vse vredu, mirili so mi tudi 24 urni EKG in naredili mi bojo še UZ srca. Izvide 24 urnega EKG sem ze prejel na dom in bi prosil za obrazložitev izvidov, ker ne razumem, kaj je v njih opisano. Izvid 24urnega EKG:

” V 23-tih urah in 27 minutah je bilo posnetih 105.908 QRS kompleksov. V času snemanja se je gibal srčni utrip od 43 udarcev/min ponoči do 185 udarcev/min ob fizični obremenitvi.
Povprečen srčni utrip v času preizkave: 76 udarcev/min.
Tahikardija s frekvenco nad 120 udarcev/min je bila zabeležena v 4% celotnega časa v povezavi z fizičnim naporom. Šlo je za sinusno tahikardijo. Bradikardija s fr. pod 50 udarcev/min je bila zabeležena v 11% celotnega časa v glavnem ponoči.
Najnižji srčni utrip: 43 udarcev/min – sinusna bradikardija.
V posnetku sta vidni tudi dve pavzi v nočnem času, in sicer 2.1 in 2.2 sekundi. Obakrat je do pavze prišlo zaradi zablokiranega QRS kompleksa, brez predhodnega podaljšanja PQ dobe.
Ektopična aktivnost je izrazito nizka, vidni sta le dve ventrikularni in tri supraventrikularne izolirane ekstrasistole.
Opisanih je tudi 6 elevacij ST spojnice v CH1 ( ascendentnih ).”

Najlepša vam hvala za odgovore.

Lep pozdrav

Kot pričakovano je bila srčna fekvenca ponoči nizka in povečana pri obremenitvi. Zelo redki so prezgodnji utripi delno iz prekatov in delno iz preddvorov. Dva krat dvosekundna pavza. Izvid v normalnih mejah.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni
Tudi jaz imam tezavo z aritmijo. In sicer: dogaja se mi, da mi srce bije hitro ali pa pocasi, zraven pa preskakuje. Sedaj se mi ze 2 noci zaporedoma dogaja da me to celo prebudi. Tudi ko se pripognem mi vcasih preskoci in potem nekajkrat mocno udari. Vcasih zacutim tudi kot nekaksen krc pri srcu ali trepet. Zanima me ali je mozno da aritmija nastane zaradi hrbtenice oziroma bolecin v ramenskem delu in zgornjem delu hrbtenice? Tudi vrti se mi pogosto.
Ali je aritmija povezana tudi s tem, da ze nekaj dni obcutim nekaksen cmok v grlu,ki ga ne morem odpraviti. Zelo globoko tudi poziram, a ga nikamor ne spravim. Zdi se mi tudi kot da se mi nabira neka sluz v grlu ki je ne morem pozreti. Aritmija me zelo moti in me zanima kako zelo je to nevarno kar se mi dogaja? To je sedaj ze vsakodnevno prisotno in mi otezuje zivljenje. Ali moram k zdravniku?
Vcasih ne morem prav vdihniti ko se mi pojavi aritmija in ostajam brez zraka. Vcasih pa obcutim tudi kot da kaksno sekundo ne srce ne udari, potem pa tako mocno da ga cutim v grlu in trebuhu. Kaj se dogaja? Prosim za nasvete

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za zaupanje. Bodite brez skrbi. V dopisu ni podatkov, ki bi kazali na organsko prizadetost srca. Morda ste že kdaj videli sliko srca, na kateri so prikazani živci, ki potekajo pod površino in v globini srca. Jih je toliko, da ni brez živcev niti najmanjša površina srca. Živci srca potekajo v hrbtni mozek in naprej v posebne centre v možganih. Vse navedene živce imenujemo z besedno zvezo “vegetativno živčevje”, ki stalno deluje. Pri popolnoma zdravem človeku in zdravem okolju, delovanja vegetativnega živčevja ne čutimo, čutimo ga pa v neštetih prilikah (vplivi tobaka, vplivi kave, duševne obremenitve, razburjenje, spremembe vremena, pri ženskah motene menstruacije, gensko pogojena preobčutljivost, nezdrav način življenja, itd). Pri vas so prisotni mnogi znaki, ki kažejo na reakcijo vegetativnega živčevja (krči in bolečine pri srcu, prezgodnji utripi srca (ekstrasistole), napadi nerednega bitja ali pospešeno bitje srca, cmok v grlu, občutek nepravilnega dihanja, nenavadna lega telesa, itd.) Pri zdravljenju prizadetosti vegetativnega živčevja je pomembno sodelovanje bolnika (zdrav način življenja, redni polurni sprehodi delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden, nekajenje, omejeno uživanje kave in alkohola, izogibanje čezmernim telesnim in živčnim obremenitvam, zadostni nočni počitki, itd.). Mnogo krat bolnikom tudi predpišemo blaga pomirjevala, na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji ali “anksiolitike” na zdravniški recept. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

