Forum: Kardiologija

Bolezni srca in ožilja. Krvni tlak. Bolečine in skrb za zdravo srce.

Aritmija Srca

Odgovori Nova tema
Default avatar Japko2421 27 Dec 2017 18:30

Pozdravljeni!

Pred kratkim sem bil v bolnišnici na pregledih za srce. Naredili so mi EKG na katerem je bilo vse vredu, mirili so mi tudi 24 urni EKG in naredili mi bojo še UZ srca. Izvide 24 urnega EKG sem ze prejel na dom in bi prosil za obrazložitev izvidov, ker ne razumem, kaj je v njih opisano. Izvid 24urnega EKG:

" V 23-tih urah in 27 minutah je bilo posnetih 105.908 QRS kompleksov. V času snemanja se je gibal srčni utrip od 43 udarcev/min ponoči do 185 udarcev/min ob fizični obremenitvi.
Povprečen srčni utrip v času preizkave: 76 udarcev/min.
Tahikardija s frekvenco nad 120 udarcev/min je bila zabeležena v 4% celotnega časa v povezavi z fizičnim naporom. Šlo je za sinusno tahikardijo. Bradikardija s fr. pod 50 udarcev/min je bila zabeležena v 11% celotnega časa v glavnem ponoči.
Najnižji srčni utrip: 43 udarcev/min - sinusna bradikardija.
V posnetku sta vidni tudi dve pavzi v nočnem času, in sicer 2.1 in 2.2 sekundi. Obakrat je do pavze prišlo zaradi zablokiranega QRS kompleksa, brez predhodnega podaljšanja PQ dobe.
Ektopična aktivnost je izrazito nizka, vidni sta le dve ventrikularni in tri supraventrikularne izolirane ekstrasistole.
Opisanih je tudi 6 elevacij ST spojnice v CH1 ( ascendentnih )."

Najlepša vam hvala za odgovore.

Lep pozdrav

Odgovori Citiraj sporočilo Povezava Prijavi objavo
Avatar Boris Cibic 3 Jan 2018 14:08

Kot pričakovano je bila srčna fekvenca ponoči nizka in povečana pri obremenitvi. Zelo redki so prezgodnji utripi delno iz prekatov in delno iz preddvorov. Dva krat dvosekundna pavza. Izvid v normalnih mejah.

Lep pozdrav!

prim. Boris Cibic, dr. med.
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije
www.zasrce.si

Default avatar Sandra-aa 15 Jan 2018 13:35

Pozdravljeni
Tudi jaz imam tezavo z aritmijo. In sicer: dogaja se mi, da mi srce bije hitro ali pa pocasi, zraven pa preskakuje. Sedaj se mi ze 2 noci zaporedoma dogaja da me to celo prebudi. Tudi ko se pripognem mi vcasih preskoci in potem nekajkrat mocno udari. Vcasih zacutim tudi kot nekaksen krc pri srcu ali trepet. Zanima me ali je mozno da aritmija nastane zaradi hrbtenice oziroma bolecin v ramenskem delu in zgornjem delu hrbtenice? Tudi vrti se mi pogosto.
Ali je aritmija povezana tudi s tem, da ze nekaj dni obcutim nekaksen cmok v grlu,ki ga ne morem odpraviti. Zelo globoko tudi poziram, a ga nikamor ne spravim. Zdi se mi tudi kot da se mi nabira neka sluz v grlu ki je ne morem pozreti. Aritmija me zelo moti in me zanima kako zelo je to nevarno kar se mi dogaja? To je sedaj ze vsakodnevno prisotno in mi otezuje zivljenje. Ali moram k zdravniku?
Vcasih ne morem prav vdihniti ko se mi pojavi aritmija in ostajam brez zraka. Vcasih pa obcutim tudi kot da kaksno sekundo ne srce ne udari, potem pa tako mocno da ga cutim v grlu in trebuhu. Kaj se dogaja? Prosim za nasvete