POZDRAVLJENI
Tudi jaz se soočam z aritmijo že skoraj 3 leta (VES, bigeminus, trigeminus). Stara sem 36 let, ne kadim, ne alkohol,ne predebela, aktivna.
Poleg različnih ukrepov, da bi aritmijo ustavila, me zanima to, zakaj se pri meni aritmija pojavi, ko stojim. Če se uležem izzveni. Tudi če sedim, se aritmije umirijo. Obvezno se pojavijo zv.ko se grem tuširat! Zakaj?
Ponoči spim kar mirno, zj.pa takoj ko vstanem, težak občutek v želodcu in takoj aritmije, ki trajajo lahko več ur, včasih pa hitro izzvenijo. Prav tako čez dan. V terapiji imam Darob mite, ki pa ga ne vzamem če nimam težav. Ko sem ga jemala redno sem bila bradikardna 35 utripov/min. Zamenjala sem že več različnih tablet ampak sem po vseh preveč bradikardna.
Hvala za odgovor!

Naše srce nima v prsnem košu stalno iste lege. Izgleda, da je pri vas zadostna manjša sprememba lege, da nastopi dražljaj, ki sproži neredne utripe (ekstrasistole). Izgleda, da je to stanje prisotno šele nekaj časa. Stanje ni nevarno, morda je moteče. Ste morda postali bolj suhi? Ker postanete bradikardna po darobu poizkusite učinek pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji), ki ne zmanjšajo srčne frekvence tako močno kot darob.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Naše srce nima v prsnem košu stalno iste lege. Izgleda, da je pri vas zadostna manjša sprememba lege, da nastopi dražljaj, ki sproži neredne utripe (ekstrasistole). Izgleda, da je to stanje prisotno šele nekaj časa. Stanje ni nevarno, morda je moteče. Ste morda postali bolj suhi? Ker postanete bradikardna po darobu poizkusite učinek pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji), ki ne zmanjšajo srčne frekvence tako močno kot darob.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni,

tudi meni se že kar nekaj časa pesti aritmija. Občutek je tak, kot da srce vzame zalet, utrip zmanjka in potem močno udari. Pojavlja se vsakodnevno, sedaj že vsaj pol leta redno (sicer že vsaj dve leti, morda več), včasih zgolj parkrat dnevno, včasih večkrat zaporedoma v roku nekaj minut. Pojavlja se tako v gibanju kot v mirovanju. Navadno sem celo bolj opazila v mirovanju, sedaj pa jo vedno večkrat začutim ko se na primer vozim s kolesom, takrat v krajših intervalih.

Stara sem 31 let in sem kadilka (delam na tem, da preneham). Gibam zmerno, imam relatovno nizek pritisk in normalno telesno težo. Sem nekoliko bolj anskizen tip človeka, pred 2 leti sem doživela prvič močan panični napad (prepričana sem bila da imam infarkt) in posledično še nekaj njih kasneje, sedaj sicer že nekaj časa ni bilo nobenega. Od takrat sem prenehala piti kavo oz. včasih spijem samo kakšen požirek (simulira namreč panični napad), zgolj zeleni čaj v zelo blagi obliki. Pred tem se pa s kavo in energijskimi pijačami včasih kar pretiravala, saj sem bila povseb brez energije. Zaradi težave z aritmijo sem pred kakšnim letom že bila pri zdravniku, EKG vedno pokaže uredu (takrat sicer nikoli nisem začutila aritmije), ščitnica in kri ok. Morda je vse skupaj povezano z anksioznostjo, pa vendar me skrbi, da je težava drugje. Dogaja se tudi, da me tišči v prsih in tudi zaradi slednjega sem bila pri zdravniku, ampak ponovno vse bp.

Še ne pol leta nazaj mi je umrl oče nenadne smrti, zaradi srčne kapi. Pred leti je imel tudi že infarkt in nekaj mesecev pred smrtjo so se mu pojavljale aritmije, vendar pri zdravniku nikoli ni nič pokazalo. Srčni bolnik je bil tudi moj dedek, težave z aretmijo pa je imela pred leti tudi moja mati. Resno me skrbi, da je kaj narobe in da je morda kaj dednega. Razumem sicer, da se lahko težave pojavijo ob stresu – smrt očeta, menjava službe – vendar se mi zdi, da težava vseeno traja že predolgo. Prosim za nasvet.

Hvala in lp

Navedli ste, da se pri vas¸že nekaj časa , pogostoma pojavljajo prezgodnji srčni utripi, ki vas duševno kar vznemirjajo zaradi suma, da so nevarni. Mislim, da je skrb odveč, kljub podatku, da so nekateri vaši ožji svojci bili srčni bolniki. Glede na vašo starost (31 let) in vašo anksioznost odpade sum, da bi bili prezgodnji utripi (ekstrasistole) znaki organske bolezni srca. Izgleda, da enako misli tudi vaša zdravnica. Mislim, da ne živite zdravo življenje (nerazpoloženje v službi ali v domačem okolju, prevelike duševne obremenitve, kajenje, morda nezadostni nočni počitki, itd.). Priporočam, da opustite kajenje in, da čimveč skrbite za zdrav način življenja (zdrava uravnotežena prehrana, izogibanje stresnim situacijam, redni polurni sprehodi, delno s pospešeno hojo 5 – 6 krat na teden). Če vas vaša zdravnica do sedaj še ni nikoli poslala na posvet h kardiologu, verjetno bo posvet koristen. Ni zadržkov za jemanje blagih pomirjeval, na pr. tablete Persen, ki so v prosti rodaji.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Pozdravljeni.
Tudi jaz imam tezave z aritmijo. Naj vam opisem:
Pojavlja se mi ze kar nekaj casa, a to je bilo mogoce 1x na mesec, da mi je srce preskocilo, za sekundo ali dve prenehalo biti, nato pa mocno udarilo. To stanje se je ponovilo v taksnem vrstnem redu ene 3x, nato prenehalo.
Sedaj pa se mi ze eno leto dogaja, da se mi aritmija vsakodnevno pojavlja. Ob tem ostanem vcasih brez zraka, tezko govorim in tezko diham.
Zanima me, ali je mozno, da aritmijo povzroca kaksna alergija? Ali pa astma???
Zakaj se mi zadnje case pojavlja tudi vrtoglavica, vcasih obcutek da tezko govorim in tezko diham?
Hvala za vas odgovor.

Mislim, da imate zdravo srce, ki na stresne vplive reagira s prezgodnjimi utripi (ekstrasistole). Ni zadržkov za jemanje blagih pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji). Vsekakor skušajte se izogniti stresnim dejavnikom (prevelika obremenjenost na delovnem mestu, neskladja v domačem okolju, itd.). Pomemben je zdrav način življenja, ki zajema tudi redne polurne sprehode, delno s pospešeno hojo, 5 – 6 krat na teden. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

Zanimivo mi je, da se v tej temi oglašajo predvsem ženske (če ne kar izključno). Se mi zdi, da sem našla odgovor, pa vseeno.
Občasno se mi zgodi, kot bi mi vzelo sapo za sekundo ali dve, vendar ne občutim, da bi takrat srce močneje utripnilo ali preskočilo. Enkrat se mi je to zgodilo, ko sem govorila pred skupino, večinoma je pa čisto naključno, ko sedim, hodim … nikoli med športanjem. Ni nobene bolečine.
V družini imamo zgodovino infarktov in kapi zaradi strjevanja krvi, starejša sestra ima očitno malo hujšo aritmijo, preventivno jemlje aspirin in je obravnavana pri kardiologu.
Jaz sem sicer zdrava, vitka, zmerno športam, občasno sem v stresu zaradi dela, imam tudi obdobja nespečnosti, letos s tem razen posameznih noči še nisem imela težav. Sem vitka, krvni izvidi idealni, stara 50 let.

Do nedavnega sem imela nizek pritisk, zadnji dve leti imam normalnega, s športom sem si tudi očitno povečala pljučno kapaciteto (ki je bila podpovprečna in me je močno ovirala pri telesni dejavnosti – mama verižna kadilka med nosečnostjo in vse moje otroštvo).

Hvala za odgovor.

Mislim, da imate zdravo srce in, da ste lahko telesno aktivna primerno starosti.
Če mama kadi tudi v vaši prisotnosti prosite jo, da ne kadi v zaprtih prostorih, sicer podpiram vašo prošnjo.da bi mama opustila kajenje. Srečno.

Lep pozdrav! prim. Boris Cibic, dr. med. Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije www.zasrce.si

New Report

Close