Avatar Boris Cibic 16 Jan 2018 12:39

Hvala za zaupanje. Bodite brez skrbi. V dopisu ni podatkov, ki bi kazali na organsko prizadetost srca. Morda ste že kdaj videli sliko srca, na kateri so prikazani živci, ki potekajo pod površino in v globini srca. Jih je toliko, da ni brez živcev niti najmanjša površina srca. Živci srca potekajo v hrbtni mozek in naprej v posebne centre v možganih. Vse navedene živce imenujemo z besedno zvezo "vegetativno živčevje", ki stalno deluje. Pri popolnoma zdravem človeku in zdravem okolju, delovanja vegetativnega živčevja ne čutimo, čutimo ga pa v neštetih prilikah (vplivi tobaka, vplivi kave, duševne obremenitve, razburjenje, spremembe vremena, pri ženskah motene menstruacije, gensko pogojena preobčutljivost, nezdrav način življenja, itd). Pri vas so prisotni mnogi znaki, ki kažejo na reakcijo vegetativnega živčevja (krči in bolečine pri srcu, prezgodnji utripi srca (ekstrasistole), napadi nerednega bitja ali pospešeno bitje srca, cmok v grlu, občutek nepravilnega dihanja, nenavadna lega telesa, itd.) Pri zdravljenju prizadetosti vegetativnega živčevja je pomembno sodelovanje bolnika (zdrav način življenja, redni polurni sprehodi delno s pospešeno hojo, 5 - 6 krat na teden, nekajenje, omejeno uživanje kave in alkohola, izogibanje čezmernim telesnim in živčnim obremenitvam, zadostni nočni počitki, itd.). Mnogo krat bolnikom tudi predpišemo blaga pomirjevala, na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji ali "anksiolitike" na zdravniški recept. Srečno.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Default avatar PIKA11 28 Jan 2018 13:19

POZDRAVLJENI
Tudi jaz se soočam z aritmijo že skoraj 3 leta (VES, bigeminus, trigeminus). Stara sem 36 let, ne kadim, ne alkohol,ne predebela, aktivna.
Poleg različnih ukrepov, da bi aritmijo ustavila, me zanima to, zakaj se pri meni aritmija pojavi, ko stojim. Če se uležem izzveni. Tudi če sedim, se aritmije umirijo. Obvezno se pojavijo zv.ko se grem tuširat! Zakaj?
Ponoči spim kar mirno, zj.pa takoj ko vstanem, težak občutek v želodcu in takoj aritmije, ki trajajo lahko več ur, včasih pa hitro izzvenijo. Prav tako čez dan. V terapiji imam Darob mite, ki pa ga ne vzamem če nimam težav. Ko sem ga jemala redno sem bila bradikardna 35 utripov/min. Zamenjala sem že več različnih tablet ampak sem po vseh preveč bradikardna.
Hvala za odgovor!

Avatar Boris Cibic 6 Feb 2018 13:50

Naše srce nima v prsnem košu stalno iste lege. Izgleda, da je pri vas zadostna manjša sprememba lege, da nastopi dražljaj, ki sproži neredne utripe (ekstrasistole). Izgleda, da je to stanje prisotno šele nekaj časa. Stanje ni nevarno, morda je moteče. Ste morda postali bolj suhi? Ker postanete bradikardna po darobu poizkusite učinek pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji), ki ne zmanjšajo srčne frekvence tako močno kot darob.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Avatar Boris Cibic 6 Feb 2018 13:50

Naše srce nima v prsnem košu stalno iste lege. Izgleda, da je pri vas zadostna manjša sprememba lege, da nastopi dražljaj, ki sproži neredne utripe (ekstrasistole). Izgleda, da je to stanje prisotno šele nekaj časa. Stanje ni nevarno, morda je moteče. Ste morda postali bolj suhi? Ker postanete bradikardna po darobu poizkusite učinek pomirjeval (na pr. tablete Persen, ki so v prosti prodaji), ki ne zmanjšajo srčne frekvence tako močno kot darob.

Lep pozdrav!

www.zasrce.si

Stran 1 od 1
Na vrh